Uzunçorap 6.09.2016 Rüzgarın Kalbi
Rüzgarın Kalbi

Kemal ve Ayla
"Rüzgarın Kalbi"nin ikinci bölümü, Rüzgar (Burak Serdar Şanal)'ın dayısı Kemal (Ahmet Saraçoğlu)'in, Ay Evi'nde etrafı Zeynep (Deniz Baysal) ve ailesiyle çevriliyken, Rüzgar'la karşılaşmalarıyla bitmişti. Bu gerilimden bir üst gerilim çıkmadı, Kemal hem anlayışlı hem çabuk kavrayışlı bir adam, durumu idare etti. Bu final sahnesinin Kemal ve Ayla (Başak Daşman)'nın karşılaşma sahnesi olması bakımından da önemi vardı. Jenerikte Kemal'le Ayla'yı ard arda geçirmelerinden bir ilişki sinyali alınıyordu, fakat Fox Tv'nin karakter tanıtımlarında Kemal için karısı Ferhunde diye yarım kalmış bir cümle vardı, o yüzden ne olacak kafamda hikayeyi yürütememiştim. Bu yazıyı yazmadan önce tekrar baktım, Ferhunde yazısı kaldırılmış. Yani Kemal şu anda evli mi, boşanmış mı, yoksa Ayla gibi hiç evlenmemiş bir kişi mi bilmiyorum. İhtimal ki Ferhunde bir süre sonra ortaya çıkacaktır. Fakat Kemal'in Foça'da kalma kararına sevindim. Yeşili yeşil, denizi deniz. Dayı yeğen yerleşsin Foça'ya.


Zeynep Rüzgar'ın evinde ne bulacak?

Bu bölümde en güzel sahne, bölümün sonundaydı. Rüzgar'ın evinden çıkan talin yolun ana yolla kesiştiği kavşakta, Zeynep'in arabada Rüzgar'ınsa "arkadaş"la birlikte kamyonette olduğu, yanyana geçtikleri sırada karenin donduğu sahne. Fragmana göre Rüzgar yine Foça'da. Yani gittiyse de dönmüş demek ki. Neyse, yine fragmana göre Zeynep tali yoldan Rüzgar'ın evine geliyor ve Kutay (Batuhan Begimgil) 'ın eseri dağınıklığı görüyor. Sahne sırasında, Kutay'ın evi dağıtırken anahtalarını yere düşürdüğü gösterilmişti. Muhtemelen o arabasının anahtarıydı ve geldiği arabayla döneceğine göre, o anahtarları orada bırakmamıştır. Öte yandan böyle bir ayrıntı işe yaramayacaksa neden gösterilsin. Ya da belki anahtar plan dışı düştü, kurguda da atılmadı, olabilir. Yine de Zeynep'in, hele ki müzayedede satttığı yağlıboya resmini de parçalanmış gördükten sonra, o hıncı kendisine karşı hissettiğini sanarak Rüzgar'dan bilmesini istemeyeceğim için, o anahtarı bulmasını, evi Kutay'ın dağıttığını anlamasını umut ediyorum. Rüzgar yeni bir yanlış anlamaya maruz kalmasın. Ha şu da olabilir, şimdi yazarken aklıma geldi, Kutay, Rüzgar'ın evini karıştırdığını zaten utanmazca söylemiş, dahası kitap arasında bulduğu Meltem'in fotoğrafını ne hakla yaptıysa, yırtmıştı, sanki sevgilininki hariç her fotoğraf yırtılabilirmiş gibi. Bir de orada gerçekten sevgililermiş gibi Zeynep "Bu kim Rüzgar" diye sormasın mı... Rüzgar sana mı cevap versin, Kutay'la mı uğraşsın... Yani Zeynep bu dağınıklığı Kutay'ın yaptığını tahmin edecek büyük ihtimalle, anahtar falan olmayacak.


Kutay yola nasıl devam edecek?

