Işınla Bizi Scotty 15.10.2016 Kalbimdeki Deniz
Kalbimdeki Deniz
Yeni dizilerin yayın tarihi açıklandıkça, henüz açıklanmayanların belirsizlikleri daha da ilginçleşiyor. Öyleyse herşey yerli yerine oturana dek beyin cimnastiğine ve olasıklar üstüne düşünmeye devam.
 
Son günlerde üzerine en çok konuştuğumuz durum Fox'un yayınlayabileceğinden daha fazla sayıda proje duyurması. Bu durum, anons edileli epeyce bir vakit geçmiş olan Yıldızların Altında'nın kanaldan ayrılıp Star Tv'ye transfer olmasıyla sonuçlandı (ki Star'ın da boş günü bulunmuyor). Fox'un aktif olarak tanıtımını sürdürdüğü 3 yeni diziden Kalbimdeki Deniz, kanalın tek boş günü olan Cumartesi'ye yerleşti. Kalbimdeki Deniz'in yerine geldiği Rüzgarın Kalbi ise Pazartesi'ye kaydırılmıştı. Şu durumda, dört koldan, yoğun bir şekilde tanıtımı yapılan Muhteşem Yüzyıl Kösem Bağdat Fatihi 4. Murad için bir tek boş gün bile yok. Kanalın devam eden ve artık final kararının açıklanmasının an meselesi olduğu tek dizisi Kördüğüm olarak görünüyor. Endemol Shine Türkiye yapımı Kördüğüm, geçen sezonu zayıf oranlarla bitirmişti; bu sezon daha da zayıf bir açılış yaptı. Dizinin yayınlanan son bölümü 2-3 arasında oranlara ulaşırken TOTAL'de ilk yirmiye, AB'de ilk ona giremedi. Yapım firmasının çok güvendiği ve arkasında durduğu bir proje olması nedeniyle bir süre daha direnebilirdi ama sık sık söz ettiğimiz gibi, Fox'ta yayın günü bekleyen daha çok proje var. 
 
Peki işler bu şekilde gelişir ve 4. Murad Perşembe'ye yerleşirse... Geçen sezon Star Tv'de bu günde başarı elde edemedi, karşısındaki rakipleri de Kurtlar Vadisi, Kördüğüm ve Yeter'di. Bu sene en iyi ihtimalle karşısında Bodrum Masalı ve Yüksek Sosyete'yi bulacak. Ama -son yazılarda sık sık değindiğim gibi- büyük ihtimalle Kanal D'de Vatanım Sensin, Star Tv'de Cesur ve Güzel dizilerinden en az biri ile karşı karşıya gelecek. Geçen sezondaki hatalarını düzeltse ve daha derin, sağlam bir senaryoyla yayına başlasa bile Muhteşem Yüzyıl Kösem'in işi bu rekiplerle çok daha zor olacak. 
 
Bu arada Kördüğüm, birkaç hafta içinde final yapsa ve yerine 4. Murad gelse dahi Fox'un duyurduğu iki yeni projesi Şevkat Yerimdar ve Umuda Kelepçe Vurulmaz için boş günü bulunmuyor.
 
Dizi süreleri böyle, uzun bir sinema filmi kadar olduğu müddetçe bu sıkışıklıklar, çözümsüzlükler devam edecek. Eskiden olduğu ve dünyada da uygulandığı gibi, 60-90 dakikalık bölümlerle, gecede iki dizi ekrana gelmesi mümkün. Bu uzun yayın süreleriyle, (ortaya çıkan işlerin içerik ve prodüksiyon kalitelerinin yetersizliği ve çalışma koşullarının ağırlığı konularına hiç girmesek bile) kanalların her iddialı projeyi kendilerine isteme iştahını tatmin edecek kadar yayın günü yok. Onlarca yapım firması, çok sayıda senaryo/proje ve yine çok sayıda yıldız oyuncu varken yerli dizi yayınlayan kanal sayısı sadece altı ile sınırlı. Ya kanallar 'aman o proje de güzelmiş, bu da iş yapar, şu da bir kenarda yedek beklesin' mantığından vazgeçip çok inandığı az sayıdaki projeye yatırım yapmalı ya da dizi süreleri bir an önce eski haline dönmeli. Yoksa bu düğüm gittikçe daha da çözülmez bir hal alacak.
Kalbimdeki Deniz Kalbimdeki Deniz Kalbimdeki Deniz

Paylaş

 

Tüm Kalbimdeki Deniz Bilgileri