Uzunçorap 2.12.2016 Cesur ve Güzel
Cesur ve Güzel

Kırmızı kart
"Cesur ve Güzel"in bu bölümü romantizmin geri planda, gerilimin ağırlıkta olduğu bir bölümdü. Dizinin iki kutbu Cesur ve Güzel'in arası açıldı, araya soğuk rüzgarlar girdi. Bu rüzgarlar kimler? ilki Cesur'un bizzat kendisi. Öpüşme sonrasında bunu "saçmalık" olarak nitelendirince Güzel'den ilk sarı kartı yedi. Kırmızı kartı görmesi ise yine kendi cephesinden biri,  çocukluk arkadaşı, ergenlik sevgilisi, yetişkinlik avukatı Banu sayesinde oldu. Banu otel odasına  (no: 109) partnerlermiş  havası verince Sühan Cesur'u oyun dışına attı, tüm maç boyunca da almadı. Önümüzdeki maçlara bakacağız artık.


Broker Cesur
Sühan'ın Cesur'u sahadan silmesi sürecinde ilgi çekici bir detay, Sühan gibi güçlü bir karakterin yengesi Cahide'nin söylediklerinin etkisinde kalıvermesi. Tamam Sühan'da zaten arka plan doluydu, yani kendi şüpheleri ve önsezileri de vardı ama Cahide hık mık deyince de bunları 10'ken 100 yaptı. Yapınca ne oldu, babası Tahsin'i etkiledi. Bu böyle domino taşı gibi yuvarlanıp gitti ve Tahsin Korludağ Cesur'la birlikte borsaya yatırım yapmaktan vazgeçti ve para kaybetti. Böylece nereye vardık, şuraya: Cesur "Tahsin Korludağ'ı borsaya ikna edeceğim, ama 5 kuruş kazandırmayacağım" falan filan demişti. Yani dediği oldu. O zaman şu soruya varıyoruz, Cesur bu süreci planlamış mıydı yani? Yoo. Sühan'la arasını açılmış bulunca gayet de şaşırdı ve Sühan ailesine "bu adam yalancı, yamuk, ne biliyoruz hakkında" falan filan demeseydi Tahsin Korludağ kılçıksız  balığı midesine göndermiş olacaktı. E sonuçta Cesur nasıl bir rota planlamıştı peki? Cevap yok. Belki de bu sefer kazandırırım, sonra söke söke kaybettiririm diye düşündü. Kimbilir.

Babasının kızı Sühan
Dizi başlarken, dizinin kadın karakterini içe dönük, gururlu bir tip olur diye tahmin ettiğimi, şimdi Sühan'ı izlerken anlıyorum.  Alışılagelmiş karakterlerden farklı çıktı Sühan, iyi de oldu. Cesur'un sık sık  Babasının kızı" demesini haklı çıkartır şekilde güçlü ama şüpheci, kontrolcü, takipçi, tuttuğunu koparan, bilgiye ulaşmak için hep nüfuzunu hem hileyi kullanmaktan çekinmeyen bir kız. Cesur'u kıskandırmak için Bülent'i alenen kullanması da epey çocuksu bir numaraydı. Öte yandan bu numarayı bu haftaya kadar ezik bir profil çizen Bülent'in yutmayıp Cesur'un yutması ise trajikomikti. Banu bir yerde haklı. Cesur Güzel'e hamleler konusunda gayet cesur olmasına rağmen tedirgin bir tarafı da var. Sühan'ın dominant biçimde kendisini öpmesinden etkilenmesi de bu ihtimali kuvvetlendiriyor. Cesur Sühan'ı avlamaya çıkarken, kendisi av olabilir.

Cesur ve Bülent
İşin bir de Sühan kısmı var ki, Bülent ve Cesur arasında rekabet sebebi olarak görünürken, çevresindeki bu adamlar tarafından aşktan başka sebeplerle isteniyor olması, bilse kendisine hayal kırıklığından başka bir şey getirmeyecek bir durum. Gerçi Sühan bu durumu kolay aşar, çok önemsemezmiş gibi de görünüyor ama sonuçta duygusuz biri değil. Bu bölümde gidişat ilginç bir noktaya geldi. Dizide Sühan için gizli bir rekabete girişmiş Bülent ve Cesur'un tek ortak paydalarının Sühan olmadığı ortaya çıktı. Annesiyle konuşması sırasında belli oldu ki, Bülent Sühan'a olan duygularını çook uzun zaman önce ya bitirmiş ya da yitirmiş ve o zamandan beri de kendisini motive eden tek şey Tahsin Korludağ'dan annesinin intikamını almak, Korludağ kasabası üzerindeki Tahsin Korludağ saltanatına son vermek. Gerçi adam soyadıyla bile esir etmiş kasabayı ama soyadını doğumdan değil sonradan, buradan toprak satın aldığında edinmiş olabilir. Tabii istediğin soyadını alabiliyor musun, bunun yasal süreci nedir, nasıl halletmiş o kısmı, soru işareti olarak dursun şurada. Fakat şimdiye kadar anlatılarlardan bildiğimiz o ki, Korludağ arazisi yakında değerlenecek diye buradan toprak almak Cesur'un babası Hasan'ın fikriydi. Başa dönersem, Bülent annesinin, Cesur babasının intikamı peşinde ikisi de rotayı Sühan üzerinden çizerek Tahsin Korludağ'a yürüyorlar.  Bu iki adamın bir ortak paydası da "intikam" çıktı.

