Tv kanalları 2021'i nasıl geçirdi?

1001 Tv 27.12.2021 Camdaki Kız
Camdaki Kız

Kimi az sayıda ama çok izlenen dizileri yayınladı, kimi en çok diziyi yayınlasa da reyting listelerinde üst sıralarda yer alamadı. 2021 yılı yedi büyük tv kanalı açısından nasıl geçti, yakından bakalım. 

 

Camdaki Kız

 Atv

 
"Müge Anlı ile Tatlı Sert" ve "Esra Erol'da" programları ile gündüz ekranın tartışmasız birincisi olan atv, primetime'da dizileriyle çok sayıda birinciliğe ulaştığı bir yıl geçirdi. Özellikle, kanalın 3 sezondur devam eden tarihi dizisi Kuruluş Osman çoğu zaman sadece günün değil, haftanın en çok izlenen dizisi olarak bitiriyor yılı. Kuruluş Osman'nın yanı sıra Kardeşlerim, Destan,  Maraşlı, Kalp Yarası ve dördüncü sezonundaki Bir Zamanlar Çukurova da kanalın, reyting listelerinde ve sosyal medyada başarı gösteren dizileri oldular. Atv'nin yıllardır yüksek reyting oranlarıyla izlenen mafya dizisi Eşkıya Hükümdar Olmaz ise 2021-2022 sezonu başında aniden kanal tarafından iptal edildi. Dizinin akıbeti belirsiz. 
 
Atv'de 2021 yılı içinde on iki dizi ekrana geldi (Akıncı, Baş Belası, Bir Zamanlar Çukurova, Bozkır Arslanı Celaleddin, Destan, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz, İkimizin Sırrı, Hercai, Kalp Yarası, Kardeşlerim, Kuruluş Osman, Maraşlı). Sekiz yeni dizi yayına başladı ve yedi dizi final yaptı. Kanalın gün birincilikleri yaşayan dizileri Bir Zamanlar Çukurova, Destan, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz, Kardeşlerim, Kuruluş Osman dizileri çoğunlukla TOTAL kategorisinde birinci oldu.
Camdaki Kız

 FOX

 
Ana haber bülteniyle tüm hafta boyunca reyting listelerinin üst sıralarında yer alsa da, kanalın dizileri için aynı şeyi söylemek güç. 2021 yılında FOX, tüm kanallar içinde en çok dizinin yayına başladığı ve yayından kalktığı kanal oldu. 2021 yılı boyunca, kanalda on yedi dizi ekrana geldi, dokuz yeni dizi yayına başladı ve on bir dizi final yaptı. Beş sezondur yayınlanan ve en çok izlenen dizisi olan Yasak Elma'nın da, erken final kararı alan dizilerinin de bölüm sayılarını dikkate alarak; kanalın ortalama dizi yayınlama bölüm sayısı 2021 yılında 15,29 oldu.
 
2021 sonbahar-kış sezonunda başlayan sekiz diziden Evlilik Hakkında Her Şey ve Mahkum dizileri başarılı oldular. Özellikle Mahkum reytingini artırarak devam ediyor. Yayınları sürüyor olsa da Elkızı (2-3 bandında) ve Kanunsuz Topraklar (3-4 bandında) beklenenin altında izlenme oranlarına ulaşıyor. Elbet Bir Gün, Misafir, Uzak Şehrin Masalı, Yalancılar ve Mumları dizileri ise beş bölümde sonlandırıldı. Kanalın, 2021 yılı içinde gün birinciliği elde ettiği dizileri Yasak Elma ve yaz sezonunda Aşk Mantık İntikam oldu. 
Camdaki Kız

Kanal D

Geçtiğimiz yıllarda yarıştan düşmeye başlıyor gibi görünen Kanal D, 2020-2021 senelerinde yeniden güç kazandı. Özellikle 2021 sonbahar-kış sezonunda haftanın en çok izlenen dizilerinin üçünü yayınladı. Çarşamba akşamlarının çok izlenen dizisi Sadakatsiz, ikinci sezonuyla ilk sezonundan da çok izlenen Camdaki Kız ve yıla damgasını vuran dizilerden Yargı, kanalı yeniden üst sıralara taşıdı. Bunun yanı sıra, artık bir tv klasiği haline gelen Arka Sokaklar, Total'deki başarısını sürdürüyor. Primetime'da ekrana gelen Çok Güzel Hareketler 2 ve Şarkılar Bizi Söyler gibi programları da ilgi görüyor. 

 
2021 yılı içinde  Kanal D'de yedi dizi ekrana geldi (Arka Sokaklar, Aşkın Tarifi, Babam Çok Değişti, Baht Oyunu, Camdaki Kız, Hekimoğlu, Sadakatsiz ve Yargı ). Dört yeni dizi yayına başladı, dört dizi bitti. Yazın ekrana gelen iki yeni dizisi Aşkın Tarifi ve Baht Oyunu yıl içinde başlayıp biten dizileri oldu. Kanalın dört dizisi, ağırlıklı olarak AB kategorisinde olsa da, çeşitli kategorilerde gün birinciliği elde etti.
Camdaki Kız

Show Tv

 
Show Tv'nin 2021 yılı içinde, çok başarılı olduğunu da, çok başarısız olduğunu söylemek zor. Show Tv, hafta boyunca, primetime'da sadece yerli dizi yayınını tercih eden bir kanal değil. Yerli ve yabancı filmler ve Güldür Güldür Show programı da kanalın içeriğinin önemli bir bölümü oluşturuyor. Kanalın yayın içeriğinde şu anda sadece iki dizi bulunuyor: Aziz ve Üç Kuruş. 
 
