Yalan söylüyormuşsun gibi geldi

Işınla Bizi Scotty 9.04.2018 Halka
Halka

Halka'ya bir hafta ara verdik. Aslında bölümdeki dikkat çeken bazı konularla ilgili bir şeyler yazmayı düşünüyordum ama kişisel zamansızlık yüzünden; 'ha bugün yarın' derken bir türlü vakit bulup aklımdakileri kağıda dökemedim.  Son dakikaya kaldı bu haftaki yazı. Bu yüzden aklımda kalan birkaç şeyi kısaca yazmaya çalışacağım.
 
 
Kaan'ın Cengizhan'ın oğlu olup olmadığı konusu bu bölüm iyice ortaya döküldü. Çağatay, Cemal Sandıkçı'nın gizli operasyon evinden aldığı, Bahar'ın babası Kemal Berkes'in Halka'ya sızdığı zamanlarda tuttuğu defterin deşifresinden bir kardeşi daha olduğunu öğrendi. İzleyicilere de gösterilen bu deşifrede Cengizhan "HC" olarak kodlanmıştı. Defterde HC'nin biri gizli, diğeri bilinen iki oğlu olduğu yazıyordu. Dolayısıyla Cengiz Erkmen'in gizli bir oğlu daha olduğunun, sadece Hümeyra'nın bildiği bir şey değil, örgüt'ün derinlerinde de bilinen bir şey olduğunu görmüş olduk. Çağatay'ın tam "nerede bu veliaht?" diye yeri göğü inlettiği sırada Kaan'ı görmemizle, bütün ışıkların Kaan'ın üzerinde yanması da bir oldu elbette. Daha önce laf arasında, kısaca geçen bu bilgi daha bir belirginleşmiş oldu. Bölümün sonunda Kaan'ı, Cihangir'i ve Çağatay'ı bir odaya kapatan Cengizhan'ın Hümeyra'ya içlerinden birini seçmesini ve onun hayatta kalarak Halka'nın başına geçebileceğini söylemesiyle de yine Kaan'ın veliahtlardan biri olduğunu görmüş olduk. Yeni bölüm fragmanlarından birindeyse bu konu iyice netleşmeye başladı. Fragmanda Cengiz, Hümeyra'ya "Çocuklarıma eşit davranıyorum. Kaan'la Çağatay'ı birbirinden ayırmıyorum." diyerek Kaan'ın onun oğlu olduğunu açıkladı. 
 

Haftalardır Kaan'ın Halka için önemli birinin oğlu olduğunun belli olduğunu ama bu kişinin Cengiz Erkmen olduğuna ikna olmadığımı yazdım burada. Doğrusu son bölümde ve fragmanda yaşanan tüm bu gelişmelere karşın fikrim değişmedi. Halka'nın çok titiz, adeta bir satranç oyunun uzun uzun planlanmış hamleleri gibi, uzun vadeli planlanan bir senaryosu var. Yine Volkan Kocatürk'ün harikulade rejisi de olayların önemini izleyiciye en uygun ve dozunda hissettirecek bir özene sahip. Ana karakterimiz Kaan'ın, Halka'nın başındaki kişinin gizli oğlu çıkması bu dizinin en önemli sırlarından biriyken bunun, geçmişte yaşanmış bir diyalogla adeta geçiştirilerek izleyiciye açıklanacağını hiç sanmıyorum. En azından Hümeyra'nın kırmızı odayı yöneten kişi olduğunun açığa çıkışı, Nadir'in anahtarı Kaan'a bıraktığını öğrenmemiz kadar heyecanı,özeni ve dramatik derinliği hak eden bir konu olurdu bu. 

 
Çağatay'ın bu ikinci veliahtın kim olduğunu öğrenmek için konuştuğu avukatın "babanız vasiyeti iki çocuğu arasında paylaştırıyor" açıklaması üzerine "Çok hızlı oldu bu ya... Bu kadar hızlı olunca nedense bana yalan söylüyormuşsun gibi geldi." cevabı gibi; Kaan'ın Cengizhan'ın oğlu oluşunun bu kadar hızlı, bu kadar kolay ve önemsenmeden açığa çıkışı Kaan'la ilgili esas sırrı maskeleyen bir yalan mı düşüncesini geliyor ister istmez akla.


Kemal Berkes'in defterinde şifrelenmiş isimlerden "K" Eren Karabulut belli ki. Kemal onun hakkında "Karısından korkuyor mu, ona tapıyor mu anlamadım" yazmış. "K"nın, "T"nin kardeşini öldürdüğünden de söz ediyor. "T"  İlhan Tepeli olmalı. Notlarda geçen, "Ular" kod adlı biri görünüyor. Kemal Berkes, Halka'dan edindiği bilgileri bu Ular kod adlı kişiye veriyor. Notlardan görüyoruz ki "Ular" aynı zamanda Cengizhan'ın 'ilişkisi olduğu kadını dinlemeye giden' ve Cengizhan'la sürekli kavga halinde olan biri. Kaan, Cengizhan'ın oğlu değil de bu "Ular" kod adlı kişinin oğlu olabilir mi?

Avukat'ın, Çağatay'a verdiği önemli bir bilgi, Cengiz'in eski bir şarkıcıya düzenli olarak ödeme yapılmasını istediği ve bu kadının iki sene önce öldüğü. Bu bilgiler bizi elbette Cengiz Erkmen'in uzun yıllar önce bir şarkıcıyla ilişkisi olduğunu, ondan bir çocuğu olduğunu ve söz konusu ikinci veliahtın bu çocuk olduğunu düşünmeye yönlendiriyordu. Ama burada da oyunu bozan bir şey öğrendik. Tam Kaan'ın kendisine kurulan bir tuzakla hapse girmesinden önce ölen bu kadını üç yıl önce Cihangir ziyaret etmek istemişti. Cengiz'in eski sevgilisiyle Cihangir''in nasıl bir ilişkisi olabilirdi?
 

Kocaman bir düğümün ucu gibi görünen bu ev ve Irmak isimli bu kadın hakkında anlatılanlar, Çağatay'ın söylediği gibi "Kimin hikayesi? Cengizhan'ın..." Tıpkı benim gibi Çağatay da, babasının anlattığı bu hikayeye inanmıyor ve onun bir şeyleri sakladığını düşünüyor.

 
(Belki de dizi birgün bitecek, Kaan'ın Cengizhan'ın oğlu olduğu kesinleşecek ama ben yine de ikna olmayıp karanlık bir köşede kendi kendime 'Hayır! Kaan Cengizhan'ın oğlu değil, değil...' diye mırıldanmayı sürdüreceğim :))
 
Bölüm boyunca heyecan verici, şaşırtıcı (özellikle hastane sahnelerinde) çok sayıda olay yaşandı. Bölümün en şaşırtıcı yanlarından biri ise Cengiz Errkmen'in "Cengizhan" yüzünü görmemiz oldu. Her şeyi en ince ayrıntısına kadar planlayan, herkesi isteği gibi yönlendiren, manipüle edebilen, tuzaklara gelmeyip tuzaklar kuran, acımasız bir adam. Cengiz'in önümüze çıkaracağı daha çok oyun var gibi görünüyor. Dizinin mevcut olayları aceleyle çözümlemek yerine yeni sırlarla karşımıza gelmesi, dizinin geleceği konusunda umut veriyor.
 
Bölümle ilgili konuşacak çok konumuz olsa da bu haftaki vakitsizlik yüzünden bu haftalık benden bu kadar. - 1001 Tv
   

Halka

Paylaş

 

Tüm Halka Bilgileri