Timuçin Esen

Dizi: Hekimoğlu |  Rol: Ateş Hekimoğlu

Timuçin Esen
Özgeçmiş:

Ankara Ted Koleji Mezunudur. Aslen Niğde'lidir. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nde iki yıl okuduktan sonra İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Tiyatro Bölümü'ne geçer. İtalya ve ABD'de de tiyatro eğitimi almıştır. Los Angeles’taki California Insitute of the Arts Üniversitesi’nde 7 yıl sinema - yönetmenlik üzerine master yapmıştır. Ayrıca ABD’deki ünlü oyuncu koçu Larry Moss’un öğrencilerinden biridir.

Döndükten sonra, Gurbet Kadını dizisinden Gönül Yarası adlı sinema filminde rol almıştır. Bu rolüyle Altın Portakal Film Festivali ve Sinema Yazarları Derneği en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülü almıştır.

Sonrasında yonetmenliğini Uğur Yücel'in yaptigi Yazı Tura adlı filmde asker rolünü, Hırsız Polis adlı dizide Çınar karakterini canlandırmıştır.Timuçin Esen bu rolüyle birçok ödül almıştır. 2006-2008 yılları arasında Melih Cevdet Anday'in eseri olan Mikado'nun Çöpleri isimli tiyatro oyununda rol almıştır. Sanatçı Tolga Örnek'in yönetmenliğini yaptığı Labirent filminde Meltem Cumbul'la tekrar kamera karşısına geçmiştir. Bu rolüyle 17. Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Oyuncu Ödülleri töreninde Ayhan Işık Özel Ödülü'nü almıştır. Aynı zamanda bu rolüyle Uluslararası Madrid Film Festivali Yabancı Dilde En İyi Erkek Oyuncu dalında aday gösterilmiştir.
 
Ayrıca sanatçının 18.02.2011 tarihinde çıkardığı 'Mayhoş' adında bir albümü vardır.
 
Galip Derviş isimli dizinin jenerik müziğini seslendirmiştir. 

2014-2015 yıllarında Gönül İşleri dizisinde Yılmaz Durmaz karakterine hayat vermiştir.

Yer aldığı diziler: Hekimoğlu (Doktor Ateş Hekimoğlu, Kanal D, Karga Seven Pictures Türkiye, 2019), Gülperi (Avukat Kadir, Show Tv, 2018), Bodrum Masalı (Faryalı), Gönül İşleri, Hırsız Polis

Sosyal medya hesapları:   
    timucinesen1         


Ajans: