Deniz Çakır

Dizi: Vurgun | Rol: Reyhan| Ajans:
Oyuncuya ait sosyal medya hesapları:                Deniz Çakır Özgeçmiş:

Deniz Çakır, 31 Aralık 1982 tarihinde Ankara'da dünyaya geldi. Kendisi Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nden mezun olmuştur. Konservatuvardan mezun olmadan önce Ankara Radyosu'nda, radyo tiyatrosu yaptı ve radyo reklamı seslendirdi. 

Birol Güven'in yazdığı ve yapımcılığını yaptığı Kadın İsterse dizisinde hocası Cihan Ünal ve Hülya Avşar'la kamera karşısına geçti. Deniz Çakır en büyük çıkışını Reşat Nuri Güntekin'in aynı adlı romanından günümüze uyarlanan Yaprak Dökümü dizisinde canlandırdığı Ferhunde rolüyle yaptı. Dizideki oyunculuğu kendisine 2010 senesinde ilk kez takdim edilen İsmail Cem Televizyon Ödülleri'nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu - Dram ödülü kazandırdı. Aynı dönemde İstanbul Devlet Tiyatrosunda "Uyarca" isimli oyunda yer almıştır.

Deniz Çakır 2008 senesinde Özlem Akova'nın yönetmenliğini yaptığı Kako Si? filminde başrolü üstlendi ayrıca Emre Şahin'in yönetmenliğini yaptığı 40 isimli sinema filminde yine başrolde yer almıştır. Oyuncu, Avrupa Yakası isimli dizinin bir bölümünde de konuk oyuncu olarak yer almıştır.

Çakır, 2009 senesinde Aşk Sözleri isimli bazı William Shakespeare oyunlarının karışımı olan bir tiyatro oyununda yer aldı. Oyundaki performansıyla Afife Jale Ödülleri'nde bir adaylıkla onurlandırıldı. Oyuncu bunun dışında seslendirmeler 'de yapmaktadır. Reklamlar dışında Iron Man ve Kung Fu Panda gibi bazı filmlerde seslendirme yapmıştır.

Çakır, Özcan Deniz'in Ya Sonra filminde Didem karakteri ile sinemada 3. başrolü üstlenmiştir.

Eylül 2011 tarihinde başlayan İffet adlı dizide İffet'i canlandırmıştır. Daha Sonra 2013 yılı Ocak ayının ilk haftasında Şah Sultan rolüyle Muhteşem Yüzyıl dizisinin kadrosuna katılmış, bir sezonluk performanstan sonra ayrılmıştır.


Yer aldığı diziler: Kadın İsterse (2004-2006), İki Arada Aşk (2005), Evet Benim / İşte Benim (2006), Avrupa Yakası (2006), Yaprak Dökümü (2006-2010), İffet (2011), Muhteşem Yüzyıl (2013), Yasak (2014), Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz (Meryem Çakırbeyli), Vurgun (Reyhan, 2018)

Paylaş

Yorum yapın

 

Tüm Deniz Çakır Bilgileri