1001 Tv 26.10.2019 Kurşun
Kurşun

Engin Altan Düzyatan, Burçin Terzioğlu, Berrak Tüzünataç, Sarp Akkaya, Engin Şenkan ve Kürşat Alnıaçık'ın başlıca rollerini paylaştığı; uzun zamandır merakla beklenen, Most Yapım imzalı Kurşun 23 Ekim Çarşamba akşamı FOX'ta izleyicisiyle buluştu. Sosyal medyada büyük ilgi yaratan ve çok konuşulan dizinin ilk bölümünde neler yaşandığına, bölümün aldığı reytinglere, öne çıkan repliklere ve izleyici yorumlarına yakından bakalım:

Savcı Orhan idealist, başarılı ve tanınmış bir savcıdır. Kendisi gibi savcı olan babasını küçük yaşta kaybetmiştir; annesi ve kız kardeşiyle mütevazı bir hayat sürdürmektedir. Orhan, genç bir kızın öldürüldüğü bir vak'ada, failin bir millet vekilinin oğlu olan Serdar Önal olduğuna inanmaktadır. Bir akşam, bir gazinoda karşı karşıya gelirler ve Serdar Önal'ı açıkça suçlar. Aralarında yaşanan gerilimin sonucunda millet vekilinin oğlunu cinayetin faili olarak göz altına aldırır. Gazinonun çıkışında gazeteciler beklemektedir. Ertesi sabah manşetlerde bu haber vardır. Orhan adliyeye geldiğinde çevresini muhabirler sarar, hiçbiriyle konuşmaz. Gözü kara, hırslı ve idealist bir gazeteci olan Leyla da Orhan'la röportaj yapmanın bir yolunu bulmaya çalışırken kendisini yaralar ve savcının karşısına çıkar. Orhan ve Leyla tanışırlar. 
 

 Göz altında olan Serdar Önal karanlık işlerini takip eden Hasan'dan Orhan'ın yolunu kesmelerini ister. Hasan, mahalleye giderek Orhan'a göz dağı verir. 

 
Daha da hırslanan Orhan cinayeti kanıtlayacak bir delil bulmaya çalışmaktadır ama eli boştur. Olayı araştırırken Orhan'a güvenip güvenemeyeceğini öğrenmeye çalışan Leyla, bilgi almak için, babasını kaybettiğinden beri Orhan'la ilgilenen ve eski bir kabadayı olan Bünyamin'le konuşmaya gider.

Bu görüşmenin ardından Leyla, Orhan'ı yeniden ziyaret eder. Onu kabadayılar ve babası hakkında kışkırtarak bilgi almaya çalışır. Bu esnada Bünyamin, Hasan'ın soruşturarak bulduğu adresini vermek için Orhan'ı arar. Konuşmayı duyan Leyla oradan ayrılırken Orhan'ın adresini kaydettiği kağıdı çantasına sokar.
Orhan, cinayet saatinden sonra Serdar Önal'ın babasının 2 saat mesafedeki evine gittiği öğrenince, delilleri millet vekili dokunulmazlığı olan babasının evinde sakladığını düşünür ve polisle birlikte eve baskın düzenler. Cinayet aleti olduğu şüphesiyle bir hançere el koyar. Fahri Önal, Orhan'ı ailesine zarar vermekle tehdit eder. 
 
Kurban Filiz Ertan'ın annesi, Orhan evine dönerken karşısına çıkarak vazgeçmemesini, pes etmemesini ister. Aynı gece Orhan'ın evi silahla taranır.
 
Leyla, ele geçirdiği adreste gerçekleşen baloya katılır. Hasan'la tanışır. Bir fırsat yaratarak ceketinin ceplerini karıştırdığında ucunda tanıdık bir sembol olan bir tespih bulur. Tespihi gizlice alır. Kendilerini yıllar önce terk etmiş ve karanlık dünyaya girerek çok güçlü bir adam haline gelen, İstanbul'un Boğası lakaplı babasının sembolüdür bu.
 
Leyla ertesi gün Orhan'ı arayarak elinde işine yarayacak bir şey olduğunu söyler. Buluşurlar. Nuri Kargı'nın babası olduğundan söz etmeden tespihi gösterir. Orhan böylece karşısındakinin gerçekte kim olduğunu öğrenir. Leyla, Orhan'a davaya devam etmek konusunda emin olup olmadığını sorar ve ailesini düşünmesini ister. Orhan ailesi için gerçekten endişelenmiştir ve bir süre kararsızlığa düşer.
 
Leyla kendisini ve annesini herkesten saklayan, karanlık bir dünyaya girmiş olan babasını ziyaret eder. 
O esnada mahkeme başlar, bütün ülkenin gözü mahkemededir ama Orhan duruşmada değildir. Babasının arabasının başında, duygusal bir bunalım içinde, duruşmaya katılıp katılmayacağına karar vermeye çalışmaktadır. Orhan, son anda duruşmaya yetişir. 
 
