1001 Tv 19.07.2019 Atiye
Atiye

 Son yıllarda tüm dünyada dijital eğlence platformlarının ve bu platformlarda yayınlanan online dizilerin popüler olması ve milyonlarca kişi tarafından takip edilmesiyle birlikte ülkemizde de dijital eğlence platformları yayına başladı. Ülkemizde sadece mevcut dizi ve filmleri yayınlayan değil, aynı zamanda orijinal  içerik de üreten platform sayısı iki: Blutv ve Puhu Tv. Bu iki platforma, dünyanın en çok takip edilen ve en popüler online içerik üreticisi olan Netflix'in Türkiye ayağı da 'Netflix Türkiye' adıyla katıldı ve Türkçe orijinal içeriklerini üretmeye başladı. Orijinal online içerik üretimine son olarak Foxplay isimli platformla FOX Türkiye de katıldı. Şimdi bu dört platformun ürettiği ve yayınladığı orijinal online dizilere yakından bakalım.

 
 
MASUM
 
Türkiye'nin ilk orijinal internet dizisi Masum'u BluTv, 27 Ocak 2017'de yayınladı. Ücretli, reklamsız, abonelik yöntemiyle yayın yapan BluTv, Masum'u haftalık bölümler halinde 45-60 dakikalık 8 bölüm olarak yayınlandı. Berkun Oya'nın yazdığı, Seren Yüce'nin yönettiği polisiye-gerilim türündeki dizinin başlıca rollerini Haluk Bilginer, Nur Sürer, Ali Atay, Okan Yalabık, Tülin Özen, Bartu Küçük Çağlayan paylaştı.
 
Emekli Komiser Cevdet ve karısı, ömürlerinin son yıllarını şehirden uzakta, deniz kıyısındaki köy evlerinde huzur içinde geçirmektedirler. Ta ki küçük oğulları bir gece yarısı korkunç bir haberle eve gelene kadar… 

 

 

SAHİPLİ

BluTv'nin ikinci internet dizisi korku-gerilim türünde oldu. 24 Şubat 2017'de ilk iki bölümüyle yayına başlayan dizi toplam 10 bölüm olarak yayınlandı. Selim Erkul, Alper Mestçi, Duygu Nişancı'nın yazdığı, Alper Mestçi'nin yönettiği dizinin başrollerini Funda Güray ve Baran Akbulut üstlendi. Oyuncu kadrsounda ayrıca sait Genay, Erdoğan Sıcak, Ferit Kaya ve Seda Türkmen'in de bulunduğu Sahipli, 24 Mart 2017'de sona erdi.

Yaşadığı felaketin etkisiyle yıllar sonra doğduğu köye doktor olarak dönmeye karar veren Büşra, geçmişi en az onunki kadar yaralı öğretmen Selim ile geri dönülmez bir yolculuğa çıkar. Gerilimi adım adım artan hikâyenin düğümü de, Selim ile Büşra’nın birbirlerini daha iyi tanımasıyla neredeyse çözülmez hâle gelecektir.

 

 
Türkiye'nin üçüncü, Puhu Tv'nin ilk internet dizisi Fi de yayınlandığı dönemde konusu, yıldız oyuncuları ve prodüksiyonuyla çok ses getiren ve çok izlenen bir yapım oldu. 31 Mart'ta platformdaki yerini alan dizinin ilk sezonu üçer hafta arayla, üçer bölüm olarak yayınlandı. Ücretsiz, abonelik gerektirmeyen, herkese açık olan, reklamlı bir platformda yayınlanan Fi, ikinci sezonu Çi ile birlikte, tüm bölümleriyle toplamda 100 milyon izlenmeyi aştı. 
 
Azra Kohen'in popüler roman serisi Fi-Çi-Pi'den uyarlanan; Ay Yapım'ın yapımcılığını, Mert Baykal'ın yönetmenliğini üstlendiği, aşk-psikolojik gerilim türündeki dizinin başrollerini ise Serenay Sarıkaya, Ozan Güven, Mehmet Günsür, Berrak Tüzünataç, Osman Sonant ve Büşra Develi gibi yıldız isimler paylaşıyordu.
 
