1001 Tv > Haberler > Mehmed: Fetihler Sultanı dev bir prodüksiyonla ekrana geliyor

Mehmed: Fetihler Sultanı dev bir prodüksiyonla ekrana geliyor

Mehmed: Fetihler Sultanı

Fatih Sultan Mehmed’in hayatına ışık tutacak olan, TRT 1'in yeni tarihi dizisi “Mehmed: Fetihler Sultanı” dev bir prodüksiyonla ekranlara geliyor.

 

Mehmed: Fetihler Sultanı

Fatih Sultan Mehmed'in hayatına odaklanacak olan Mehmed: Fetihler Sultanı dizisi dev bir prodüksiyonla ekranlara gelmeye hazırlanıyor.

TRT Uluslararası Film Platolarında çekimleri devam eden dizide bir çok tarihi yapı aslına uygun biçimde yeniden inşa edildi. Çekimlerde kullanılmak üzere; Edirne Sarayı, Bursa Sarayı, Manisa Sarayı, Edirne Top Döküm Atölyesi, harem, harem bahçesi, Macar ve Sırp kaleleri gibi birçok dekor inşa edildi. Ayrıca, Mora kalesi ile birlikte birçok diğer yapı ve mekân da bu listeye eklendi.

Mehmed: Fetihler Sultanı

Dizinin ilk bölümü için İran’ın en görkemli film platosu olan ve asr-ı saadet projeleri için özel hazırlanan Nour Cinema City’de 10 gün boyunca çekim yapıldı. Dizide, Fatih Sultan Mehmed’in hikayesine paralel olarak ekranlara yansıyacak Eyüb El Ensari karakteri için Cennet’in Krallığı ve Karayip Korsanları filmleriyle tanınan Gassan Mesud kamera karşısına geçti.

Mehmed: Fetihler Sultanı

Yaklaşık 3.500 yardımcı oyuncunun görev aldığı ilk bölüm için farklı sekanslarda 600 "stunt" görev yaptı. 30 gün süren ilk bölüm çekimleri için sanat ve kreatif ekipler altı ay hazırlık yaptı. Hali hazırda dört yüz personelin kalıcı olarak istihdam edildiği proje için 20.000 parça kostüm üretildi. 500 adet Osmanlı kılıcı ve 500 adet Bizans kılıcı da dahil olmak üzere, dev prodüksiyonda toplam 1000 adet özel tasarlanmış kılıç imal edildi. Aksesuarlar arasında mızraklar, silahlar, hançerler, oklar, yaylar, tüfekler, kalkanlar, gürzler, baltalar ve diğer silahlar da yer alıyor. Bu aksesuarlar, dönemin danışmanları eşliğinde yeniden tasarlandı ve Osmanlı, Sırp, Macar ve Bizans tarzlarını yansıtan dekorlarla birlikte kullanıldı.

Mehmed: Fetihler Sultanı

İstanbul'un fethini yeniden canlandırmak için 50 adet Osmanlı şahi topu, 50 adet Macar topu ve 50 adet gemi topu özel olarak yapıldı. Ayrıca, 100 adet şakaloz tüfeği ve ateşleme mekanizmaları da döneme uygun olarak tasarlandı ve üretildi.

1000 adet Osmanlı ve Haçlı zırhı, özel tasarımcılar ve danışmanlar eşliğinde aslına uygun malzemeler kullanılarak yeniden imal edildi. At eyerleri de döneme uygun şekilde tasarlanarak at zırhlarıyla ve başlıklarıyla birlikte yeniden üretildi.

Mehmed: Fetihler Sultanı

Proje kapsamında dekor için 10.000 metre kumaş, 3 ton boya, 1.000 metreküp kereste ve 10.000 metre demir profil kullanıldı. Ayrıca, 500 kişilik dev sanat ekibi, dekorları inşa etmek için çalıştı. Türkiye'de bir ilki gerçekleştiren proje, dekor ve aksesuar tasarımlarını üç boyutlu olarak modelleyip aslına uygun malzemelerden üretti.

 

Mehmed: Fetihler Sultanı

Fatih Sultan Mehmed'i Serkan Çayoğlu'nun canlandıracağı "Mehmed: Fetihler Sultanı" 27 Şubat Salı akşamı TRT 1de ekranlara gelmeye başlayacak.

 

Bölüm fotoğrafları Bölüm özeti Oyuncu kadrosu Genel Bilgiler Haftalık Dizi Programı