1001 Tv > Gündem Yorumları > Hangi dizi hangi diziden, hangi romandan uyarlanıyor?

Hangi dizi hangi diziden, hangi romandan uyarlanıyor?

1001 Tv | 07.04.2023 | Ömer
Ömer

Ekranlarımızda, önceki sezonlarda da olduğu gibi çok sayıda uyarlama dizi yer alıyor. Hangi dizi hangi diziden ya da romandan uyarlanıyor? Sizler için derledik. 

Ömer
ADIM FARAH hangi diziden uyarlanıyor?
 
FOX'un O3 Medya imzalı yeni dizisi Adım Farah'ın lisanslı olarak uyarlandığı "La Muchacha Que Limpia" Meksika yapımı bir dizi. Dizinin yaratıcı yazarları Paola Suarez, Greta Molas ve Lucas Combina. HBO Latin Amrika'da 2022 yılında yayınlanan dizi, oğlunun tedavi masrafını karşılayabilmek için şehrin en güçlü ailesinin yanında temizlikçi olarak çalışan Rosa'nın bir suça tanık olmasını ve kendini korumak için işlene suçlara kendisini dahil edişini konu ediniyor.
 

1 Mart Çarşamba akşamı yayına başlayan Adım Farah'ın başrollerini Demet Özdemir ve Engin Akyürek'in paylaşıyor; yönetmenliğini Recai Kragöz üstlenirken uyarlama senaryoyu Deniz Dargı, Cem Görgeç ve Cenk Boğatur kaleme alıyor. Ülkemizdeki versiyonunda İran'da doktor olan, Türkiye'ye kaçmak zorunda kalan ve oğlunun tedavisi için kaçak olarak temizlikçilik yapan Farah'ın tanık olduğu bir cinayet sonrası hayatta kalmak için yaşadıkları anlatılıyor.  

 

Ömer

BİZ KİMDEN KAÇIYORDUK ANNE hangi romandan uyarlanıyor?

 
Netflix'in yeni orijinal dizisi "Biz Kimden Kaçıyorduk Anne?" son günlerin en çok izlenen ve konuşulan dizilerinden biri. Hayatı otellerde geçen ve kendilerini üzen kişileri cezalandırarak durmaksızın kaçan anne-kızın yolculuğunu anlatan gerilim-suç türündeki dizi, ikinci haftasında, Netflix'in İngilizce olamayan diziler global listesinde 1 numaraya yükseldi. 1441 Productions imzalı dizi, Perihan Mağden'in aynı adlı romanının bir uyarlaması. İlk baskısı 2007 yılında Can Yayınları tarafından yapılan 200 sayfalık romanın sonraki baskıları ise Everest Yayınları tarafından gerçekleştirildi. Roman bugüne dek İngilizce, İtalyanca, Portekizce, Almanca, Arnavutça, Sırpça, Felemenkçe, Macarca, İspanyolca, Yunanca dillerine çevrildi.  
 
Romana ait tanıtım metni:
 
Sonra birden sırtüstü bırakıyor kendini. Kafasını güm diye taşlara çarpıyor. "Annecim! İyi misin? İyi misin Annecim?" Annemin başını kucağıma yerleştiriyorum. Kış güneşi birtakım bulutların arkasına gizleniyor. Sanki kış güneşi bile bize iyi gelmek istemiyor. "Burada her şey kötü gidiyor," diyor Annem. "Güneşli bir yere gidelim Annecim. Sıcak bir yere. Rüzgardan kurtulacağımız bir yer olsun." "Rüzgar kafama kafama sokmak için uğraşıyor: Büyüyorsun. Büyüyeceksin." "N'olur Annecim." Ağlamaya başlıyorum. Annem kafasını yattığı taşlara vuracak diye korkuyorum. Korkumdan ağlamaya başlıyorum. "N'olur Annecim, n'olur bir şey yapma." Annem doğruluyor. Beni kendine doğru çekiyor. "Seni bu kadar korkutuyor muyum? Affet beni Bambim. Benim güzel bebeğim, bağışla anneni." Ayağa fırlayıp beni de kaldırıyor. Otele kadar koşuyoruz. Annem rüzgarı yendi! Büyümemden de korkmuyor artık. Annem kendine geldi. Bir daha Bambi'yi okumayacak bana. Ben de büyüyorum artık. Büyüyebilirim. Annemi hiç üzmeden. Annemi üzmeden rahat rahat büyüyebilirim."