Bir adam bir kadını sever ve dünya değişir. Ama hayatı kökten değiştiren, aşkı değil, aşkına ulaşabilmek için cesaret edebildikleridir. O kişiye duyduğu aşkın acımasızlığında öylesine büyük fırtınalar başlatır ki, sonunda, dokunduğu her şeyi yıkar. Ve bazen... Hayatın kendini yenilemesi için önce her şeyin yıkılması şarttır.
 
 
7 YÜZ
 
Bu dizileri, Blu Tv'nin yedi ayrı bölümde, yedi ayrı hikayenin anlatıldığı, farklı yönetmenler tarafından çekilen, farklı yazarlarca yazılan 7 Yüz dizisi izledi. 22 Eylül 2017'de yayına başlayan dram-aşk-komedi türündeki dizide Melisa Sözen, Damla Sönmez, Dolunay Soysert, Sinan Tuzcu, Serkan Altunorak, Tilbe Saran, Cem Davran, Engin Hepileri, Ekin Koç, Pnar Göktaş, Belçim Bilgin, Tuğrul Tülek, Genco Erkal, Merve Dizdar rol aldı.
 
Kendi içinde başlayıp biten 7 hikayeden oluşan dizinin her bölümünde karakterler en karanlık taraflarıyla yüzleşiyor. Peki karakterler bu karanlık taraflarına göz yumup hayatlarına devam edebilecekler mi?

 

 

ŞAHSİYET
 
Puhu Tv'nin ikinci orijinal dizisi, 17 Mart 2018'de yayına başlayan Şahsiyet oldu. Puhu Tv'nin ilk orijinal yapımı Fi gibi, Ay Yapım tarafından hazırlanan dizinin yönetmeni başarılı oyuncu ve yönetmen Onur Saylak olurken, senaristi de, Saylak'ın DAHA filminde de birlikte çalıştığı ünlü yazar Hakan Günday'dı. Yine Fi gibi üçer bölümlük paketler halinde yayınlanan dizi bir sezon, on iki bölüm sürdü. Suç, gizem, dram türündeki Şahsiyet'in kadrosunda Haluk Bilginer, Cansu Dere, Şebnem Bozoklu, Metin Akdülger, Necip Memili, İbrahim Selim, Hüseyin Avni Danyal, Şenay Gürler ve Müjde Ar gibi başarılı oyuncular yer alıyordu. Şahsiyet 8,9 puanıyla IMDb'nin en başarılı dizler sıralamasında 39. sıraya kadar yükseldi.
 
Emekli adliye memuru Agâh ile cinayet büronun tek kadın polisi Nevra’nın yolları kesişir. Agâh ve Nevra’nın birbirlerine yaklaşması bir tesadüf mü yoksa büyük bir bulmacanın eksik parçası mı?
 

 
SIFIR BİR - BİR ZAMANLAR ADANA'DA
 
Polisiye-suç türündeki Sıfır Bir, 1 Haziran 2016'da YouTube'ta yayına başladı ve ilk iki sezonu bu platformda yayınlandı. Kısa sürede büyük bir hayran kitlesi edinen dizinin yayın hakları 3. sezonundan itibaren BluTv tarafından alındı. Sonraki 4,5 ve 6. sezonları da BluTv özel yayını olarak izleyicileriyle buluştu ve 12 Haziran 2019 Çarşamba günü yayınlanan 25. bölümüyle final yaptı. Kadri Beran Taşkın'ın yönettiği Sıfır Bir - Bir Zamanlar Adana'da'nın oyuncu kadrosunda Savaş Satış, Cihangir Ceyhan, Burak Şahin, Onur Akbay ve Özgür Meriç bulunuyor.
 
