Işınla Bizi Scotty 13.06.2019 Hakan: Muhafız
Hakan: Muhafız

2018-2019 sezonu, sektörün önde gelen yapım firmalarının bazıları için verimli geçerken bazıları içinse beklenmedik başarısızlıklarla geçti. Kimi yapım firmaları bir koltuğa çok sayıda karpuz sığdırmaya çalışırken kimileri sezonu oldukça sessiz geçirdi.

 
MED YAPIM
 
Sezonun en çok proje üreten, aynı anda en çok dizisi yayında olan yapım firması Med Yapım oldu. Geçen sezondan başarılı oranlarla devam eden Kadın, Yasak Elma, Bizim Hikaye dizilerine, bu sezon Kızım, Bir Litre Gözyaşı ve Bir Aile Hikayesi dizileri de eklendi. Tamamı uyarlama olan bu projelerden en başarılı olanı kuşkusuz Kadın'dı. Kadın, yüksek izlenme oranlarıyla sadece Med Yapım'ın değil, yayıncısı FOX'un da yüzünü sezon boyunca güldürdü. Med Yapım'ın başarılı bir iş birliği sürdüğü FOX'ta ekrana gelen diğer üç dizisinden Yasak Elma, ilk sezonundaki oranlarını ikinci sezonunda korumakta zorlansa da yine yayıncı kanalını memnun etmeyi başarmış olacak ki üçüncü sezona devam etmek üzere sezon finali yaptı. Bizim Hikaye de ilk sezonundaki oranlarını korumakta güçlük yaşadı. Buna rağmen sezon boyunca yayında kalmayı başaracak kadar izlenmeyi de başardı. Med Yapım'ın FOX'ta ekrana gelen dördüncü dizisi Bir Aile Hikayesi sezona geç katıldı. Aslında Şubat ayında yayına başlayacağı duyurulmuş, ilk tanıtımları aylar öncesinden yapılmıştı ama daha sonra bahar aylarına ertelenmesine karar  verildi. Bu, yerinde bir karar olmalı ki, Amerika'nın sevilen draması This Is Us'tan uyarlanan dizi, kısa sürede Cumartesi akşamlarının en çok izlenen dizisi olmayı başardı. Ortalama 4-5 bandında izlenen dizinin başarısında gün seçimi de etkili oldu. Bir Aile Hikayesi, Med Yapım'ın önümüzdeki sezona devam edecek üçüncü dizisi.
 
Tv8'de ekrana gelen Kızım, sezona sürpriz bir şekilde oldukça başarılı başladı. Sevilen oyuncuları, güçlü bir yapım firması ve ilgi çekici bir konusu olan dizinin başarısının sürprizliği kanalından geliyor. Survivor, O Ses Türkiye gibi yarışmaları çok izlenen ve daha çok eğlence kanalı olarak yayınını sürdüren Tv8, yıllar süren denemelerine karşın, dizi alanında hiç başarı gösterememişti. Kızım, ilk bölümüyle mütevazı sonuçlar elde ederken 2. bölümüyle aniden cumaya alındığında bu çok riskli bir manevra gibi görünmüştü elbette ama dizinin 2. bölümü AB'de 6.5 reytingle ilk sıraya, Total'de de 5.84 reytingle ikinciliğe yerleşti. Kızım, Tv8'in dizi alanındaki talihsizliğini yenmesini sağladı. Sezonun sonlarına doğru bu başarı yavaş yavaş azaldı. Mayıs ayında ilk sezonunda final yaptığında hem Total'de hem de AB'de 3 barajına ulaşamıyordu. Med Yapım'ın bu sezon en başarısız olduğu projesi Bir Litre Gözyaşı oldu. Kanal D'de, pazar akşamları ekrana gelen dizi bir türlü istenen izleyici oranına ulaşamadı ve Şubat ayında final yaparak veda etti.
TİMS&B
 
