Yeni yapımlardan hangileri cezbediyor?

Işınla Bizi Scotty 17.09.2016 Cesur ve Güzel
Cesur ve Güzel

Ekranlardaki büyük yarışın başlamasına, ortalığın toz duman olmasına sadece iki gün kaldı. 
 
19 Eylül Pazartesi 2 yeni dizi başlıyor; Show Tv'de İçerde ve Kanal D'de Babam ve Ailesi hem izleyici karşısına çıkmaya hem de geçen sezonun iki popüler dizisi Paramparça ve Kırgın Çiçekler'le yarışmaya hazırlanıyorlar. Bir de yaz sezonundan devam eden iki komedi, Hayat Sevince Güzel ve Hangimiz Sevmedik var elbette. Pazertesi akşamları, mevcut dizilerden takip ettiğim yoktu. Yeni başlayacak iki diziden İçerde, proje aşamasındayken ilgimi çekmemişti. Fragmanları gördüğümdeyse beklediğimden çok daha özenli ve güçlü bir şeyle karşılaştım. Yine de hâlâ beni ilk bölüm için ekran başına oturtacak kadar cezbedebilmiş değil. Belki daha sonra yakalayabilirim diziyi. Babam ve Ailesi ise, sanırım bana hitap etmiyor.
   
Salı, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz ve Hayat Şarkısı'nın etkisiyle yeni gelecek diziler için zor bir gün. Yaz sezonunun çok izlenen dizilerinden Gülümse Yeter, başarısını kış sezonunda da sürdürebilecek mi, göreceğiz? Şimdi Salı yarışına Familya da katılıyor. Familya, eğlenceli ve zengin kadrosuyla ilgi çeken bir aile komedisi. Türü ve yapısı itibarıyla Hayat Şarkısı ve Gülümse Yeter'le aynı kitleye hitap ediyor gibi görünüyor. Eğer çok sağlam bir senaryosu varsa, bu rakiplerden izleyici çalarak başarı gösterebilir. Aynı kitleye hitap ettiği birden fazla diziyle rekabet etmek yerine başka bir günde yayınlanması daha iyi olurdu elbette ama Fox'un başka uygun bir tek günü bile yok Famila için.
Tüm yeni dizi tanıtımları içinde benim ilgimi en çok çeken, beni ekran karşısına oturtacak kadar sıcak görünen sadece Familya oldu. Salı akşamı ilk bölümü izlemeyi düşünüyorum. Dizinin kadrosunda Uğur Yücel ve Erkan Kolçak Köstendil olunca gözler Şebnem Bozoklu'yu aradı elbette ama kendisi başka bir aile komedisinin, Kanal D'nin henüz tarihi ilan edilmeyen dizisi Altınsoylar'ın kadrosunda. Yeri gelmişken Altınsoylar'ın ilk tanıtımının beni cezbetmediğini söyleyebilirim. Sonraki tanıtımlarla fikrim değişir mi bilemiyorum ama şu haliyle bana soğuk göründü.
 
Yaz sezonu boyunca Çarşamba akşamları kıyasıya bir rekabete sahne oldu:  İki romantik-komedi, No 309 ve Aşk Laftan Anlamaz birincilik için savaştılar. Genelde galip gelen No 309 olsa da, Aşk Laftan Anlamaz da hep çok zorlu bir rakip oldu.
Geçen sezonun iki güçlü dizisi bu hafta dönüyor: Kara Sevda ve Poyraz Karayel. İlk bölümlerine şans verdiğim ama sonrasında beni cezbetmeyen bu iki diziden Poyraz Karayel'in yeni sezon tanıtımları çok etkileyiciydi. O kadar ki iki sezon izlemediğim diziye, yeniden bir şans versem mi diye düşündüm. Eğer tanıtımlardaki ruhu koruyabilirlerse rakiplerini çok zorlayabilir. Yine de Kara Sevda'nın bu dört dizi içinde en güçlüsü olduğunu düşünüyorum. Diriliş Ertuğrul bu hafta başlamıyor. O varken birincilik için başka bir aday zaten bulunmuyor.
 