Adalet ve Tahsin
Bu bölüm geçmişe dönüşlerin yoğun olduğu bir bölümdü ve bölümde Tahsin ve Adalet arasındaki garip ilişkinin çocukluklarında başlamış olabileceğine dair ipuçları vardı. Anlaşılan o ki, ikisi de yetiştirme yurdunda büyümüş. Adalet Soyözlü kaldığı yurtta diğer çocuklar tarafından zulüm gören bir çocukmuş ve bu konuda Belkıs Anne dediği bakıcı kadın tarafından korunuyormuş. Sonra o sıradaki yurt müdürü adam ormanda ölü bulunmuş. Bakıcı Belkıs Arcı da yurt müdürü olmuş. Bu bigileri Cesur'a anlatan Rıfat İlbey'in ses tonunda  bu ölümün Adalet, Tahsin ve Belkıs ile ilgisi olabileceği iması vardı. Bu cinayet 5 Mart 1987 tarihinde işlenmiş. Cesur'un babasının öldürüldüğü tarihle aynı. Doğrusu bu bölümde böyle gelişmeler oldu olmasına ama fazla sır birikti sanki. Yani elimizde ne yapacağımızı, nereye  bağlayacağımızı bilmediğimiz bilgiler var. Şahsen bir sürü kopuk ip tutuyor gibiyim. Cesur'un hastanede Adalet'in girip çıktığı odayı merak etmesi, ilgilenmesi de biraz tuhaftı. Yani Cesur Tahsin'in etrafındaki herkesi takip mi edecek. O zaman o kötü soğuk bakışlı kahyadan başlasa iyi olur. Daha ilk bölümde demişidik, bu adamın bakışları fena, kraldan kralcı bir hali var diye, ahan da işte bu bölümde Belkıs Arcı'nın sebebi oldu. Yazık. Şirin gibi bir insanın babası. Neyse, diyorum ki, dizi Lost'a dönmesin. Burada, orada, her yerde bir sır var. Adalet'in abisi Rıza'nın gizemi daha ilk bölümden itibaren sürükleniyor. Bir sır bulutu da Rıfat İlbey'in etrafında. Hırsızlık yüzünden polislikten atılmış, iki yıldır Cesur ona para gönderiyormuş. Bu bilgiler verildiyse sebepleri de bize lazım. Sonra Mihriban'ın nikahta terk edilmesi hadisesi var. Neden terk edilmiş, sonra nasıl Bülent'in babasıyla evlenmiş. Mihriban Adalet'in evinin bahçesinde gelinliği yaktğında cinayet haberi olan gazeteyi de götürmüştü. Mihriban neler biliyor da susmakta? Bir sürü küçüklü büyüklü sır, hepsinin altından pis kokular geliyor.


Cahide ve Bülent
Bir de Cahide - Hülya ekseni var. Oraya Bülent de katıldı bu hafta. Bu hafta zaten karakter olarak en büyük değişim Bülent'te görüldü. Pasif ve sızlanan bir adamken talepkar, saldırgan bir adam haline geldi. Cahide'ye şantaj yaptı, öncesinde zaten Cahide-Hülya arasındaki bağlantıyı çözmüş, Hülya'yı konuşturmuş, sırlarını öğrenmiş. Cahide ilk bölümde Sühan'ı ortadan kaldırmak isteyecek kadar problemli, gözü kara ve paradelisi olduğunu göstermişti. Sonraki bölümlerde bu konu havada kaldı ama şimdi yanında Bülent de var. İkisinin ana hikayeye daha fazla dahil olmaları lazım bundan sonra.

Yalnız kovboy Cesur
Cahide-Bülent işbirliğinden sonra, Cesur'un artık tek düşmanı Tahsin Korludağ değil. Hatta şu an için düşman sahası Korludağ villasında tek dostu Tahsin Korludağ bile denebilir. Tahsin'e gelene kadar önünde, Cahide var, Bülent var, pasif kalsa da Korhan var, hatta kendisinin bizzat dediği gibi Sühan var. Evet, Bülent daha önce Cesur'u ve evini ateşe verdi ama sonrasında bir düşmanlık eylemi yapmadı. Ama arrtık Cahide'yle atağa geçiyorlar. Cesur'un kendi yanında ise kıskançlıktan Sühan'ın fotoğrafının olduğu dergi kapağını yırtan, Cesur'un yürüdüğü yolun altını oyan Banu var, yaptığı işleri maalesef eline yüzüne bulaştıran Rıfat İlbey var.

Elektrik alamadım
Dizi bu hafta Total ve ABC1de reyting kaybetti, AB'de ise reytingi arttı. Bu da seyircinin diziden bu hafta daha az elektrik aldığı anlamına geliyor. Şahsen diziden beklentim aşk-dram ve soru-cevap dengelerini kurması ve koruması. Bizi fazla sırra ve pis kokuya boğmadan, yan hikayeleri daha hızlı ve daha kuvvetle ana hikayeye bağlayarak, hikayenin getirdiği duygusal gerginliklere rağmen, yüzümüzü güldürecek, gerilimi rahatlatacak  pozitif şeylere de aynı oranda yer vererek ilerlemesi. Dizimizin fiziği yerinde, kariyeri yerinde, evi var, kasabası var, biraz daha sohbetimiz muhabbetimiz de olursa.. Oldu bu iş. - 1001 Tv

Paylaş

 

Tüm Cesur ve Güzel Bilgileri