Sektörün en büyük prodüksiyonlu işlerine imza atan yapım firmalarından olan Tims&B, Med Yapım'ın aksine tüm projelerini ayrı kanallarda ekrana getirdi. Bir Zamanlar Çukurova, Atv'de; Söz, Star Tv'de, Gülperi, Show Tv'de ve sezona son haftalarda giren Leke, Kanal D'de ekrana geldi. Firmanın bu dört projesi içinde en başarılı olanı kuşkusuz Bir Zamanlar Çukurova oldu. Adana'da geçen bir dönem dizisi olan ve gösterişli prodüksiyonuyla çok ses getiren Çukurova, aldığı yüksek izlenme oranlarıyla tüm sezon boyunca her hafta en çok izlenen üç diziden biri olmayı başardı. Tims&B'nin diğer başarılı işi olan Söz, üç sezonunda hâlâ yüksek izlenme oranları almayı sürdürüyordu. Bununla birlikte artık yavaş yavaş izleyicisini kaybetmeye ve iniş-çıkış yaşamaya başlamıştı. Dizi, hâlâ başarılı iken final yapması tercih edildi. 
 
Show Tv'de ekrana gelen Gülperi, yapım firması ve güçlü kadrosu düşünüldüğünde, beklenenin altında oranlarla sezona başladı; direndi. Haftalar ilerledikçe özellikle Total'de izleyicisini hayli artırdı; 7-8 reytingle gün birinciliği elde edecek kadar başarılı oldu. İlerleyen aylarda AB'de yavaş yavaş izleyici kaybetmeye ve 3 bandına inmeye başlasa da Total'deki başarısını aylar boyunca sürdürdü. Bu durum Hercai'nin yayına başladığı tarihe kadar sürdü; ardından Total'deki yüksek izleyicisini Hercai'ye kaptırmaya başlayan Gülperi düşüşe geçti ve Mayıs ayı içinde, ilk sezonunda final yaptı.
 
Tims&B'nin bu sezon ekrana gelen dört projesi içinde en başarısız olanı Kanal D'de ekrana gelen Leke oldu. Sezona son haftalarında dahil olan Leke, zayıf bir başlangıç yaptı. Planlandığının aksine, sezon sonunda ara vermeden Haziran ayı boyunca yayına devam etse de reyting listesinde bir türlü istenen yükselişi yakalayamayınca erken final kararı alındı.
 
 
AY YAPIM
 
Aşk-ı Memnu, Yaprak Dökümü, Ezel, Fatma Gül'ün Suçu Ne?, Kara Para Aşk, Kuzey Güney, Karadayı, İçerde, Fi, Şahsiyet gibi, yerli dizi tarihimizin en ses getiren, en unutulmaz işlerini üreten, dünya çapında başarı yakalayan projelere imza atmış olan Ay Yapım çok başarılı bir sezon geçiremedi. Bu sezon ekrana gelen beş projesinden gerçekten yüksek izlenme oranlarına ulaşan tek dizisi Çukur olurken, bu beş projeden sadece ikisi önümüzdeki sezona devam edebildi.
 
İki sezon önce Show Tv'de İçerde'yle büyük başarı yakalayan firma, aynı ekiple, aynı günde, aynı kanalda Çukur'u yayınlamaya başladı. Çukur da aynı başarıyı yakalayarak iki sezon boyunca haftanın en çok izlenen dizilerinden olmayı başardı ve üçüncü sezona devam kararı alındı. Fakat firmanın aynı kanalda, benzer bir izleyici kitlesine hitap eden diğer projesi Çarpışma beklenen başarıyı gösteremedi. Kıvanç Tatlıtuğ, Elçin Sangu, Onur Saylak gibi iddialı oyuncuları olan, üzerinde aylarca çalışılan proje güçlü bir başlangıç yapamadı. Ay Yapım'ın hemen her projesinde olduğu gibi çok ses getirip sosyal medyada çok konuşulsa da AB'de 5 bandında, Total'de ise 4 barajının altında, ancak 10. olarak başlayabildi. Sonraki haftalarda biraz yükselse ve özellikle AB'de 7 barajına kadar ulaşsa da kısa sürede izleyici kaybetmeye başladı. 30 Mayıs'ta AB'de 2.12 ve Total'de 1.60 reytingle en çok izlenen ilk on program arasına giremeyerek final yaptı.
Ay Yapım'ın yine büyük bir merakla beklenen, Barış Arduç ve Burcu Biricik'i bir araya getiren projesi Kuzgun da umulan oranlara ulaşamadı. Star Tv'de Şubat ayında yayına başlayan intikam-aksiyon-dram türündeki dizi ilk bölümüyle AB'de de Total'de 4 barajına ulaşamadı, Total'de ilk on program arasına giremedi. Sonraki haftalarda zaman zaman 5 barajını aşsa da, çoğunlukla reytingi 4 bandında kaldı. İzlenme oranları çok göz doldurmasa da kendisine sağlam bir kitle edinen Kuzgun, sezon sonuna kadar bu oranlarla istikrarla gelmeyi başardığı için olsa gerek, yayıncı kanalı 2. sezona devam kararı aldı. Bununla birlikte sezon finalinde hiçbir grupta 3 barajına ulaşamadığı için önümüzdeki sezondaki başarısı konusunda pek ümit vermiyor.
 
