1001 Tv > Biyografiler > Ayşenil Şamlıoğlu

Ayşenil Şamlıoğlu

Ayşenil Şamlıoğlu kimdir? Ayşenil Şamlıoğlu hangi dizide oynuyor? Ayşenil Şamlıoğlu, Ben Bu Cihana Sığmazam dizisinde hangi karakteri canlandırıyor? Ayşenil Şamlıoğlu hangi dizilerde oynadı? Hafize karakterini hangi oyuncu canlandırıyor?


 

Dizi: Ben Bu Cihana Sığmazam |  Rol: Hafize

Dizi: Gül Masalı |  Rol: Fatma

Ayşenil Şamlıoğlu 'Ben Bu Cihana Sığmazam' dizisinde 'Hafize' karakterini canlandırmaktadır.
Ayşenil Şamlıoğlu

Özgeçmiş:

20 Mart 1956 - İstanbul doğumlu. 1974 yılında İstanbul Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Fakültesi'ne giren sanatçı, öğrenimini yarıda bırakarak, Almanya'ya gitti ve Frankfurt'ta dil eğitimi aldı. Burada tiyatro ile ilgilenen Şamlıoğlu, amatör tiyatro topluluklarıyla çalışmalara katıldı. Türkiye'ye döndükten sonra ODTÜ Mimarlık Fakültesi'nde eğitim gören Ayşenil Şamlıoğlu, ikinci kez eğitimini yarıda bırakarak Anadolu Ajansı'nda bir yıl süreyle çalışmasının yanında, özel bir reklam ajansında da çizimle ilgilendi. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı, Tiyatro Bölümü mezunu olan Şamlıoğlu, 1982 yılında Adana Devlet Tiyatrosu'nda oyuncu ve yönetmen yardımcısı olarak göreve başladı.

 
1988 - 1989 yıllarında Hacettepe Üniversitesi'nde tiyatro dersleri veren sanatçı, bir dönem Devlet Tiyatroları Genel Sekreterliği görevinde bulundu. Tunç Başaran tarafından senaryolaştırılan ve yönetilip filme alınan Kaçıklık Diploması adlı bir eser yazan Ayşenil Şamlıoğlu'nun, asıl tanınışı Ferhunde Hanımlar ve Bizim Evin Halleri adlı dizilerdeki rolleriyle oldu. Yol Arkadaşım dizisinde canlandırdığı Hafize karakteri ile daha geniş kesimlerce tanındı. İstanbul Şehir Tiyatroları'nda ve Semaver Kumpanya gibi özel tiyatro topluluklarıyla da çalışan sanatçı, yönetmenlikle oyunculuğu bir arada yürütmektedir. Şamlıoğlu, 29 Mayıs 2009 tarihinde İstanbul Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği görevine getirildi.
 
Sanatçı aynı zamanda eski Sayıştay Başkanı Servet Şamlıoğlu'nun kızıdır. 17. Afife Tiyatro Ödülleri'nde jüri üyeliği yapmıştır.

 


Yer aldığı diziler:

Ben Bu Cihana Sığmazam (atv, 2023)
Gül Masalı (atv, 2022)
Yargı (Şahver, Kanal D, 2022)
Menajerimi Ara (Peride, Star Tv, Ay Yapım, 2020)
Hizmetçiler (Nimet, Kanal D, Fabrika Yapım, 2020)
Jet Sosyete (Zahide Özpamuk, Star Tv, BKM, 2019)
Tatlı İntikam, Kocamın Ailesi (Mukadder Ar)Sosyal medya hesapları:   
 samliogluayseni/
 aysenilsamlioglu/   


Ajans: Renda GünerHaftalık Dizi Programı Haftalık Kanal Programı Günlük Dizi Programı

Dijital Diziler Programı Haftalık Film Listesi

DİĞER Ben Bu Cihana Sığmazam OYUNCULARI