Uzunçorap 19.05.2017 Adı Efsane
Adı Efsane

Dün akşam Survivor'da Yunanistan takımı ile Türkiye takımının karşılaşması vardı. Bu yılki survivor için "İlklerin Survivorı" ya da "Enlerin Survivor"ı ifadeleri sık sık kullanılıyor. Bu karşılaşma için de "Bir ilk" dendi. Bir bakıma öyleydi çünkü Acun Medya ilk kez bu yıl Yunanistan'da "Survivor" programı yapıyor. Diğer bakımdan ise daha önceki yıllarda Türkiye'de yayınlanan Survivor'da Yunanistan ve Türk takımları bütün sezon boyunca yarışmıştı.

Neyse sonuçta bu çok güzel bir fikir. Hatta doğru hatırlıyorsam Acun Ilıcalı bir zaman önce survivor'ı İngiltere ve başka ülkelerde de yapmak istediğini söylemişti. Modern dünyayı televizyon üzerinden fethetmek isteyen bir fatih gibi, Acun Ilıcalı'nın da gözünü dünyaya diktiği anlaşılıyor ve önce "Acun Firarda" ile yazın lüks tatil kıyılarında yaptığı programlarla kendine gıpta ettiren, her yaştan birçok insanın gönlüne "Ben de böyle program yapsam" diye heves düşürten, sonra bir dönem "Var mısın Yok musun" programından alacağı para milli derdimiz haline gelen ve şimdi bir de değil, iki kanal sahibi oluşuyla bugüne kadarki hayat hikayesi müthiş bir kariyer ve zenginlik öyküsüne dönüşen Acun Ilıcalı, bundan sonra da belki olmazı başarır, dünya çapı bir Türk kanalını hayata geçirir. Adı Acun, yani dünya, belli mi olur. Ondan evvel dünya çapında, olimpiyatlar alternatifi bir survivor turnuvası hedefi var gibi. Futbolun vatanı denilen İngiltere'den survivor takımı ile Türk takımını Survivor parkurunda kapışırken izlemek keyifli olmaz mı? Hem nasıl.

Dün akşama gelirsek, İlhan Mansız kazanan takıma ödül olarak verilecek yemeği iki takımın birlikte yemesi teklifiyle gönülleri 12'den vurdu. Zaten aslında en başından böyle organize edilmeliydi. Ödül olarak Mikonos'ta ya da Bodrum'da bir hafta tatil neden yetmesin, değil mi kuzular.  Ayrıca iki takımın ortak yiyeceği bir yemeğin görüntülerinin seyrinin de daha keyifli olacağı kesin.
 
Dün akşamdan devam.. Şahsen Yunan takımını bizimkiler kadar birleşmiş görmedim. Dün akşam Survivor Extra'da İhsan Tarkan Yunan takımının takvim olarak bizim Survior'dan 3 hafta geride olduğunu söyledi. Buna göre birleşme partisi yapılmış ve adalar birleşmiş olmalı ama bizimkiler kadar kaynaşmış görünmemekteydiler. Aralarında bir miktar kopukluk, dağınıklık vardı. Yunan takımının bizim takım kadar iddialı ve enerjik olmayışı  ve bütün yarışmacılar içinde sadece 2 kadın yarışmacı kalmış olması üzücüydü. Acun Ilıcalı'nın yarışmayı yönetirken bir yerde "Hadi Elif" dediğini duydum. Survivor Extra'da da galiba "Hadi Volkan" dediği söylendi ve böyle söylemekte haklı olup olmadığı konuşuldu. Şahsen söylenmemesi tarafındayım. Hatta yapımcı Türk bir firma olduğu için,  Yunan takımı misafir sayılabilir ve bu yüzden +1 davranılmasına meyilliyim. Ama en iyisi eşit davranılması. Gerçi Acun Ilıcalı hep bu işi heyecanla, yarışmacılar kadar heyecanlanarak yaptığını söylüyor. Yani olaya ticari değil içten bir coşkuyla yaklaşıyor ve kendini kaptırıp taraflı desteklerde bulunması da bunun bir göstergesi. Yine de dediğim gibi, nasıl kişisel olarak bazı yarışmacılara ister istemez daha çok sempatisi olsa da parkurlarda taraf tutmuyorsa bunda da öyle olmalı. Neyse sonuçta bilinçli değil, gayri ihtiyari olduğunu düşünüyorum.
 
Acun Ilıcalı'nın bizim takımın 10 yıllık bir tecrübeye sahip olduğunu söylemesi bence yanıltıcı oldu. Yunan takımı da haliyle bunu duydu ve böyle düşünmeye başladılar. Oysa seyretmek de evet bir tecrübe ama yarışmaya benzemez. Öyle olsa getirin parkurları tüm Türkiye çoluk çocuk kıralım. Keşke böyle olsa da seyrede seyrede sporcu bir millet yetişse ama sırf seyirle bir yere kadar. Fatih Terim'in yıllar önce bir muhabirin "sizin teknik direktör olarak farkınızın takımı iyi motive etmeniz olduğu söyleniyor" demesine olur mu öyle şey, o zaman beni de motive edin ben de çıkıp oynanayım, demesi gibi. Yani bu mealde bir şey söylemişti. Diyeceğim o ki, izlemek bir tecrübe ve yarışmanın spora teşvik etmesi de başlı başına değerli bir şey ama yarışma kazanmak için yeterli değil. 
 
Yunanistan - Türkiye karşılaşmasının iki tur olması iyi olmuş. Gönlümden geçen, bu akşamki parkurun ilkinden  daha farklı, hatta sulu yüzmeli bir parkur olması. Öyle olsun ki, Yunan Takımının Türk takımı için avantajlı seçimler yapıldığını düşünmesine mahal verilmesin. Her parkur her yarışmacıya hitap etmiyor malum. Karşılaşmanın iki turlu olması şu bakımdan da çok iyi bir fikir:Takımların ilk karşılaşmadan sonra kendi aralarında detaylı durum değerlendirmesi yapmaları hem kendileri açısından bir gereklilik ve 2. tur daha rekabetli bir hale gelecektir,  hem de bizim için bu değerledirmeleri izlemek keyifli olacaktır.
 
Adı Efsane Adı Efsane

Paylaş

Adı Efsane özel dosyaları


 

Tüm Adı Efsane Bilgileri