Işınla Bizi Scotty 26.09.2016 Muhteşem Yüzyıl: Kösem
Muhteşem Yüzyıl: Kösem

Fox, geçtiğimiz günlerde yeni yayın dönemi tanıtımını yayınladı. Neredeyse Ekim'e giriyor olduğumuzu ve yeni dizilerinin bazılarının yayınlanmaya başladığını düşünücek olursak, biraz gecikti aslında. Peki çok sayıda yeni dizi projesinin de yer aldığı bu tanıtım izleyicilere ne söylüyor?

 
Yaz boyu reyting listesinde üst sıralarda yer alsa da büyük bir patlama yapamayan ve diğer kanalların kış sezonu dizilerinin başlamasından olumsuz etkilenen Ege komedisi Hayat Sevince Güzel, tanıtım filminde yer almıyor örneğin. Fox'un artık bu diziyi gözden çıkardığını resmen söyleyebiliriz. 
 
Fox, bütün kanallar içinde en fazla proje anonsu yapan kanal oldu. Şu anda kanalın internet sitesinde diziler listesinde 10 dizi bulunuyor. Hayat Sevince Güzel'in bu listeden ayrılacağını biliyoruz. Kişisel fikrim, Kördüğüm'ün de yarışı terk edip çok geç olmadan yerini yeni bir projeye bırakacağı şeklinde. Yine de 8 dizi kalıyor geriye ki yeni yayın dönemi tanıtım filminde yer alan ama internet sitesindeki listede bulunmayan ya da fragmanı yayınlanmayan 2 dizi daha var. 
 
Kanalların bir sezona başlarken, projelerinin başarılı olamaması ve yayından kalkmaları durumunda devreye sokacakları B planlarının olması, yedek yapımların hazırda bulunması normal. Ayrıca bu, bir kurumun herhangi bir krizin meydana gelmemesi için de başvurması gereken bir çözüm. Peki ya krize neden olacak bir olumsuzluk olmazsa, yani Fox'un bu sonbahar-kış sezonu başında yayınlamaya başladığı tüm projeleri başarılı olur ve kendini garantiye alırsa ne olacak?
 
Kanal, yeni yayın dönemi filminde yer alan dizilerden üçünü "yakında" ibaresiyle, fragman ve görsellerle aktif olarak tanıtmaya başladı: Biri yeni kadrosu ve "Bağdat Fatihi 4. Murad" ekiyle Star Tv'den transfer ettiği Muhteşem Yüzyıl Kösem; ikincisi Pastel film tarafından hazırlanan, başrollerinde Özge Özberk ve Kutsi'nin yer aldığı romantik-aile draması Kalbimdeki Deniz. Bu iki diziden birini, çok zaman kaybetmeden Pazartesi'ye yerleştirecektir. Diğeri de Kördüğüm'ün final yapması durumunda Perşembe'ye yerleşebilir. (Kösem'in önceki yayın günü de Perşembe'ydi ama o günde başarı gösteremedi. Dolayısıyla başka bir kanalda, aynı günde ısrar etmek de mantıklı görünmüyor.) Üçüncüsü ise, 2 sinema filminin ardından televizyona geçen Şevkat Yerimdar. Bu dizinin tanıtımıysa şimdilik daha geriden geliyor ve yayını için de boş gün bulunmuyor.
 
Fox'ta 4. sezonuna oldukça başarılı başlayan, gün birincisine yakın oranlar alan ve hatta daha önce zayıf olduğu AB'de de durumunu toparlayan O Hayat Benim kalıcı görünüyor. Geçtiğimiz Salı ilk bölümü yayınlanan TMC dizisi Familya iyi bir başlangıç yaptı. Çarşamba akşamları yayınlanan No 309 ise değil kanalın, haftanın en çok izlenen dizilerinden biri durumunda; son bölümüyle, Kara Sevda'nın yeni sezon ilk bölümünü farklı geçerek birinci oldu örneğin. Cuma akşamları yayınlanan, sezona iyi oranlarla giren Ay Yapım dizisi Bana Sevmeyi Anlat, Kiralık Aşk'ın dönüşünden çok olumsuz etkilenmedi; biraz reyting ve sıramalama kaybına rağmen hâlâ güçlü. Rüzgarın Kalbi, makul oranlarla Cumartesi'nin zirvesinde. Kanal'ın hemen hemen bütün projeleri başarılı ve görünüşe göre yerlerinde kalıcı. 
 
Bu durumda tanıtım filminde yer alan, biri Süreç Film diğeri Bi Yapım tarafından hazırlanan, kadrolarında pek çok başarılı oyuncunun yer aldığı iki dizi Yıldızların Altında ve Umuda Kelepçe Vurulmaz ne olacak?
 
Bir televizyon kanalının amacı yayınladığı yapımların hepsinin başarılı olmasıdır elbette. Dolayısıyla Fox, devam eden yapımlarının tümü -umduğu ve beklediği gibi- başarılı olursa yayın sırası bekleyen, duyurulan, tanıtılan 'diğer' projelerini ne yapmayı planlıyor olabilir? 
 
Fox'un bu 'koltuğunun altına sığabileceğinden çok karpuz almış hali' merak uyandırıcı; hatta heyecan verici. Gerçekçi olursak;kanal bu durumu yedek projelerini bekletebildiği kadar bekletip ayağı tökezleyenin yerine geçirerek çözecektir. Tökezleyen olmazsa da, sözleşmeler feshedilebilir.

Gönülden geçense, bir cesaret ve hatta çılgınlıkla, sektörün geri kalanını ardında bırakıp yeniden 60-90 dakikalık yapımlara ve gecede 2 diziye dönmesi ve çok daha içerikli, konusuna odaklanmış, kaliteli yapımların yeniden önünü açması.

 

Muhteşem Yüzyıl: Kösem Muhteşem Yüzyıl: Kösem

Paylaş

 

Tüm Muhteşem Yüzyıl: Kösem Bilgileri