Leyla, babasından Orhan'a zarar vermemesini ister. Babası kabul eder ama ailesine zarar verilmesi emrini verir. Bünyamin'in oğlu olan Rıfat'ın iş birliğiyle Hasan, Bünyamin'in gizli bahçesinde Orhan'ın kardeşi Zeynep'i öldürür. Mahkeme çıkışında Orhan'a kötü haberi Leyla verir. Orhan eve vardığında Zeynep'in cesedi ile karşılaşır. Elinde Hasan'a ait bir anahtarlık vardır. Orhan anahtarlığın izini sürer ve Hasan'ı gizli görüşmelerini yaptığı lunaparkta bulur. Onu bağlayarak ormana götürür ve öldürür.
REYTİNG:

Kurşun, geçtiğimiz yaz sezonundan beri başarıyla devam eden Afili Aşk'ın, başarılı bir başlangıç yapan Benim Adım Melek'in, Atv'de 3. sezonuyla ekrana gelen Sen Anlat Karadeniz'in bulunduğu çarşamba akşamına oldukça iddialı bir giriş yaptı. TRT 1 'de 4 sezon boyunca en çok izlenen dizi olma ünvanını bulunduran Diriliş Ertuğrul'un başrol oyuncusu olan ve geçtiğimiz sezon projeyle yolları ayrılan Engin Altan Düzyatan'ın dört sezon boyunca izleyiciyle buluştuğu gün olan çarşamba akşamları ekrana gelen dönem dizisi, AB kategorisinde 6 bandına reyting elde ederek en çok izlenen dizi olmayı başardı. ABC1'de de 6 bandına oranlarla izlenen dizi, bu kategoride Benim Adım Melek'in ardından günün en çok izlenen ikinci dizisi oldu. Dönem dizilerine daha mesafeli olan Total'de ise 4 bandına reytingle beşinci sırada yer aldı. Dizinin tekrar bölümmleri ise, bölümün kendisien oranla hayli zayıf sonuçlar elde etti. Tüm kategorilerde 1 bandına izlenen tekrar bölüm, hiçbirinde ilk yirmi program arasında yer alamadı. 

Kurşun'un ilk bölümü Total'de 4.70 reytingle beşinci, AB'de 6.15 reytingle ikinci ve ABC1'de 6.28 reytingle üçüncü sırada yer aldı.

 

REPLİKLER 

Bünyamin - Var olmamak için en güçlü şey hikayelerde var olmaktır.
 
Orhan - Duyuyor musun sesi? Bir tek ben mi duyuyorum bu çığlığı?
 
Bünyamin - 7-8 yaşlarındasın. Karşında dağ gibi baban, kahramanın o. "Yanında bir tek babam olsun, bütün dünya topuyla tüfeğiyle gelsin" dersin. Çocuksun. Arkandaki tek güç o, tek dayanağın o ve bunu elinden alıyorlar. Ciğerini söküp önüne atıyorlar. N'aparsın? Üstelik çocuksun. "Bütün dünyayı karşısına alır" dediğin o dağ gibi adam yok artık ve bütün dünya senin karşında.
Leyla - Kimseye güvenemezsin. Kimseyi yanına alamazsın. Korkarsın birisini sevmekten, bir gün o da gider diye. 
 
Rıfat - Değer mi baba? Bu Orhan için her şeyi yapmaya değer mi? Bu adam bu kadar mı değerli? Benden de mi değerli baba?
Bünyamin - Tek lafın gücünü böyle öğrenmek istemiyorsan cevabını bildiğin soruyu sormayacaksın, ciğerim.
 
Orhan - Bir cinayeti işlemek için kaç gece, kaç dakika yeter bilmem ama bir delili saklamak için saniyeler yeter.
 
Fahri - Kahraman olmaktan daha zor olan şey aileni koruyabilmektir.
Orhan - Bu hayatta benden de ailemden de daha önemli bir şey var: adalet! Onu benden koparıp almanız için canımı almanız gerek.
 
Orhan - Bu yolun sonuna siz getirdiniz beni. Bundan böyle hem savcıyım hem cellat.
 
 
 
 
İZLEYİCİ YORUMLARI
 
Kurşun'un ilk bölümü sırasında, bölüm etiketi olan #Kurşun başlığı altında çok sayıda izleyici paylaşım yaptı. Yapılan yorumlarda dönem atmosferinin başarıyla yansıtıldığı, oyuncu performanslarının ve Engin Altan Düzyatan ile Burçin Terzioğlu arasındaki uyumun beğenildiği görüldü. Dizideki bazı hukuk uygulamaları ve Karadayı dizisine benzerliği konusunda eleştiriler de dikkat çekti. 

Siz Kurşun'un ilk bölümünü nasıl buldunuz? En etkilendiğiniz, sevdiğiniz sahneler hangileriydi? Bölüme dair eleştirileriniz neler? Yorum bölümünde bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kurşun

Paylaş

 

Tüm Kurşun Bilgileri