Ay Yapım'ın bu sezondaki en başarısız projesi Atv'de cuma akşamları ekrana gelen Şahin Tepesi oldu. Zerrin Tekindor ve Ebru Ökan'la birlikte Aybüke Pusat ve Boran Kuzum gibi yeni neslin sevilen oyuncularının başrollerini paylaştığı Şahin Tepesi'nin ömrü kısa oldu.  2-3 bandında izlenen dizi ilk on program arasına girebilmekte güçlük çekti ve altı bölümde ekrana veda etti.
 
Geçtiğimiz sezonun en ses getiren, en çok izlenen, en çok konuşulan dizilerinden olan; farklı anlatım dili ve tarzıyla dikkat çeken dizisi Ufak Tefek Cinayetler ikinci sezonunda düşüş yaşamaya başladı. Total'de 2, AB'de 4 bandına gerileyen dizi sosyal medya desteğini de kaybedince sezon ortasında veda etti.
 
Tüm dizi sektörünün en yenilikçi, en cesur projelerine imza atan, özellikle dijital platformlar için ürettiği Fi ve Şahsiyet gibi projeleriyle çığır açan Ay Yapım bir süredir projelerinin başarısını sürdürmekte ve izleyiciye ulaşmakta zorluk çekmeye başladı. Geçtiğimiz birkaç sezonda ekrana gelen 8. Gün, Bu Şehir Arkandan Gelecek, Cesur ve Güzel gibi dizileri de eski yıllardaki başarısının uzağında olan firmanın son yıllarda, gerçek anlamda az sayıdaki sürebilen başarısı İçerde, Çukur ve dijital projeleriyle sınırlı kaldı. Yine de Netflix Türkiye ile ortak ürettikleri gençlik dizisinden beklenti büyük.
GOLD YAPIM
 
Üst üste gelen birkaç başarısız projenin ardından Erkenci Kuş'la çok başarılı bir yaz sezonu ve başarılı bir kış sezonu geçiren Gold Yapım, Erkenci Kuş'un yayıncısı Star Tv için hazırladığı dram türündeki Kardeş Çocukları'yla da tatmin edici bir başarı elde etti. Sezon ortasında mütevazı oranlarla başlayan Kardeş Çocukları hızla yükselişe geçti. Birkaç ay boyunca 7-8 bandında reytinglerle günün en çok izlenen programı olmayı başardı. Sezon sonuna doğru reyting kaybı yaşayarak tüm gruplarda 3 bandına kadar geriledi. Yine de sezon boyunca elde ettiği yüksek oranlar onu gelecek sezona taşımayı başardı.

Gold Yapım'ın bu sezondaki en başarısız projesi Vurgun oldu. Erkan Petekkaya, Deniz Çakır, Emre Kınay gibi iddialı oyuncuları, büyük bir prodüksiyonla, FOX'ta bir araya getiren proje Şubat'ta ekrana gelen ilk bölümüyle AB'de 6 bandında iyi bir oranla başlarken Total'de 4.35 reytingle onuncu olarak zayıf bir başlangıç yaptı. Sonraki haftalarda düşüşe geçince ve indiği 3-4 bandından yükseliş umudu göstermeyince 6. bölümüyle ekrana veda etti.
 