 
Ömer

CAMDAKİ KIZ hangi romandan uyarlanıyor? 

Kanal D'de üç sezondur devam eden ve yayın günü olan perşembenin hâlâ gün birincisi olan Camdaki Kız, Dr. Gülseren Budayıcıoğlu'nun aynı adlı romanının bir uyarlaması.  Budayıcıoğlu'nun çeşitli roman ve hikayeleri, daha önce de İstanbullu Gelin, Masumlar Apartmanı, Doğduğun Ev Kaderinde, Kırmızı Oda dizilerine uyarlanmıştı. 
 
2019 yılında, Doğan Kitap tarafından yayımlanan roman 352 sayfadan oluşuyor.
 
Bir ailenin özenle büyütülmüş tek kızı olan Nalan'ın, Türkiye'nin en büyük otel zincirlerinden birinin sahibi Koroğlu ailesinin küçük oğlu Sedat'la evlenmesiyle gelişen olayları ve geçmişten gelen sırların hayatlarını kabusa çevirişini konu alan roman, Budayıcıoğlu'nun diğer eserleri gibi bir psikiyatrik drama.
 
Camdaki Kız'ın kitap tanıtım metni ise şöyle:
"Küçükken çekilen acıların ateşi kolay sönmüyor, kolay unutulmuyor ve izlerini hayatımız boyunca üstümüzde taşıyoruz. Aşk yakıyor. Ayrılık kavuruyor. Aldatılmaksa hep çok acıtıyor… Bize çocukluk acılarını tekrar yaşatacak kişileri gözünden tanır, başkasına değil, ona âşık oluruz. Hayat onu kendi ellerimizle buldurur bize. Kaderimiz aslında doğduğumuz evlerde yazılır. Yine o evlerde yaralanır, o yaralarla büyür, sonunda o yaraların bizi götürdüğü yere gideriz. Ancak mutluluk her zaman o yolda değildir…" 

 
Ömer

GECENİN UCUNDA hangi romandan uyarlanıyor?

 
Star Tv'de salı akşamları ekrana gelen Gecenin Ucunda dizisi, Peride Celal'in aynı adlı romanının günümüze uyarlanmış bir hali.  1963’te ilk kez "Gecenin Ucundaki Işık" adıyla yayımlanan romanın adı, 1996’daki yeni baskısı için gözden geçirilirken Peride Celal tarafından "Gecenin Ucunda" olarak kısaltılmıştır.
 
TMC Film tarafından uyarlanan dizi iş hayatında mutlu olamayıp başkalarını iyileştirmenin peşine düşen Macide'nin kendisini bulmak için çıktığı yolda aşkla sınanıp daha önce hiç tanık olmadığı bir dünyanın içine girmesini konu alıyor.
 
H2O tarfından basımı sürdürülen, 496 sayfalık romanın tanıtım metni:
"Bohem aydın bir kadının zengin burjuvazinin haksızlıklarına, çirkinliklerine, görgüsüzlüğüne, baskısına aşkı uğruna boyun eğişi; onlara benzemesi; ihanetiyle onlardan biri olması ve nihayet başkaldırısı."


 
Ömer
KRALİÇE hangi diziden uyarlanıyor? 
 
Yabancı bir diziden, lisanslı olarak uyarlanan dizilerden Kraliçe 22 Mart 2023 Çarşamba akşamı yayına başladı. Temel alındığı "Queen Sugar", yedi sezon boyunca yayında kaldı ve geçtiğimiz aylarda veda etti. Aynı isimli romandan uyarlanan ve ünlü yönetmen  Ava DuVernay'in yaratıcı-yönetmen olarak ilk bölümlerini yönettiği dizinin yapımcıları arasında, ünlü televizyon programcısı Oprah Winfrey de yer alıyor. Afrikalı-Amerikalıların yüz yüze kaldıkları sorunlara ve adalet sistemine değinen dizi, farklı hayatlar süren üç kardeşin babalarının ölümünün ardından, miras kalan bir şeker kamışı çiftliğinde bir araya gelişini anlatıyor.
 

