Uzunçorap 7.11.2016 Aşk ve Mavi
Aşk ve Mavi

44. haftada hangi dizi nasıl bir performans gösterdi, haftanın hareketleri sıralamayı nasıl etkiledi? 44. haftada 35 prime-time dizi yayınlandı. Fox Tv'nin yeni dizisi "Umuda Kelepçe Vurulmaz" perşembe akşamı, Atv'nin yeni dizisi "Aşk ve Mavi" cuma akşamı ve Kanal D'nin yeni dizisi "Altınsoylar" ilk bölümleriyle ekrana "merhaba" dedi. "Aşk Laftan Anlamaz" yayın günü çarşambadan cumartesi gününe alındı.  TRT1 dizisi "Yüzyıllık Mühür"ün yeni bölümü yayınlanmadı. Fox Tv dizisi "Familya" yayınlandığı salı akşamında PT2 yayın kuşağından tekrar PT1'e alındı. "Tatlı İntikam" "Altınsoylar"ın gelişiyle yayın günü cumarteside PT2'ye alındı. 

Peki bu değişiklikler haftalık dizi reytingleri listesini nasıl etkiledi? "Umuda Kelepçe Vurulmaz", "Aşk ve Mavi" ve "Altınsoylar" dizileri yayın hayatlarına nasıl başladılar, listeye kaçıncı sıradan giriş yaptılar? "Altınsoylar" yayın kuşağında yerini aldığı "Tatlı İntikam"dan fazla reyting alabildi mi? "Aşk Laftan Anlamaz" yeni yayın günü cumarteside çarşamba gününde yayınlanırken aldığı reytingleri yükseltebildi mi? "Familya" tekrar PT1'de yayınlanmasıyla reytinglerinde artış  buldu mu? "Tatlı İntikam" PT2'de reyting kaybına uğradı mı? Geçen hafta ilk bölümleriyle ekrana gelen "Anne" ve "Vatanım Sensin" dizileri bu hafta nasıl bir seyir izlediler?
 
44. Hafta "Haftalık Dizi Reytingleri" listesinin ilk sırasına tüm gruplarda geçen hafta olduğu gibi "Diriliş Ertuğrul" yerleşti. "Anne" dizisi büyük bir çıkış göstererek Total grupta (9.33) reytingle 2. sıraya yerleşti. Dizi geçen hafta (6.72) ile 5. sırada yer almıştı. "Anne" AB ve ABC1 gruplarında da yükseldi. Her iki grupta da (9+) reyting aldı ve 3. sıraya yerleşti. "Anne" dizisi ile aynı haftada başlayan "Vatanım Sensin" bu hafta Total ve ABC1 gruplarında yükseliş kaydetti. Total grupta 2 sıra yükselerek (6.08) reyting ile 8. sırada yer aldı. AB ve ABC1 gruplarında (7+) reyting ile 5. sıraya yerleşti. AB grubunda 1 sıra gerilemiş, ABC1 grubunda yerini korumuş oldu.
 
Bi Yapım dizisi "Umuda Kelepçe Vurulmaz" listeye Total grupta (3.48) reytingle 25. sıradan, AB grubunda (2.31) reytingle 31. sıradan ve ABC1 grubunda (2.93) reytingle 29. sıradan giriş yaptı. Bu hafta başlayan üç dizi içinde en iyi başlangıcı NTC yapımı "Aşk ve Mavi" yaptı. Dizi Total grupta (5.32) ile 11. sırada, AB grubunda (3.21) ile 25. sırada ve ABC1 grubunda (4.03) reytingle 19. sırada kendine yer buldu. 03 Medya yapımı "Altınsoylar" Total grupta (3.77) ile 21. sırada, AB grubunda(3.41) ve ABC1 grubunda (3.78) reytingle 23. sırada yer buldu. "Altınsoylar"ın "Umuda Kelepçe Vurulmaz" dizisinden daha yüksek sonuçlar aldığı görülüyor. Her üç dizi de geçen hafta başlayan "Anne" ve "Vatanım Sensin" kadar parlak başlangıçlar yapamadılar. Bu son iki hafta içinde Atv, Fox Tv, Kanal D, Show Tv ve Star Tv olmak üzere özel majör kanallar birer yeni dizi başlatmışlar oldular. Şu anda içlerinde ipi göğüsleyenin "Anne" ile Star Tv olduğu görülüyor. Onu Kanal D dizisi "Vatanım Sensin" takip ediyor.
 
Cumartesi gününe alınan "Aşk Laftan Anlamaz" bu hafta Total grupta (4.22) reytingle 17. sıraya, AB grubunda (2.96) reytingle 26. sıraya, ABC1 grubunda(4.01) reytingle 20. sıraya yerleşti. Dizi Total ve AB gruplarında önceki hafta aldığı (2+) lı sonuçları (4+) ya çıkarmış oldu. AB grubunda ise reytingini (1.57)'den (2.96)'ya çıkardı. Şu durumda gün değişikliğinin dizi için doğru bir karar olduğu görülüyor.
 
Bu hafta PT2'ye alınan "Tatlı İntikam" haftayı Total grupta reytingini arttırarak, AB grubunda reyting kaybederek, ABC1 grubunda ise reytingini koruyarak kapattı. Gerek reyting artışı (2.38'den 2.40'a) gerekse reyting kaybı (2.55'ten 2.16'ya) küçük puanlarda olduğu için, "Tatlı İntikam"ın yayın saati değişse de, kemik bir izleyici oluşturduğunu söylemek mümkün. "Tatlı İntikam"ın yerine PT1'de yayınlanan "Altınsoylar"ın reytingi ile "Tatlı İntikam"ın geçen haftaki reytinglerini kıyaslarsak, "Altınsoylar" aldığı (3.77, 3.41, 3.78) reytingleri ile "Tatlı İntikam"ın (2.40, 2.16, 2.64) reytinglerini geçmiş durumda, fakat "Tatlı İntikam"ın bir iç yapım olması sebebiyle maliyetlerinin daha düşük olacağını göz önünde bulundurursak, kanalın  "Altınsoylar"dan daha fazla verim beklentisinde olacağı düşünülebilir.
 
 Bu hafta yayın saati PT1' alınan "Familya" tüm gruplarda reyting artışı yaşadı. Total grupta (1.30'dan 1.42'ye), AB grubunda (1.24'dan 2.18'e) ve ABC1 grubunda (1.37'dan 1.80'e) artış gösterdi. Fox Tv "Familya" dizisi için PT1 kuşağında bir şans daha vermiş oldu fakat bu değişikliğe rağmen dizi aynı günde yani salı gününde yayınlanan "Anne" ve "Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz" gibi en az (8+) reyting alan güçlü rakiplerin, "Hayat Şarkısı" (3.85, 5.64, 5.23) ve "Gülümse Yeter" (3.50, 2.52, 3.10) gibi orta düzeyde sonuçlar alan rakiplerin karşısında mücadele edemedi.
 
Haftanın tüm gruplarda yükselişe geçen dizileri (8 dizi): Anne, İçerde, Kırgın Çiçekler, Kara Sevda, Poyraz Karayel, Aşk Laftan Anlamaz, Hangimiz Sevmedik, Familya 

Haftanın tüm gruplarda düşüş gösteren dizileri (9 dizi): Diriliş Ertuğrul, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz (Edho), Hayat Bazen Tatlıdır, Yüksek Sosyete, Babam ve Ailesi, Gülümse Yeter, Cesur Yürek, Yeter, Baba Candır 

 

 
Aşk ve Mavi

Paylaş

 

Tüm Aşk ve Mavi Bilgileri