1001 Tv > 1001 Yorum > Yiğit kaçar mı, Tuna döner mi?

Yiğit kaçar mı, Tuna döner mi?

Uzunçorap | 4.10.2016 | Seviyor Sevmiyor
Seviyor Sevmiyor

Nasıl bir bölümdü?
Fragmanlara bakarak bombe bir bölüm bekliyordum fakat tasarı açısından çok güzel sahneler olmasına rağmen, işleniş olarak aksamalar vardı. Yine güzeldi ama daha da güzel olabilirdi. Hangi sahnelerin süper potansiyeli vardı diye hatırlayacak olursak: 4lü grubun restorandaki akşam yemeği sahnesi, barda karaoke yaptıkları sahne, Yiğit ve Tuna'nın dövüştükleri sahne. Mesela iki erkeğin kafede konuştukları ya da belki de hırlaştıkları demeli, sahnede Tuna "Deniz'e köpek gibi aşığım" dedikten sonra ebediyen kankam falan diyerek sahnenin etkisini söndürdü. Kavga ettiklerinde söylediğindeyse hem ikinci baskı oldu, hem de ilkini inkar etmişsin, ikincisinin arkasından da inkar gelmeyeceği ne malum. Ayrıca Yiğit'in Tuna'ya bu kadar gıcık davranmasına da anlam veremiyorum. Tuna'nın bir gerekçesi var ve söylüyor. Yiğit'in ne? Kıskanmak mı? Ah şu dördü restoranda otururken Deniz'e sinirlenmesine açıklama olarak "Ama sen de çok tat" deyip kesiverdiği cümlesini tamamlasaydı, "çok tatlıydın" diyebilseydi de, affolunsaydı. Ama Yiğit de kıskıvrak bağlı. O da geçmişine, arkadaşlık aşk paylaşım vb. bir sürü manevi değeri yüklediği eski Deniz'e bağlı. Deniz intihara kalkıştığını sandığı İrem'e bağlı. Tuna Deniz'e bağlı. Deniz Yiğit'e bağlı. Bir kördüğüm vakası da burada işte. Bölümün final sahnesine gelince, süperdi. Sürpriz oldu. Tuna'nın gidişi de sürpriz oldu.


Neşe'nin ufak tefek planları

Bu bölümde Neşe'nin birden bire niye İrem'e yardımcı kesildiğini anlamadım. "Burada ne olup bittiğini görmek hoşuna gitmez mi" falan deyip canlı yayın yapmaya başladı. Böylece İrem'in aklına Tuna ve Deniz birlikteliğini soktu, sokut da bundan Neşe'nin nasıl bir çıkarı var.. Bir düşünelim. Neşe istiyor ki, Deniz işten çıksın. E ona hizmet etmiyor bu durum. Neşe Deniz daha fazla terfi almasın istiyor. Yani ileride Yazı işleri müdürü olmasın istiyor. Dolayısıyla buradan şu sonuç çıkıyor: Neşe Yiğit'in Deniz'e zaafı olduğuna inanıyor ve Tuna'yla Deniz birlikte olursa, Yiğit'in Deniz'e öfkeleneceğini ya da Deniz'den soğuyacağını, böylece Deniz'in gözden düşeceğini düşünüyor demek ki. Göle yoğurt çalmak. Ya tutarsa. Olabilir tabii.


Teoman hep aynı

Bölümde şaşırdığım ve ortaya çıkan gerçeklerden biri, aradan onca yıl geçmesine rağmen, Yiğit'in babası konusunda hala haklı oluşuymuş. Yani 8 yaşında Yiğit'i bir bankta terketmesinin ardında Yiğit'in bilmediği bir gerçek, bir zorlayıcı sebep var galiba diyordum. Adam Deniz'i görür görmez kim gerçek kim sahte hemen anlamıştı. Bilgelik pırıltıları gibiydi. Gel gör ki, oğlunun üzüleceğini bile bile, sırf İrem'e şantaj yapıp avantadan lüks içinde yaşaayabilmek için susmayı tercih etti. Bir yandan da borcu varmış, galiba onu da Yiğit'ten istemeyi unumuyordu fakat Yiğit'i yumuşatamadı. Böyle yaralı bir çocuğu, Deniz'den başka dünyada kimsem yok diyen bir çocuğu böyle kırıp duruyorsunuz. İrem'i İrem olduğu için sevecekmiş bir de, İrem buna inanıyor. İrem'i bırak, güç kuvvet bulsa böyle bir ihanetten sonra Deniz'i bile bırakabilir Yiğit. Amcasına da kırılsa yeri. Hayatının önemli bir döneminde, kız istenecek, evlenecek, adam kalkıp gelmedi bir de üstüne istemediği halde Yiğit'in babasına haber vermiş. İkinci bir İplikçi vakası. Ömer İplikçi, Yiğit Balcı, toplaşın kanka olun, sizi siz anlarsınız ancak.


