Uzunçorap 19.11.2016 Muhteşem Yüzyıl: Kösem
Muhteşem Yüzyıl: Kösem

18 Kasım Cuma günü 5 prime time dizisi, 3 günlük dizi olmak üzere 8 yerli dizi yayınlandı. Tims yapımı "Muhteşem Yüzyıl: Kösem" 2. sezon bölümleriyle ekrana döndü. Geçen sezonunda perşembe akşamları Star Tv'de ekrana gelen dizi bu sezonunda "Bağdat Fatihi 4. Murat" başlığıyla cuma akşamları Fox'te yayınlanacak. Dün akşam Atv'nin yeni sezon dizisi "Aşk ve Mavi" 4. bölümüyle, TRT1'in ikinci sezonunu sürdüren dizisi "Sevda Kuşun Kanadında" 14. bölümüyle, Muhteşem Yüzyıl Kösem 31. bölümüyle, Star Tv'nin ikinci sezonunu sürdüren dizisi "Kiralık Aşk" 61. bölümüyle,  Kanal D'nin on birinci sezonunu sürdüren dizisi "Arka Sokaklar" 417. bölümleriyle ekrana geldiler. Show Tv'de prime time yayın kuşağında dizi yayınlanmadı.

 
Günün en çok izlenen dizisi tüm gruplarda "Aşk ve Mavi" oldu. Dizi aynı zamanda Total ve ABC1 gruplarının en çok izlenen programı oldu, AB grubunda ise 5. sıraya yerleşti. "Aşk ve Mavi" Total grupta reytingini (8+)'ya taşıdı. İkincilik "Arka Sokaklar" ve "Kiralık Aşk" arasında paylaşıldı. "Arka Sokaklar" Total ve AB gruplarında, "Kiralık Aşk" AB grubunda, gruplarının en çok izlenen ikinci dizileri oldular.
 
Üçüncü sıraya da "Arka Sokaklar" ve "Kiralık Aşk" dizileri yerleşti. 
 
Yeni sezonunda Kösem Sultan'ı "Nurgül Yeşilçay"ın canlandırdığı "Muhteşem Yüzyıl: Kösem"in alacağı reytingler merak konusuydu. Dizi Total grupta (2.34) reytingle tüm programlar arasında 25. sıraya, AB grubunda (3.27) reytingle 15. sıraya ve ABC1 grubunda (3.48) reytingle 16. sıraya yerleşti. Reyting sonuçlarına bakıldığında Kösem'in ilk bölümüyle parlak bir başlangıç yapmadığını söylemek mümkün. Dizi ilk sezonunun finalini yaptığı 9 Haziran'da ise Total grupta (2.71) reytingle tüm programlar arasında 20. sırada, AB grubunda (5.00) reytingle ve ABC1 grubunda (4.56) reytingle 2. sırada yer alarak ekrana ara vermişti. Dizinin sezon final reytinglerinin dün akşamki reytinglerinden daha yüksek olması, yeni içeriğiyle seyircinin ilgisini yeterince çekemediği ya da bölümün yayını sırasında kaybettiği şeklinde yorumlanabilir. Şahsen ben de gerek kostümler, gerek dizi için gösterilen çaba, emek, diziyi duyulan inançtan etkilenerek (geçen sezon izlememiş olsam da) izlemeye başladım. Bence bir sinema filmi derinliğinde ve kalitesinde başladı. Beni diziden koparan konuşmaların yabancı dil ve Türkçe çevirilerinin üst üste binmesi oldu. Bir de konuya hemen dahil olmak, anlamak istedim ama biraz durağan geldi. Hikayeden çok tarihi kısmı ön planda olacak gibiydi. Ben de devam edemedim.

"Muhteşem Yüzyıl: Kösem"in reytinglerinin kıyas unsurlarından biri geçen sezon kapanışında aldığı reytingler ise, yani zaman bakımından kendi içindeki durumu ise, bir diğeri de yerine geldiği "Bana Sevmeyi Anlat" dizisinin son cuma gününde aldığı reytinglerle kıyası, haliyle. Merak edilenlerden biri de bu. "Bana Sevmeyi Anlat" son cumasında (3.12, 3.74, 4.14),  Bir önceki cuma ise (3.74, 4.78, 4.66) reyting sonuçlarını almıştı. Kösem'in aldığı reytinglerse (2.34, 3.27, 3.48) şeklinde gerçekleşti. Dolayısıyla "Muhteşem Yüzyıl: Kösem"in, "Bana Sevmeyi Anlat" reytinglerinden daha düşük sonuçlar aldığı görülmekte. 
 
Günün beşinci prime time dizisi "Sevda Kuşun Kanadında" Total grup listesinde günlük dizilerin ardına yerleşti, tüm programlar arasında (1.29) reytingle 46. sırada yer aldı. AB grubunda (1.40) reytingle ve ABC1 grubunda (2.04) reytingle diziler listesinde yine bir TRT1 dizisi olan günlük dizi "Adını Sen Koy"dan sonra yer aldı.
 
Günlük diziler arasında dün Total grupta şaşırtıcı bir yer değişikliği oldu. Uzun süredir Total grubun en çok izlenen dizisi olan "Elif" birinciliğini "Adını Sen Koy"a bıraktı. "Beni Affet" ise ikinciliğini korudu. Geçen hafta Cuma günü (2.06) reyting alan "Elif" dün (1.60) reyting aldı. "Adını Sen Koy" ise (1.59)'dan (1.92) reytinge çıktı. Total grup sıralaması AB ve ABC1 gruplarında da aynı şekilde gerçekleşti.
 
Her grupta reytingi yükselen diziler: Aşk ve Mavi, Arka Sokaklar
Her grupta reytingi düşen diziler: (Yok)
Muhteşem Yüzyıl: Kösem

Paylaş

 

Tüm Muhteşem Yüzyıl: Kösem Bilgileri