1001 Tv > Gündem Yorumları > Verilen uzun ara ATV ve TRT dizilerini nasıl etkileyecek?

Verilen uzun ara ATV ve TRT dizilerini nasıl etkileyecek?

Işınla Bizi Scotty | 30.07.2016 | Seviyor Sevmiyor
Seviyor Sevmiyor

Bu hafta çoğu kanal normal yayın akışına döndü; Atv ve TRT 1 hariç. Diğer kanallar dizilerinin yeni bölümlerini yayınlarken Atv ve TRT 1 , kendi gruplarına ait haber kanallarıyla ortak yayınlarını hafta boyunca sürdüler.

Bu yoğun gündemde, kanalların yayın politikaları kendi tercihleridir ve bu konuda bir şey söylemek mümkün değil. Ancak bu iki kanalın tercih ettiği bu yayın politikasının henüz yeni başlamış olan dizilerinin rekabet şansını çok düşürdüğünü görmemek de imkansız.
 
Geçen hafta, hemen hemen bütün diziler bir hafta ara vermek zorunda kalsalar da hiçbir dizinin yeni bölümü yayınlamadığı için (Fox Tv'de ekrana gelen Nolur Ayrılalım hariç) herkes eşit şansa sahipti. Bu anlamda yarışta geri düşen olmamıştı. 
 
İçinde bulunduğumuz bu haftaysa diğer kanalların dizileri, bir haftalık aranın ardından kaldıkları yerden devam edebilmişken Atv'nin Seviyor Sevmiyor, Rengarenk dizileri ile TRT 1'in Hangimiz Sevmedik, Yüzyıllık Mühür dizlerinin verdiği ara iki haftaya uzamış oldu. 
 
Atv'nin 4 bölümü yayınlanan romantik-komedisi Seviyor Sevmiyor'un aynı gün, aynı türde iki güçlü rakibi var. Bunlardan biri yarışa birkaç hafta önce başlamış olan No 309. Ortalama bir başlangıç yapmış olan Fox Tv dizisi son haftalarda büyük bir atağa geçti ve tüm haftanın en çok reyting alan iki dizisinden biri oldu.

Seviyor Sevmiyor'un diğer güçlü rakibiyse ilk bölümüyle çok zayıf bir giriş yapsa da hızla toparlanan ve yükselişe geçen, hatta önceki hafta Seviyor Sevmiyor'un önünde yer alıp, bu hafta da No 309'un aldığına çok yakın izlenme oranlarıyla gün ikincisi olan Show Tv dizisi Aşk Laftan Anlamaz.

Seviyor Sevmiyor, son yeni bölümünün yayınlandığı 13 Temmuz Çarşamba akşamı zaten iki rakibinin de gerisinde kalmışken bu uzun arayla rekabet şansını iyice yitirmiş oluyor.
 

Atv'nin diğer romantik-komedisi Rengarenk de ikinci bölümünün ardından iki hafta ara vermek zorunda kaldı. 8 Temmuz Cuma yayınlanan ilk bölümü ile 3.0 üzerinde bir oranla olumlu bir başlangıç yapan dizi ertesi hafta iki yeni rakibine rağmen günün en çok izlenen dizisi olmayı başarmıştı. Rengarenk'in, aynı türdeki iki rakibinden TRT dizisi Hangimiz Sevmedik de kendisiyle benzer bir durumu yaşarken Fox Tv dizisi Nolur Ayrılalım hiç ara vermeden devam etti ve bu hafta itibarıyla 3. bölümüne ulaştı.

 
İzleyicinin ilgisi yoğun gündem üzerindeyken, Nolur Ayrılalım'ın iki rakibinin yokluğunda geçen hafta yayınlanan 2. bölümü özellikle AB'de oldukça düşük bir oran aldı. Bu grupta 1.97 reytingle ancak gün beşincisi olabildi. Üçüncü bölümünün ekrana geldiği dün akşam ise toparlandı; TOTAL'de 3.44 reytingle gün birincisi olurken AB'de 2.72 reytingle ikinci oldu. 
 
Nolur Ayrılalım'ın aldığı oranlar, ekrana gelemeyen rakiplerini çok ürkütecek kadar yüksek değil. Bununla birlikte seyircinin dikkatini kendi üzerine çekebilme ve alışkanlık yaratabilme konusunda dizinin bir adım öne geçmiş olduğu aşikar.
Cuma akşamlarının yeni mahalle dizisi/romantik-komedisi Hangimiz Sevmedik'in yaşadığı ve yayınını erteleten tek durum bu da olmadı. Dizi baharda çekilmeye başlamış ama TRT'nin yayınladığı EURO 2016 karşılaşmaları nedeniyle yayın için Temmuz ortasını beklemek zorunda kalmıştı.
 
İlk bölümünün ardından iki hafta ara vermek zorunda kalan diğer TRT dizisi ise, yaz sezonun romantik-komedi türünde olmayan az sayıdaki işlerinden Yüzyıllık Mühür.  Kurtuluş Savaşı dönemini anlatan dizi, yayın saati ve türü nedeniyle, aynı gün yayınlanan Hayat Sevince Güzel ve Hanım Köylü'yle tam bir rekabette sayılmaz. Yine de yeni başlayan diğer diziler gibi, henüz bir kitle edinememiş olması nedeniyle, verdiği uzun aranın ardından döndüğünde zorluk yaşaması muhtemel.
 
Yazının başında da söz ettiğimiz gibi, yayıncı kanalların öncelikleri kendi tercihleridir ve bu konuda bir şey söyleyemeyiz. Bununla birlikte sektörün geri kalanı normal akışına dönmüşken Atv ve TRT 1 kanallarında yer alan dizilerin, yaşanan bu durum nedeniyle rekabette geri düşebilecek olmaları; bu dizilerin haftalardır hazırlık yapan çalışanlarının, set ekiplerinin, oyuncularının bir anlamda haksızlığa uğruyor oluşlarını görmemek de mümkün değil. 
 
TRT dizileri düşebilecek reyting için üzerlerinde fazla baskı hissetmeyebilirler ama Atv'nin daha fazla ticari yarış içinde olduğunu düşünürsek, Seviyor Sevmiyor ile Rengarenk düşen/düşebilecek reytingden olumsuz etkilenebilir. Dileyelim ki kanal sabırlı olsun ve  durumun faturasını diziler ödemesin. 

 

Oyuncu kadrosu Genel Bilgiler Haftalık Dizi Programı