Kutay kısa sürede o kadar çok gol yedi ki, acaba hangi dizi anti kahramanına bu kadar kısa sürede bu kadar korumasız davranmıştır. Diziyi tebrik ediyorum. Kutay'ın Zeynep'i aldatması, kendini dövdürmesi hop hop ortaya çıkıverdi. Neredeyse bir bölümde kötülük yapıyor, ya o bölüm ya bir sonrakinde deşifre oluyor. Şimdi de Rüzgar'ın evini dağıttığı ve koy yüzünden Zeynep'le barışmaya çalıştığı ortaya çıksın diye bekliyorum. Kutay'ın babası Erdem (Turgut Tunçalp)  sabah kahvaltısında Kutay'a, karısına falan kızıp diyor ki, "Bu saltanatı yakında kaybedeceksiniz", insanın birden ne yapacak, ne yiyip ne içecek bu aile diye acıyacağı geliyor. Sonra Kutay telefonda koyları için "20 milyon olur mu, 45 milyon verdiler, vermedik" diye bağırıyor. İnsan çok bozum oluyor. Bu arada, Kutay Zeynep'i aldattı tamam ama şirketi de O batırmadı yani. Erdem önce kendine bakmalı.
Neyse, ne diyordum, Kutay'ın Zeynep bakımından artık iler tutar yeri kalmadı, ne sözüne güvenilir ne yaptığına bir halde. Artık Zeynep'in güvenini tekrar nasıl kazanabilir, sanki bütün köprüleri yıktı, gemileri yaktı, yolları havaya uçurdu, yani bundan sonra ne olursa Zeynep'in kalbini yumuşatabilir diye düşünüyorum.  İstemeyerek yazıyorum, başına bir kaza gelirse, kendisinin planı dışında. Zeynep'e de yalanlarım seni geri kazanmak için çaresizliğimdendi, falan der. Yoksa Kutay artık Rüzgar'a rakip olamayacak ve rakipsiz aşk bir dizi için imkansız aşktır.

 
 

Zeynep nankör çıktı

Zeynep'ten ummazdım, kendisine ne istese evet demiş, garson olmuş, kavalye olmuş, eşyası karıştırılıp özel fotoğrafı yırtılmış, yapayalnız bir insana iftira atıldı ve Zeynep Rüzgar'ı dinlemedi bile, tekrar yazayım "Din-le-me-di" bile. Yani dinledi ve inanmadı bile değil. Bu kadar da mı hatrı yoktu şu garibanın. Nankörmüşsün Zeynep. Yani evet Kutay sebebiyle mağdurdun ama bu seni her konuda haklı yapmaz, her yanlışını da mazur kılmaz. Fragmana göre Rüzgar seni affedecek ve geri dönecek, ama bu dönüşü sen mi başaracaksın, nasıl başaracaksın hiç fikrim yok. Senin Rüzgar'a ihtiyacın vardı sözde ama sanki Rüzgar sensiz yapamıyor.


Kalp meselesi

Dizi ilginç bir önerme iddia ediyor, ya da soru olarak mı ortaya atıyor. Sanki daha çok iddia gibi.  O da şu: Organ nakliyle verilmiş bir kalp yeni bir bedene de gitse, ilk sahibinin duygularını taşır. Rüzgar bir hayal görmüştü, ya da bir rüya, o rüyada Meltem "kalbimi takip et, ben ordayım" gibi bir şey diyordu, yani kelimesi kelimesine böyle değildi ama anlam olarak bunu ifade ediyordu. Şimdi hal böyle olunca, Rüzgar Zeynep'te Meltem'i bulacak oluyor ama bu da kafa karıştırıyor. Rüzgar'ın farkında olsun olmasın, Zeynep'e karşı böyle bir beklenti içinde olması, Zeynep bunu öğrenirse, ağır bir yük olabilir ve  herhalde bir vakitte öğrenecek, Rüzgar'a karşı duyguları bozulabilir.