Tüm sene boyunca Show Tv'de yayınlanan dizi sayısı on bir. Sene boyunca başlayan yeni dizi sayısı altı, biten dizi sayısı dokuz. Sene içinde başlayıp biten, beklendiği kadar yayında kalamayan dizilerin sayısı ise dört (Cam Tavanlar, İçimizden Biri, Kahraman Babam ve Yalancı). 
Show Tv'nin sene boyunca reyting birinciliği yaşadığı diziler Çukur (tüm kategorilerde) ve Aziz (AB ve ABC1 kategorilerinde) oldu.
Camdaki Kız

Star Tv

Geçtiğimiz birkaç yılda Anne, Babil, Erkenci Kuş, Fazilet Hanım ve Kızları, İstanbullu Gelin, Kara Sevda, Kiralık Aşk, Ufak Tefek Cinayetler gibi hem çok izlenen hem de çok konuşulan dizilerin yayıncısı olan Star Tv, son iki sezondur bu başarıdan uzaklaşmış durumda. Kanal'ın yayınlamayı seçtiği yapımlar genel olarak 2-4 bandında izlenme oranlarına ulaşabiliyor; 5 reyting üzerine çıkmayı başarabilen dizi sayısı ise çok az. Dizilerin izlenme oranlarının düşüklüğüne rağmen kısa sürede yayından kaldırılmadıkları için bu oranlar ilerleyen bölümlerde azalma eğilimi gösterebiliyor; pek çok dizi ilerleyen bölümlerde 1,0 reyting altına gerileyebiliyor. Star Tv'nin reytingler konusunda peş peşe yaşadığı hayal kırıklığını, yeni dizisi Kaderimin Oyunu sonlardırmaya başlamış gibi görünüyor. Dizi başladığı günden beri izlenme oranlarını her bölüm artırdı ve dördüncü bölümüyle 6,0 üzerinde reytinge ulaştı.

Star Tv'de 2021 yılında ekrana gelen dizi sayısı on bir. Sene içinde başlayıp biten, tek sezon süren ya da erken final yapan dizilerin sayısı ise altı (Ada Masalı, Benim Hayatım, Kağıt Ev, Kazara Aşk, Sana Söz, Seni Çok Bekledim). Kanalın dizilerinin 2021 yılı içinde, herhangi bir kategoride reyting birinciliği bulunmuyor.

Camdaki Kız

TRT 1

 
Resmi devlet televizyonu olan TRT'nin birinci kanalı TRT 1, tüm yıl boyunca en yüksek izlenme oranlarına ulaşan ve gün birinciliği elde eden yayıncılardan biri oldu. Kanal'ın Uyanış: Büyük Selçuklu, Alparslan: Büyük Selçuklu, Gönül Dağı, Teşkilat ve Masumlar Apartmanı dizileri hem yüksek izlenme oranlarına ulaştılar hem çok sayıda gün birinciliği elde ettiler.
 
TRT 1'de 2021 yılı boyunca, primetime'da, çoğu tarihi yapımlar olan on dizi ekrana geldi. Sene boyunca beş yeni dizi başladı (Alparslan: Büyük Selçuklu, Barbaroslar: Akdeniz'in Kılıcı, Dünya Hali, Kıbrıs Zafere Doğru ve Teşkilat); dört dizi bitti (Benim Adım Melek, Dünya Hali, Payitaht: Abdülhamid ve Uyanış: Büyük Selçuklu). Sene içinde başlayıp biten tek dizi ise kanalın komedi dizisi Dünya Hali oldu.
Camdaki Kız

Tv8

 
Tv8 diğer majör kanallardan farklı olarak primetime yayın içeriğini dramadan çok yarışma programları üzerine kurmayı tercih ediyor. 2021 yılında kanalda, primetime'da MasterChef, O Ses Türkiye ve Survivor yarışmaları ekrana geldi ve bu yarışmalar neredeyse haftanın tüm günlerini kapladı. Yine de dizi rekabetinde de var olmak isteyen ve kendini tematik kanal olarak konumlamak istemeyen Tv8, haftanın az sayıda gününü dizi yayınına ayırıyor. 2021 yılı boyunca kanalda iki dizi ekrana geldi: Doğduğun Ev Kaderindir ve Kırmızı Oda. Bu iki diziden Kırmızı Oda özellikle ilk sezonunda, iki haneli reytingler elde ederek, kanalına tüm kategorilerde çok sayıda gün birinciliği getirdi. İkinci sezonundaysa önceki başarısından uzak bir durum sergiliyor. Tv8'in yayın akışında şu anda sadece bir dizi bulunuyor. 

Paylaş

 

Tüm Camdaki Kız Bilgileri