1001 Tv 26.01.2020 Zümrüdüanka
Zümrüdüanka

Alp Navruz ve Ceren Yılmaz'ın başrollerini paylaştığı, Cemal Şan'ın yönettiği, Can Sinan'ın kaleme aldığı, FOX'un Pastel film imzalı yeni dizisi Zümrüdüanka, 25 Ocak Cumartesi akşamı izleyicileri ile buluştu. 

İlk bölümde neler yaşandığına, öne çıkan repliklere, bölümün aldığı izlenme oranları ve sosyal medyadaki izleyici yorumlarına yakından bakalım.
 

Nevşehir'in zengin ailelerinden Demirkanların torunu Serhat, Suriye'de bir pusuda vurulur. Ailesine şehit olduğu haberi verilir. Tüm aile yas içindedir. Serhat'ı oğlu gibi büyüten amcası Adil, şirketlerinde çalışan Zümrüt'e aşıktır. Onunla evlenip, doğacak çocuğuna, yasını tuttuğu Serhat'ın adını vermek istemektedir.
Zümrüt, yoksul bir ailenin kızıdır ve bütün ailesinin geçimini o sağlamaktadır. Annesinin gözü, kızlarını en kısa zamanda zengin kişilerle evlenmekte ve rahata kavuşmaktadır. Zümrüt ise kardeşlerinin okuması için, annesine karşı çıkmaktadır. Adil'in ısrarlı evlilik teklifini reddetmiştir. Adil'in Zümrüt'le evlenmek istediğini öğrenen annesi Ülfet sevinçten deliye döner. 
 
Demirkanlar, Adil'in abisi olan Abbas'ın kirli işleri, sadakatsizliği ve asabiyeti yüzünden evde sürekli huzursuzluk yaşamaktadır. Adil ve Abbas gittikçe gerilmektedir. Karşılıklı birbirlerini tehdit ederler. Adil'in, Abbas'ın genç bir kızı hamile bıraktığını ve kızın intihara kalkıştığını öğrenmesiyle ipler iyice gerilir.
 
Ülfet önce zor kullanarak, ardından çektikleri sıkıntıyı anlatarak tekrar tekrar Zümrüt'ü evlenmeye ikna etmeye çalışır ama aşık olduğu Serhat'ın amcasıyla evlenmek Zümrüt için imkansızdır. 

Bir gün kardeşi Meliha, Zümrüt'ü ağlayarak arar ve eve çağırır. Annesinin, kendisini yaşça büyük biriyle evlendirmeye karar verdiğini söyler ve onu kurtarmasını ister. Zümrüt, kardeşinin kendisine zarar vermesinden korkar ve annesinin Meliha'yı rahat bırakması için Adil'in evlilik teklifini kabul eder. Bu olay, aslında Zümrüt'ü evliliğe ikna etmek için yaptıkları bir oyundur.
 
Adil hemen evlilik hazırlıklarına başlanmasını ister. Annesi Azimet için bu haber büyük bir sürpriz olmuştur. Zümrüt'ü araştırır ve gelinleri olmaya uygun olmadığına karar verir. Adil'i evlenmekten vazgeçiremeyince Ülfet'e para teklif eder. Gözü daha yüksekte olan Ülfet, teklifi reddeder. Düğün günü gelip çatar. Zümrüt içi kan ağlaya ağlaya nikah masasına oturur. Nikah kıyıldığında ise öldü sanılan Serhat çıkar, gelir. Zümrüt'ü amcasıyla evlenirken gören Serhat, onun yaşadığını öğrenen Zümrüt ve tüm aile şoktadır. 


REPLİKLER

Zümrüt - Ben küçükken dedem hep aynı masalı anlatırdı baba; Zümrüdüanka'nın masalını. Benim adım da o yüzden Zümrüt. Zümrüdüanka, kuşların hükümdarıymış. Yuvası, bulutların üstünde olan Kafdağı'nın tepesindeymiş. Bu kartal kadar büyük, gözleri yıldızlar kadar parlak olan kuş, saflığı, sadakati, hakkaniyeti, mutluluğu, bir de aşkı temsil edermiş. Hiç ama hiç pes etmezmiş Zümrüdüanka. Her öldüğünde küllerinden bir kez daha doğarmış. Dedem de "Yanıp küle dönüşsen bile, umutsuzluk seni cehennem ateşlerinde yaksa bile vazgeçmeyeceksiz." derdi, "Zümrüdüanka gibi küllerinden yeniden doğacaksın." derdi.
 
Serhat - Benim adım Serhat Demirkan. Bu hikaye başlarken ben öldüm. Benim adım Serhat Demirkan. Bu hikaye başlarken ben yanıp küle dönüştüm.
 
Zümrüt - Çok korktum bir an, gelmeyeceksin diye.
Serhat - Ben hiç gitmeyeceğim ki... (Zümrüt'ün kalbini göstererek) Ben hep burada olacağım.


REYTİNG

FOX'un yeni draması Zümrüdüanka; yoğun ülke gündemi sırasında ve Kuzey Yıldızı ile rekabet ederken başarılı sayılabilecek bir başlangıç yaptı. Dizinin ilk bölümü Total'de 5.04 reytingle en çok izlenen dördüncü program olurken AB'de 4.51 reytingle üçüncü ve ABC1'de 5.02 reytingle yine üçüncü sırada yer aldı.
 
İlk bölümün hemen ardından ekrana gelen tekrar bölümü ise Total'de 1.98, AB'de 1.42 ve ABC1'de 2.05 reyting elde etti.
Zümrüdüanka Zümrüdüanka Zümrüdüanka

Paylaş

 

Tüm Zümrüdüanka Bilgileri