 Bu hafta Perşembe ve Cuma akşamları başlayacak yeni bir dizi bulunmuyor. Ama geçen sezonun dizileriyle karşılaşmalarının sonucunun ne olacağını merakla beklediğim yaz-yaz sonu dizileri var. Çok iyi sonuçlar alamamış olsalar da geçen kış sezonu boyunca iddialı dizilerle doluydu Perşembe. Bu hafta Yeter, Asla Vazgeçmem, Kördüğüm geri dönüyor. Karşılarında Bodrum Masalı ve Yüksek Sosyete'yi bulacaklar. İçimden bir ses, geçen sezon dizilerinin bu karşılaşmada çok zorlanacağını ve ağır yara alacağını söylüyor. 
Cuma geçen sezonun en çok izlenen ve konuşulan işlerinden olan Kiralık Aşk dönüyor; Fox'un büyük sükse yapmasa da güzel sonuçlar alan Ay Yapım dizisi Bana Sevmeyi Anlat'la karşılaşacak. Kiralık Aşk, sezon sonuna doğru kan kaybetmişti. Bu sezon büyük sır açığa çıkmış olarak ve kadroya takviyelerle dönüyor. İzleyici bu ikisiden hangisini tercih edecek? Bir de hem içi hem dışı değişim geçiren Rengarenk, yeni adıyla Kaçın Kurası var. Eski adı, kadrosu ve hikayesiyle başarılı olamayan dizi, bu yeni haliyle başarılı olabilir mi? Bir romantik-komedi olarak Kiralık Aşk'ın karşısında şansının zor olduğunu düşünüyorum. 
 
Şu andaki Perşembe ve Cuma dizileri arasında ekran başında izlemeyi düşündüğüm yok. Sabırsızlıkla beklediğim proje Vatan Haini, merakla beklediğimse Cesur ve Güzel.
 
Kanal D'nin en iddialı projesi olan Vatan Haini'nin Kasım'da yayında olması planlanıyor. Kanalın tek boş günü Pazar. Bu yapıda bir dizinin hafta sonu yayınlanması çok zor. Dolayısıyla mevcut dizilerden birinin yerine gelmesi gerekecek. Babam ve Ailesi, potansiyeli en belirsiz olanı. Eğer dizi başarılı olamazsa Vatan Haini, Pazartesi için uygun bir gün olabilir. Eğer dizlerin hiçbiri için yayından kaldırma olmazsa, en zayıf halka olan Arka Sokaklar Pazar'a taşınabilir. Boşalan Cuma da Vatan Haini için yine uygun bir gün olur. Star Tv'de devam etmekte olan dizilerin hepsi güçlü yapımlar. Ekim'de başlayacağı ilan edilen Cesur ve Güzel için yayından kalkmaları da, gün değiştirmeleri de imkansıza yakın. Yine, bu iddiada bir dizinin hafta sonu yayınlanmasının zor olduğunu düşünürsek Cesur ve Güzel için kalan tek gün Salı gibi görünüyor. Bu durumda Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz, Hayat Şarkısı, Gülümse Yeter, Familya'yla birlikte tırnaklarımızı kemireceğimiz çok zorlu bir rekabete girecek Cesur ve Güzel.

 
Bu hafta içinde ilk tanıtımı yayınlanan bir dizi de Hayat Bazen Tatlıdır oldu. Başrollerinde Birce Akalay, Ufuk Özkan ve Kanbolat Görkem Arslan'ın yer aldığı dizinin konusu ile ilgili bir tahminim yoktu. Tanıtıma kadar, türü bile ilan edilmemişti. Komedi-dram türünde olacağı izlenimi veren bir okul dizisi çıktı. tanıtımdan anlaşılan Birce Akalay okulun sevilen, tatlı-sert öğretmenlerinden Hayat Hoca. Ufuk Özkan okul müdürü ya da başka bir öğretmen. Kanbolat Görkem Arslan, oğluyla sorunlu bir ilişkisi olan bir veli. Elbette bir aşk üçgeni var. Pek çok da eğlenceli ve gerilimli gençlik hikayesi. Henüz günü belli olmasa da hafta sonuna uygun olabilecek bir dizi. İlk tanıtımla beni çok cezbetmiş olmasa da beklediğimden daha eğlenceli, enerjik bir iş gördüm ekranda. Belki tanıtımlar diyaloglanınca daha çekici hale gelebilir.  
 
Öyle bir sezona başlıyoruz ki. Bütün bu iddialı yapımların yanı sıra, ilan edilen ve henüz kendisine gün bulamayan yapımlar bile var sırada. Uzun zamandır bu kadar heyecan verici, rekabeti yüksek bir sezon yaşanmamıştı. İki gün sonra başlıyoruz. Hadi bakalım!  - 1001 Tv

 

Paylaş

 

Tüm Cesur ve Güzel Bilgileri