1001 Tv 20.01.2020 Zemheri
Zemheri

Show Tv'nin Sema Ergenekon'un kaleme aldığı, Hilal Saral'ın yönettiği, Ay yapım imzalı dizisi Zemheri, 15 Ocak Çarşamba akşamı ilk bölümüyle ekrana geldi. Ayça Ayşin Turan, Alperen Duymaz, Caner Cindoruk, Hazal Filiz Küçükköse ve Zerrin Tekindor'un başrollerini paylaştığı dizinin ilk bölümünde neler yaşandığına, öne çıkan repliklere, bölümün aldığı izlenme oranlarına ve sosyal medyada hakkında yapılan yorumlara yakından bakalım.

Yoksul  bir ailenin kızı olan Firuze mimarlık okumaktadır. Üzerine palto alamayacak kadar yokluk içindedir. Annesinin sürekli olarak abisini kayırmasından ve kendisine çok yüklenmesi yüzünden yıpranmıştır. İş araması gerekmektedir. Okulun avlusundaki ilanlara bakarken, kendisi gibi iş arayan Ayaz'la karşılaşır. Ayaz, çok etkilendiği Firuze'yle tanışmak için her yolu dener. Başla bir bölümde olmasına rağmen Firuze ile ortak bir ders almayı başarır. Ona sürekli romantik jestler yaparak kalbini kazanır.
Ayaz iki kardeşi ve annesiyle mütevazı bir hayat sürdürmektedir. Annelerine zarar vermesinden korkarak, babalarından kaçmaktadırlar. Bir gün staj yaptığı holdingin girişinde, holdingin sahibi olan Demirkan kardeşlerden Berrak'ı, araba çarpmaktan kurtarır. Psikolojik sorunları olan Berrak, Ayaz'ı saplantı haline getirir. Çeşitli zamanlarda tesadüfen karşı karşıya gelince Berrak, Ayaz'ın da kendisine ilgisi olduğunu düşünür. Ayaz'ın cevabı olumsuzdur. Ayaz tarafından reddedilmek Berrak'ı kötü etkiler. Abisi Ertan'dan ona yardım etmesini ister. Ertan, Ayaz'la konuşarak ondan kardeşinin duygularına karşılık vermesini ister. Ayaz onu reddeder. Ayaz'ın ret cevabına sinirlenen Ertan, babasının onları aradığını öğrenir ve onu Mersin'den İstanbul'a getirir.
 
Ayaz ve Firuze'nin aşkları gün geçtikçe büyümekte ve ilişkileri ilerlemektedir. Ayaz, Firuze'ye evlenme teklif ettiği günün akşamında eve döndüğünde evi darmadağın, babasını kanlar içinde yatıyor ve annesini de başında bulur. Babaları eve gelmiş, Ayaz'ın kardeşi Filiz onu eve almak istemeyince, babaları üzerine saldırmış, anneleri de onu durdurmak için başına vurarak öldürmüştür. Ayaz, suçu üzerine alacağını söyler. Annesi, Ayaz'a engel olmak için kendisini öldürmekle tehdit eder.
 
Firuze, Ayaz'a ulaşamaz. Telefon hattı iptal edilmiştir, okulda kimse nerede olduğunu bilmiyordur. Evlerine gider, ev boşaltılmıştır. Firuze neler olduğunu anlayamaz; derin bir acıya gömülür. Ama babasının onun çektiği acıya üzüldüğünü görünce Ayaz'ı aklından çıkarmaya karar verir.
Aradan iki yıl geçer. Ayaz ve Berrak nişanlanmıştır. Ama Berrak mutsuzdur; abisinin evlenmelerine izin vermediğini düşünmektedir. Kendi doğum gününde intihara kalkışır. Onu Ertan engeller, Ayaz'la hemen evleneceklerine söz verir. Bu olaydan habersiz Ayaz, Berrak'a hediye almak için bir mağazaya girer. Aynı mağazada Firuze satış görevlisi olarak çalışmaktadır. Karşılaşmaları gergin olur.
 
Firuze'nin babası Yaşar'ın vekil şantiye şefi olduğu inşaatta, işçileri taşıyan asansörde arıza vardır. Firuze, babasının ağzından durumu haber veren bir dilekçe yazıp, firma yönetimine ulaştırması için ona verir. Yaşar, firmanın sahibi Ertan'a dilekçeyi verir ama Ertan gerekeni yapmaz. Aynı günün akşamı asansör, içinde işçilerle birlikte düşer. Yaşar ağır yaralıdır ama çok sayıda ölü vardır.
 