Mavi gözlüğün sırrı

Ben Neşe ile Gazi'yi partnership düşünmüştüm ama Buket'le de süper güzel oldular. Kişi kişi dolaşıp Asena Hanım'ın oğlunu arıyorlar. Hayır bulsalar ne olacağını, Tuna onlara demo versiyon gösterdi ama akıllanmadılar. Ayrıca Buket'in bu konuyu ilk nasıl duyduğunu bir flaşbekle dizi bize hatırlatsa iyi olacaktı. İlk bölümlerdeydi galiba. Epey önce olunca, acaba Buket yanlış mı duydu, yanlış mı anladı diye şüpheleniyorum. Çünkü Buket'ten başka kimse yok bunu düşünen. Aslında sanki sonra da bunu pekişitirici şeyler olmuştu. Hatta Tuna'nın olduğuna düşünmüştüm bir yerde. İşte bu konuyla ilgili sahneleri şöyle peşpeşe verseler. Hatta Buket Neşe'ye konudan bahsederken verselerdi iyi olurdu. Mavi gözlük de Gazi'nin çıktı. Hadi bakalım ne olacak şimdi. Yoksa Gazi Asena'nın mahdumu sanılmak  suretiyle yıllardır aradığı neşesine nihayet kavuşacak mı?


Gelecek bölüm ne olur?

Dizilerde olaylar beklemediğimiz şekilde gelişince bazen güzel oluyor. Sürpriz açılımlar bulmak bakımından, şaşırmak bakımından. Yine de mevcuda bir bakalım. Tuna herhalde hikayeden çıkmaz. Bu durumda dönüp gelecektir. Kaza falan olmasın. Yani öyle bir durum olursa Deniz'in merhamet ve yardım alarmları çalabilir ve Tuna'nın başında gece gündüz durabilir ama bundan Tuna'ya fayda gelmez. Çünkü ağır bir şey söyledi, kendimi aşk dilencisi pozisyonunda görmek istemiyorum gibi bir şey dedi. E acı da çekiyor.  Ve bu şekilde Deniz'in yanında durdukça Deniz'e de sıkıntı oluyor, rahatsız oluyor Deniz de. Zaten Deniz de yardımsever falan ama bazen de tersi pis oluyor yani. Tuna'ya ağır laflar ediyor. Zaten Yiğit'le Tuna bardan çıkıp kapıştıklarında hiç Tuna'ya bakmadı bile, varsa yoksa Yiğit, Yiğit iyi misin, Yiğit bir yerine bir şey oldu mu. İki kız Yiğit'in etrafında, Tuna yapayalnız.  Deniz'e de kızıyorum Tuna'ya hoyrat davrandığı zaman. O mesafe ayarı yaptıkları sahne geldi aklıma şimdi, komik hoş bir sahneydi. Bunu konuşabilmek kankalık işte, samimiyet. Neyse, yani Tuna aslında bir çıkmazdaydı ve gitmekle doğru yaptı ama dönmekle de doğru yapabilir. Nasıl döner, merak ediyorum. Deniz Yiğit yakınlaşmasını fragmana göre Neşe görüyor. İrem'e de gösterir herhalde. İrem ne yapar, işleri hızlandırır, belki Yiğit' duygu sömürüsü yapar. Pes edeceğini sanmıyorum. Belki açık açık Deniz'e "sen işten çık" der. Peki Yiğit ne yapar? Öncesinde sırf Deniz'le öpüşme hayali bile, kendisini Deniz'den köşe bucak kaçırtmıştı, hatta kötü davrandırmıştı, topluluk içinde azarlatmıştı. Şimdi bir de böyle kanlı canlısı, gerçeği. Belki sonunda Yiğit aniden yani öpüşme gerçekleşmeden kendine gelecek (ya da kendindeyse kendiden çıkacak) ve koşarak uzaklaşacaktır. Çünkü sahne daha tamamlanmamıştı. Sonrasında da Deniz'den daha da uzak durur herhalde. Gelsin bakışmalar, rastlaşmalar, kaçıp kaçıp yanı başında bulmalar. - 1001 Tv

 

Oyuncu kadrosu Genel Bilgiler Haftalık Dizi Programı