Uzunçorap 1.08.2016 Hanım Köylü
Hanım Köylü

Hayat Sevince Güzel'i birkaç hafta izleyememiştim, ortam güzel, tipler tatlı ama şimdi ne olacak sorusunu az mı sorduruyordu ne, neyse bu hafta arayı kapattım fakat tam anlayamadığım yerler oldu. Savaş ve Barış'ın duyguları ne ara Zarife'ye karşı level atladı. Ben de atlamış olabilirim, çünkü bir yandan çalışıyorum bir yandan izliyorum, radyo tiyatrosu gibi dinliyorum, sessizlik olunca açıp bakıyorum, sözsüz  ifadeler, bakışlar varsa kaçırmayayım diye. Neyse, özetle ikna olamadım bu geçişe. Zaten Savaş ve Barış da birbirlerinin hislerine inanmadılar. İkisi de kendi hislerinin değiştiğini biliyor ama diğerinde samimi bir şey göremiyor. Yani Savaş, Zarife'nin babasının teknesini kurtarmak için, köyden gitmeyi göze alıp kumar oynadı, ama bu örnek olmaması gereken, çok kötü bir örnek, geçiyoruz, Barış da Mıhtar ve yavuklusu Rüstem Ağa tvyi maşa yapıp Zarife'nin itibarını parça pincik ederken, mikrofonu kapıp olayı tersine çevirdi ama daha göz önünde olmayan, daha küçük şeyler, daha detaylar olsaydı  inandırırdı belki. Bir düşüneyim. Yok bulamadım. Mesela Savaş kendi elleriyle sandık yaptı Zarife'ye. İnek sağdı, su taşıdı, koyun otlattı. Barış da, Zarife'nin isteğiyle Zeynep'e kendini affetirmek için didinip duruyor. Fakat birbirini iyi tanıyan, hayatları daracık bir karavanda dipdibe geçmiş bu iki kardeş ne olsaydı birbirlerinin duygularına ikna olurlardı, bu sorunun cevabı lazım. Evet kardeşim, sen bu kızı gerçekten seviyorsun diye inandıracak ne olabilirdi?


Kardeş deyince, dizinin bir başka kardeş çifti İlknur ve Seher. Onların mutluluğu hakkında umutsuzdum ama bu son bölümde zor görünen şey gerçek oldu ve iki yarım akıllının fendi, paragöz cimri ağa  babalarını yendi. Adamcağız sonunda kendi rızasıyla kızlarını evlendirmeye razı oldu. Adamcağız dedim ama düştüğü durum yüzünden, yoksa bu olayda zerre haklı tarafı yok. Aksine. Neyse, kızlarını  evlendirmeye razı oldu. Başı dertten kurtulmuyor zira. Ya televizyonda rezil oluyor, ya köy meydanında, kahvesinde, orda burda. Kızlar çaresizlikten ne yapacaklarını şaşırmışlar, evlenecek yaşa çoktan gelmişler, iş yok meşgale yok, normal bir aile hayatları olsun, düzen kuralım istiyorlar. Babaları ise hiç evlenmesinler diye düşünüyor. İnanılmaz. Distopya. Hele ceza olarak kızlarına o ahırı temizletmesi yok muydu. Rüstem'in kızları evlendirme kararını ilanından sonra, kızlar adına sevindim çünkü köyde epey talip çıktı. Gerçi Savaş ve Barış'a göz koymuşlarken bu taliplere meyl ederler mi, bilmem ama ortada bu iki civan yokken de evlenmeye hevesli ve gayretliydiler, yani onlardan umutları keserlerse olabilir. O zaman da gelsin yeni maceralar. İlknur ve Seher'in gönlüne girmeye çalışanlar arasında yarışmaca. Bu telabette ağanın parasına bir şekilde sızarız beklentisi, rüyası, hayalleri de var mıdır diye acaba diyorum.


Dizinin bir diğer kardeşleri, Zarife ve Emine. İkisi de iki aşk arasında. Biri Savaş ve Barış, diğeri Osman ve Samet. Savaş ve Barış kardeş, Osman ve Samet kanka. Savaş ve Samet olayın daha ağır mizaçlı, daha derin ve duygusal kısmı, Barış ve Osman biraz daha dümenci, eğlence düşkünü, havai kısmını temsilde. Emine her ne kadar Samet'in güzel ve içli şiirlerini yazdığı defteri acımadan yere attıysa da, herhalde zaman içinde o şiirleri tekrar okumak ya da duymak isteyecektir. Çünkü vaktiyle Osman'ı o şiirler sayesinde sevmiş, sözlerinden öyle anlaşılmıştı.


Hayat Sevince Güzel'de, adına yaraşır şekilde, sevgiden geçilmiyor, herkesin gönlünde bir serçe. Bir başka aşk rüzgarı da "Asıman Hanım"dan "Salih  Bey"e, Salih'ten de Zeynep'in teyzesi miydi, balık restoranı olan, o kadına. Sanki hisleri de biraz karşılıklı gibi. Salih de üç vakte kadar iki aşk arasında kalabilir.

Hayat Sevince Güzel, izleyenler için, yaz mevsiminde Ege'den güzel bir esinti oluyor. Zarife'nin atarları, Kaptan Salih'in ılımlılığı, Dede Halil'in bilgeliği, Asuman'ın aşk çabaları derken dizi köyün sarmaşıklı toprak yollarından mavi denize, denizden yeşil kırlara, kırlardan sarı güneşe, güneşten beyaz prılıtılı yakamozlara, oradan gündüz sıcağına, derken gece serinliğine tatlı tatlı yuvarlanıp gidiyor. - 1001 Tv

Paylaş

 

Tüm Hanım Köylü Bilgileri