 
O3 MEDYA 
 
Bazıları başarılı, çoğu başarısız projelerle sektöre birkaç yıl önce giriş yapan O3 Medya İstanbullu Gelin'le Star Tv'de başarılı bir üç sezon geçirdi. Özcan Deniz ve Aslı Enver gibi iddialı oyuncuları ve gösterişli prodüksiyonu düşünülünce zayıf bir açılış yapan ama kısa sürede yükselişe geçen İstanbullu Gelin özellikle ikinci sezonu boyunca oldukça yüksek izlenme oranları elde etmiş ve her hafta en çok izlenen yapımlar arasına girmeyi başarmıştı. Üçüncü sezonuyla Total'de, özellikle Gülperi ve Hercai dizilerinin gelişiyle izleyicisi oldukça azalsa da AB'de yüksek izlenme oranlarını ve sosyal medya ilgisini hep korudu. Üç sezonun sonunda, incelikli senaryosu, başarılı rejisi ve performansları, çok özenli prodüksiyonuyla ekran tarihimizde yerini alarak veda etti. 
 
2018-2019 sezonu, O3 Medya için başka bir açıdan çok önemli bir sezon oldu. 190 ülkede yayın yapan ve 150 milyona yakın abonesi bulunan, dünyanın en büyük eğlence platformu Netflix'in ilk Türk dizisi olan Hakan: Muhafız / The Protector'u O3 Medya, Netflix'le ortak olarak hazırladı. Dizi, 2018'in Aralık ayında yayına giren ilk sezonuyla izleyicilerden çok büyük bir beğeni elde etmese de, Netflix'in açıkladığı sayılara göre, tüm dünyada en çok izlenen orijinal projelerinden biri oldu ve 10 milyonun üzerinde izleyiciye ulaştı. Hakan: Muhafız'ın 2. sezonu da kısa sürede, Nisan ayında yayına girdi. Yeni sezon bölümlerinin izlenme sayıları konusunda henüz bir bilgi bulunmuyor. 
DİĞER
 
Sezonu daha az sayıda yapımla geçiren firmalardan Limon Film, FOX'ta ekrana gelen asker dizisi Savaşçı'nın ikinci sezonunda da yüksek izlenme oranlarını korudu. Firmanın diğer projesi Avlu, ilk sezonundaki oranlarını koruyamasa da, dijital platforma geçecek derecede izlenmeyi ve beğeni kazanmayı başardı. Avlu'nun 3. sezonunun Netflix'te yayınlanacağı açıklandı.
 
Kocamın Ailesi ile elde ettiği başarının ardından hazırladığı birkaç komedi dizisinde aradığını bulamayan Mia Yapım, bu sezon ilk kez bir dram projesini ekrana getirdi ve büyük bir başarı elde etti. Atv'de sezon ortasında yayına başlayan Hercai, Cuma akşamlarının dengesini değiştirdiği gibi haftanın en çok izlenen dizilerinden biri olmayı da başardı.
 
Geçtiğimiz sezonun çok ses getiren, sosyal medyada çok konuşulan ve hafta sonu için iyi izlenme oranları elde eden dizisi Fazilet Hanım ve Kızları'nı yapan Avşar Film, bu sezonu da tek diziyle geçirmeyi tercih etti. Sezonun ikinci yarısında, Nisan ayında yayına başlayan Zalim İstanbul, yayıncısı Kanal D'nin son yıllarda yayına giren yeni dizilerinin hiçbirinde görmediği oranlara ulaştı. İkinci bölümüyle hem Total hem de AB'de 5 civarı reyting elde eden ve AB'de Söz, Yasak Elma gibi dizileri geride bırakan Zalim İstanbul, sonraki haftalarda 6 bandında devam etti ve pazartesi akşamları AB'de en çok izlenen ilk üç yapım arasında kalmayı başardı. Sezon sonuna doğru 4-5 bandına gerilese de kanalının yüzünü güldüren dizi için 2. sezona devam kararı alındı.
 
Bir dönemin çok izlenen ve çok ses getiren dizilerine imza atmış olan TMC Film son yıllarda eski başarısından uzak. Bu sezon ekrana getirdiği iki proje de yine beklenen başarısıyı elde edemedi. Sezonun başında, Uğur Yücel, Şükrü Özyıldız ve Melisa Şenolsun'un başrollerini paylaştığı, Star Tv'de ekrana gelen aksiyon türündeki Nefes Nefese de, İbrahim Çelikol ve Kerem Bürsin'in başrollerini paylaştığı, Kanal D'de ekrana gelen polisiye türündeki Muhteşem İkili de düşük izlenme oranları kısa sürede final yaptı.
Hakan: Muhafız Hakan: Muhafız Hakan: Muhafız

Paylaş

 

Tüm Hakan: Muhafız Bilgileri