Tv yazarları bugün köşelerinde ne yazdı?

1001 Dizi 4.10.2018 Bir Zamanlar Çukurova
Bir Zamanlar Çukurova

Gazetelerin televizyon yazarları,  4 Ekim 2018 Perşembe günü köşelerinde ne yazdı?
 

Haksızlığa uğrayan reyting alıyor
Oya Doğanr

Ekim ayı geldiğine, hava soğuduğuna göre artık televizyonun asıl dengesi ortaya çıkmaya başladı demektir. Yaz dizilerinin kan kaybetmeye başladığı, büyük abilerin “Çekilin bakalım, ben geldim” dediği dönemdeyiz. O nedenle de son zamanlarda diziler için sık sık “Yayından kaldırılıyor” haberleri duymaya başladık. Görünen o ki, bu sezon başlayan diziler arasında öne çıkan çok az dizi var. Seyirci geçen sezondan takip ettiği dizileri özlemiş. Şimdiye kadar başlayan diziler arasında Bir Zamanlar Çukurova ve Kızım iyi bir çıkış yakaladı. Ama ikisinin de rakipleri oldukça kuvvetli. Bir an bile boş bırakma şansları yok. Ay sonuna kadar yeni bir denge oluşur ekranda... Gidenlerin yerini yeni diziler doldurur. Fakat bir aylık süreçte ekranda tutan işlere baktığımızda reytingi haksızlığa uğrayanların yaptığını gördük. Bu ülkede herkes haksızlığa uğradığını düşünüyor, bu temayı işleyen dizide kazanıyor.

yazının devamı>>

Bu şovu izleyen 4 bin çift ayrıldı
Sina Koloğlu

İskoçyalı şovmen Daniel Sloss, Netflix’te yayınlanan şovuna kadar pek tanınmıyordu. Jigsaw adındaki stand-up’ı yayınlandı ve olan oldu. O gün 400 çift ayrıldı. Ve devamında toplam ayrılan çift sayısının 4 bin, biten evlilik sayısının 17 olduğu belirtiliyor. Hatta bunu kendisi saymış, gelen mesajlardan sosyal medyada!

Aşk ile alay...
Daniel Sloss, aşkla alay ediyor şovunda... Toplumda ‘biriyle beraber değilseniz, yarım insansınız’ baskısı olduğunu, sonuçta seçimlerin yanlış sonuçlandığını o kadar inandırıcı bir dilde anlatıyor ki komedyen, ortaya yukarıdaki tablo çıkıyor. “Uğursuz bir kişinin hayatımızda olmasını zorluyoruz. Yaşamımızda hiç kimsenin olmaması yerine, birinin olmasını tercih ediyoruz” diyor Sloss ve buna inanan çiftler, “Abi doğru söylüyor, sen bir işe yaramazın tekisin” diyerek durup dururken ayrılıyor (!)

yazının devamı>>


Eşkıya'nın bilgesi
Yüksel Aytuğ

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz' tayfasını iki haftadır büyük bir merak almıştı. Eşinin ölümünden sonra iyice sarsılan 'Tipi', ruhsal sağlığını yeniden kazanmak için profesyonel yardım alıyordu.
Ancak hangi doktora gittiğini devlet sırrı gibi saklı tutuyordu. Bizimkiler ise yaptıkları yasa dışı işlerin bir psikiyatr tarafından öğrenilmesinden endişe ediyorlardı. Sonunda kız kardeşi, peşine düşüp o gizemli 'doktoru' buldu. Meğer bizim 'Tipi', halk bilgesi 'Şahin Ağa'nın hurdalığına gidip düzenli olarak onunla dertleşiyormuş. Sadece 'Tipi' mi?
'Eşkıya'da başı sıkışan kim varsa, çare bulmak için 'Şahin Ağa'nın hayat tecrübesine başvuruyor.

 

 


yazının devamı>>


'Ezilen değili güçlü kadınlar kazanıyor'
Ali Eyüboğlu

Film festivali için Antalya’ya gidip, otele yerleştikten sonra, günün programına baktım. 55’inci Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında AKM’deki ‘Sinema filmlerinden TV dizilerine kadının yükselişi’ paneli ilgimi çekti. Çünkü panelin konuşmacıları Özge Özpirinçci, Hazal Kaya ve yapımcıları Fatih Aksoy’du. Antalyalılar panele büyük ilgi gösterdi. Salon tıklım tıklımdı ve çoğu kadındı.

Bu sezonun dizilerinden ‘Kadın’ ve ‘Bir Litre Gözyaşı’nı MF Yapım’la ortaklaşa, ‘Yasak Elma’, ‘Kızım’ ve ‘Bizim Hikaye’yi tek başına yapan Fatih Aksoy, panelde şöyle bir tespitte bulundu:
“Son beş yılda güçlü kadınların yer aldığı diziler daha çok izleniyor. Her türlü kötü muameleye katlanan kadınların olduğu bir dönem vardı yapımlarda... Korunmaya muhtaç, kocasının dizinin dibinde oturan… Onları yazanlar daha çok erkek senaristlerdi. Artık kadın senaristlerin yazdığı bütün dünyayla mücadele edebilen, hayatı tek başına sırtlayabilen, sadece kendini değil çocuklarını ve kardeşlerini de ayakta tutan kadınların hikayesini anlatıyoruz.

yazının devamı>>


Paylaş

Köşe yazarları Bir Zamanlar Çukurova hakkında ne yazdı?

 

Tüm Bir Zamanlar Çukurova Bilgileri