 

Dokunan Söz, Janti Söz, Esaslı Söz

Vakit akşam. Rüzgar'la Zeynep Ay Evi'nde konuşuyorlar. Daha doğrusu Zeynep Rüzgar'a onunla ilgili bir şeyler soruyor. Rüzgar sözün bir yerinde dedi ki: "Ben öyle gittiğim her yerde uzun kalamıyorum. Konuşmayı sevmiyorum. Ne zaman insanlarla çok konuşsam hep bir arıza çıkıyor. O yüzden kaçıyorum."
Sözün de bittiği yer.
Janti söz de şu: "Bak Kutay'cım, ben profesyonelim ve sana daha net bir şekilde anlatabilmek için bir özet geçeyim istersen. Eğer beni istiyorsan, Zeynep'ten uzak dur. Eğer arazini bize satmak istiyorsan, o zaman Zeynep'i arazisini satmak için ikna et." Yani hiç orta yol bulmaya çalışmadı kadın. Dergin araziyse, çözüm Zeynep'te, derdin bensem, çözüm de Zeynep'i terketmende. Bu kadar net. 
Ve son olarak, dövülme yalanı ortaya çıktığında, Tekin (Mehmetcan Mincinozlu)'den Kutay'a: "Oğlum yeter be yeter! Yeter! İnsan senin karşındaki robot değil. İstediğin zaman kalbini kırıp sonra da hiçbir şey yokmuş gibi davranmasını bekleyemezsin! Büyü artık büyü!"


Bölümden Gelişmeler

Diziye bu bölüm Cenk (Tolga Mendi) karakteri katıldı. Londra'da eğitim almış, Geçen yıl New York'ta Türk Mutfağı üzerine vörkşop düzenlemiş, Ay Evi'nin aşçısı olarak. Ayla onu kendi isteğiyle geldi sanıyor ama aslında Kemal hatırla gönülle ayarladı. Kızlar Sibel (Zeynep Elçin) ve Başak (Özlem Mahmutoğlu) da hemen Cenk'e abayı yaktılar, aralarında da rekabete başladılar. Hande (Seçil Buket Akıncı) ve Tekin balayından döndüler. Rüzgar'ın annesi Vahide (Müge Akyamaç) Foça'ya geldi ve Rüzgar kaçtıktan sonra ilk kez böyle uzun (ne kadar uzun denebilirse) konuştular. Vahide epey aksi, zor beğenen, soğuk bir kadınmış yafu. Kemal Foça'da kalmaya karar verdi. Kutay Rüzgar'a iftira attı, Zeynep de buna inandı. Rüzgar Foça'yı terkederken bölüm bitti.


Ezdi
Geçen bölümlerde Kutay'ı italyancasıyla, eğitimiyle falan filanıyla ezen Rüzgar bu bölümde de müzayedede parasıyla ezdi. Bu bir dizi olmasa, Kutay'ın kötülüğünü de böyle net bilmesek bu oh denilecek, övülecek bir olay değil, hem de hiç değil. Kimse kimseyi şusuyla busuyla ezmesin. "Ben" de "Ben" demesin. Eskiler emekleri hariç hiçbir şey için "benim"  demezlermiş. Aslında zannımca emeğin sonucu bile nasip. Tarihi kazananlar yazarmış ve bu kaybedenlerin gayret etmediği ya da haksız oldukları için yenildikleri anlamına gelmiyor, kazananların tarihi kendi görüşleriyle yazdıkları anlamına geliyor.


Ne dedi O?
Kemal kendini Muammer'e tanıtırken "Ben Kemal Başata" mı dedi?


Dizinin bu bölümdeki şarkısı
Gökhan Türkmen - Aslı Demirer: Korkak. Finale de süper yakıştı.
 

Şimdi Rüzgarın Kalbinin 2. fragmanına rastladım. Kemal, Rüzgar'a "Sen bu kıza kendini çok kaptırdın" diyor. Hak verdim dayıya ve fragmanın sonuna Rüzgar Meltem'e evlenme teklif ediyor. Yok artık! diyorum. - 1001 Tv

Paylaş

 

Tüm Rüzgarın Kalbi Bilgileri