O Melek ki Bizi Korusun, Kurtarsın

Işınla Bizi Scotty 19.12.2015 Muhteşem Yüzyıl: Kösem
Muhteşem Yüzyıl: Kösem

 Bu yazıyı yazıp yazmamakta kararsızdım. Hem bölümle ilgili yazacak fazla bir şey yoktu hem de yazabileceklerim çok olumlu değildi. Sevdiğim, en azından düzenli izlediğim bir dizi beni hayal kırıklığına uğrattığında, hakkında yorum yapmak çok içimden gelmiyor. Yine de birkaç kelime edebilirim belki.

 
Muhteşem Yüzyıl Kösem'in önceki iki bölümde diziden nihayet gerçekten zevk almaya başladığımdan, karakterlerin, hikayelerinin ve birbirleriyle ilişkilerinin derinleşmeye ve ilginçleşmeye başladığından, ayrıca dizinin ihtiyacı olan aksiyon ve heyecana da 5. bölümde kavuştuğundan söz etmiştim.
 
Bununla birlikte yine 5. bölümde bazı olaylar ve karakterlere ait hikayeler hızla ve yüzeysel geçilmişti. Düşük giden reytingleri toparlamak amacıyla yapılacak olan köklü değişikliklerin bir habercisi gibi görünen bu durum bende her şeyin kontrol altında olmadığı endişesini yaratmıştı. Ne yazık ki bu endişenin yersiz olmadığı hemen ertesi bölümde açığa çıktı.

7. bölümün ilk fragmanında ise Beren Saat'i görünce, gelecek bölümde bir şekilde "Başlangıç"ın, yani genç Anastasia'nın hikayesinin tamamlanacağını ve bölüm sonunda "Kösem"in gerçek hikayesine geçileceğini, belki de yaratıcı ekibin en baştan beri "Başlangıç"tan çok "Kösem"e odaklandığını, onun hikayesi üzerine çalışıp hazırlandığını, bu yüzden ilk bölümlerdeki problemlerin yaşandığını ve "esas" hikayenin öne çekilmesinin dizi için umut verici olabileceğini düşündüm. Üstelik Saat, Kösem olarak harikulade görünüyor; kısacık teaser'da bile Kösem için gerekli olan asaleti ve gücü üzerine çok güzel giydiği ve bu rol için çok doğru bir seçim olduğu belli oluyordu.

 
Derken 2. fragman da geldi. Bir de ne görelim? Anastasia odadan çıktığında birden Beren Saat'e dönüşüvermiş! (Hem de birkaç saniyede, o doğa üstü gücüyle aksansız, kumral ve yaşça daha büyük bir Kösem olarak). Yani hiçbir hikaye ya da odak değişikliği olmadan, kaldığımız yerden, sadece oyuncu değişikliğiyle devam ediyoruz. Eğer Beren Saat, diziye sadece baş rol oyuncusu olarak değil, aynı zamanda senarist ve yönetmen olarak da girmiyorsa, bu dev projeyi adı ve oyunculuğuyla "bir zırh gibi sakınması;  isyanın ateşinden bir melek gibi koruması, kurtarması" bekleniyorsa, bulunan tek çözüm onun diziye girişiyse, sonuç hüsran olur. Dileyelim ki durum bu olmasın, "Kösem"in hikayesi için gerçekten derinlemesine çalışılmış, hazırlanılmış olsun ve bu sıkıntılı geçiş süreci az hasarla atlatılsın. 

 

Paylaş

 

Tüm Muhteşem Yüzyıl: Kösem Bilgileri