Ertan'ın durumdan sorumlu tutulmaması için yalancı tanıklarla Yaşar'ı suçlu gösterirler. Ölen işçilerin ailelerine para vererek Yaşar aleyhine ifade vermelerini sağlarlar. Firuze'nin abisi Faruk'a da para teklif ederler. Firuze karşı çıkar, işçi yakınlarıyla da görüşmeye çalışır ama bir sonuç alamaz. Bu sırada Faruk, aldığı parayla kayıplara karışır. Yaşar olaydan sorumlu bulunarak mahkum edilir. Firuze gerçeği kanıtlamak amacıyla bir plan yapar; sahte bir kimlikle Ertan'ın holdinginde işe girecek ve babasının onunla konuştuğunu kanıtlayan görüntülere ulaşacaktır. Planı istediği gibi işler, Ertan onu işe alır. Hatta Firuze oyununu o kadar iyi oynar ki ilk günden Ertan'ın asistanı olmaya kadar ilerler ama onu bir sürpriz bekliyordu: Ertan'ın evinde Ayaz'la karşılaşır ve onun Berrak'ın nişanlısı olduğunu öğrenir. 


 REPLİKLER

Ayaz- Senin olsun (iş ilanı için)
Firuze- Niye ki?
Ayaz- Ben bugünden alacağımı aldım.
 
Ayaz (Firuze'ye)- Üşürsen üşürüm.
 
Ayaz- Diyorsan ki: "Ayaz, ben bırakacağım bu eli.", o zaman sen bırak.
Firuze- Bırakmazsan gidemem, kalırım. Sana inanırım.
Ayaz - İnanırsan inanırım.
 
Ertan- Kardeşimin aşkına karşılık ver, dünyayı önüne sereyim. Ne istersen yapayım, ne istersen...
Ayaz- Benim de bir kardeşim var. Derdini anladım, eyvallah. Ama ben kendime yakıştıramazdım, bir abi olarak başkasından sevgi dilenmeyi. Sana da olmadı. Bir abi olarak ona koca seçmek yerine, kalbi dolu olan bir adama arkasını dönüp gitmeyi öğretsen daha iyi olurdu.
 
Firuze- İnsan birden bire ortadan kaybolur mu? Bir acı veda etmeden, hoşça kal diye göz yaşı dökmeden,  bir iz bile bırakmadan, bir kavgayı bile bahane etmeden... Geriye kalan bir sürü sor... Hepsi cevapsız. Terk edilmiş. En az benim kadar ıssız.
 
Aliye- Kimin için dökülüyorsa bu göz yaşları değmez. Yaz bu dediklerimi bir kenara. Ağlayanlardan değil, ağlatanlardan olacaksın. Ağlıyorsan da boynuna gerdanlık takacak olan için ağlayacaksın, gönlünü almasını bilen için.
 
Yaşar - Kızım, bu döktüğün göz yaşları, kahrın neden, kime, bilmiyorum. Ama şunu biliyorum: Kızım, sen ben buramdasın (kalbini gösterir) ve seni, benim gibi burasında taşımayacak adama yol ver, gitsin.
 
Firuze (Ayaz'a) - İçimde sana ait bir cümle bile kalmadı benim. Giderken hepsini götürdün.
 
Ayaz - Açtığım her yara için özür dilerim, hepsi için. Ama Firuze, beni sakın affetme!
 
Firuze (Faruk'a) - Erkek olman, büyüğüm olman bana el kaldırabileceğin anlamına gelmiyor.
 
Ayaz (Ertan'a) - Kimsenin hayatı, kimseden üstün olamaz. Kendini boşuna temize çıkarma. Bir telefonuna bakardı ama önemsememişsin.
 
Yaşar (Firuze'ye) - Kapama gözlerini, kızım. Gördüğüm son mavilik gözlerin olsun. Deniz niyetine, gök yüzü niyetine...


REYTİNG

15 Ocak Çarşamba akşamı yayına başlayan ve Afili Aşk, Benim Adım Melek, Doğduğun Ev Kaderindir dizileri ile Ziraat Türkiye Kupası karşılaşması ile rekabet eden Zemheri mütevazı bir başlangıç yaptı. Dizinin ilk bölümü tüm kategorilerde 4 reyting bandında yer aldı. Total'de 4.37 reytingle on birinci, AB'de 4.19 reytingle altıncı ve ABC1'de 4.41 reytingle 7. oldu. İlk bölümün hemen ardından ekrana gelen tekrar bölüm ise tüm kategorilerde 1 reyting bandında izlendi.
Zemheri Zemheri Zemheri

Paylaş

 

Tüm Zemheri Bilgileri