Queen Sugar'ın yerli uyarlaması olan Kraliçe Kanal D için Mednova tarafından hazırlanıyor, yönetmenliğini Cevdet Mercan üstleniyor ve başrollerini Burcu Özberk, Gökhan Alkan, Selin Şekerci ve Özgün Karaman tarafından paylaşılıyor. Dizi ülkenin en ünlü basketbolcularından birinin adının büyük bir skandala karışması sonucu eşinin hayatının alt üst olmasına odaklanıyor. 

 

Ömer

ÖMER hangi diziden uyarlanıyor? 

Star Tv'de pazartesi akşamları yayınlanan Ömer, İsrail yapımı Shtisel'den uyarlanıyor. 2013 yılında İsrail'de yayına başlayan 3 sezon olarak yayınlanan dizi Kudüs'ün ultra Ortadoks bir mahallesinde bir Haredi ailesi olan Shitisellerin yaşadıklarını konu alıyor. 2018'de ise Netflix tarafından alınmasıyla tüm dünya tarafından izlenen Shtisel geçtiğimiz günlerde platformdan ayrıldı.
 
OGM Pictures tarafından uyarlanan dizi senaryosunu Gülizar Irmak kaleme alırken yönetmenliğini Cem Karcı üstleniyor ve başrollerini Barış Falay, Gökçe Bahadır, Merve Dizdar ve Selahattin Paşalı üstleniyor. Ömer dizisi mahalledeki cami hocasının oğlu ve müezzin olan Ömer’in, mahalleye yıllar sonra geri dönen Gamze'ye aşık oluşuyla yaşananları konu ediniyor.


 

ÜÇ KIZ KARDEŞ hangi romandan uyarlanıyor?

Kanal D'nin iki sezondur ekranlarda olan dizisi Üç Kız Kardeş, İclal Aydın'ın aynı adlı romanından uyarlanıyor. Hem oyuncu hem yazar olan Aydın, aynı zamanda dizide "Nesrin" karakterine hayat veriyor.

Ayvalık'ta anne ve babalarıyla huzurlu bir hayat sürdüren Türkan, Derya ve Dönüş adlı üç kız kardeşten Türkan'ın, bölgenin en zengin ailesinin oğluyla evlenmesiyle gelişen olayların anlatıldığı dizinin uyarlandığı romanın ilk basım tarihi 2018. Artemis Yayınları tarafından basılan, 372 sayfalık roman bugüne dek 460 bin adet satılmış.

Romanın tanıtım yazısı ile şöyle: "Bir zamanlar, bir ülkenin en güzel denizine bakan bir evde üç kız kardeş yaşardı. İsimleri Türkân, Dönüş ve Derya idi. Babaları Sadık Bey ve anneleri Nesrin Hanım’la birlikte geceleri kucak kucağa oturur, gelecekte onları bekleyen şahane yılların hayallerini kurarlardı.

Türkân, Dönüş ve Derya’nın, Ayvalık’ın çam kokulu sokaklarında geçen masal gibi çocukluğu, onları yetişkin dünyasının acımasızlığına hazırlamamıştı belki. Hiçbir hayatın, hiçbir seçimin göründüğü kadar kolay olmadığını, bazen en büyük, en akla gelmeyecek sırların en güvendiklerimizin kalbinde saklandığını, en korkulacak hastalıkların gün gelip geçmişi derleyip toplayabileceğini anlamak zaman istiyordu. Ve zamanın ilaç olmadığı bir yara var mıydı dünyada?

Ayvalık’ın denize uzanan taş sokaklarından, nice yaşamlar görüp geçirmiş zeytin ağaçlarından, hayatın kaynağından akan suyundan, eski evlerinden doğmuş bir aile hikâyesi Üç Kız Kardeş. Bir mutsuzluk hikâyesi değil; neşeli günleri yâd ede ede iyiliğe dönüşün hikâyesi. İyileşmenin yolculuğu…"

 

Bölüm fotoğrafları Bölüm özeti Oyuncu kadrosu Genel Bilgiler Haftalık Dizi Programı