Yirmili yaşlarda üç delikanlının; Savaş, Cio ve Özgür’ün, kadim dostları Cihat Sarsılmaz ve Anafor’la beraber kendilerini ortalarında buldukları düzen, zamanla onların değişmez kara bahtı oluyor. Hürriyet Mahallesi’nde fuhuş, uyuşturucu satışı yapanlara karşı mücadele yine aynı mahallenin gençleri tarafından sonuna kadar veriliyor. Zaman kavramının kaybolduğu bu hikâyede mahallenin kendi kuralları vardır ve bu kurallar, cezaların yetersiz kaldığı her an devreye girmeye mecburdur. Savaş ve ekibi, mecburdur. Başka çareleri yoktur. Onlara başka çare bırakılmamıştır…Sıfır Bir sadece sıradan bir suç hikâyesini değil; ülkemizin, hatta dünyanın yoksul kesimlerinin gerçeğini anlatıyor. Evrenseli, yerel üzerinden yakalamayı başarıyor. Tıpkı dizinin yaratıcılarının Adanalı öncüleri Yaşar Kemal’in İnce Memed’le tüm dünyayı fethettiği ya da Yılmaz Güney’in, filmleriyle, bir kesime değil, tüm dünyaya seslendiği gibi. Adana’nın en yoksul mahallelerinden biri olan Hürriyet Mahallesi’ndeki her bir başkaldıran, maalesef bir o kadar suçlu ama iyi ki bir o kadar da insan. 

 

 

En çok orijinal dizi üretimi yapan dijital platformumuz olan BluTv, 2018 yılı içinde 4 dizi yayınladı. Bunların ilki 26 Ocak 2018'de yayına başlayan komedi dizisi Dudullu Postası'ydı. Diğer BluTv projeleri gibi, haftalık bölümler halinde yayınlanan dizi 13 bölüm sürdü ve 20 Nisan'da sona erdi. Serkan Yılmaz’ın popüler mizah dergisi Penguen için çizdiği Dudullu Postası köşesinden Onur Ünlü tarafından uyarlanan dizide Güven Kıraç, Erkan Can, Ayda Aksel, Hazar Ergüçlü, Taner Ölmez, Bülent Şakrak, Levent Tülek, Ahmet Rıfat Şungar, Aslı Bekiroğlu, Gözde Çığacı ve özgür Emre Yıldırım rol aldı.
 
Abisi tarafından evden çıkmasına izin verilmeyen Melis’in, ona aşık saftirik Tayfur’un Melis’in aşkını kazanmak için gazeteci olmaya karar vermesini, babası halı saha maçında mahallenin tüm babalarıyla birlikte kaybolan ve ailesini korumak için mahallenin delikanlılarıyla “İffet Team” kuran Eyüp’ün, gazetecilik yapmak için gecesini gündüzüne katan ama yeteneksizliğinden de bihaber olan Asım’ın, annesinden sürekli “çık sokakta oyna çocuğum” lafını duyan, bu yüzden de sokağı ikinci evi bilen, sosyetik güzel Betül’e aşık Cem’in, Tayfur ve Cem’in çocukluk arkadaşı, aynı köfte ekmeği paylaşan, atanamayan Ersan’ın ve tabi ki mahallenin abisi Vasıf’ın hikayesidir Dudullu. 

 

 

Puhu Tv'nin üçüncü ve şu ana kadarki son orijinal dizisi Dip, iki bölüm olarak 30 Mart 2018'de yayına başladı. TMC Film tarafından yapımcılığı, Çağatay Tosun ve Uygar Kutlu tarafından yönetmenliği ve Başar Başaran ve Emre Özdür tarafından senaristliği üstlenilen aksiyon, macera, dram türündeki dizi bir sezon, sekiz bölüm sürdü ve 25 Mayıs 2018'de son bölümüyle ekrana geldi. Neslihan Atagül, İlker Kaleli ve Berrak Tüzünataç gibi yıldız oyuncuları bir araya getiren Dip, Türkiye'de Puhu Tv'nin diğer projeleri kadar başarı elde edemese de uluslararası Golden Umbrella Ödülleri'nde 'En İyi Web Dizisi' ödülünün sahibi oldu.
 
İstanbul Emniyet’e bağlı olarak intihar girişiminde bulunan kişileri vazgeçirmekle görevli olan Sahir, bir gün telefonuna gelen bir ihbarla Bilge’yi bulur. Hayatı sırlarla dolu, gizemli bir bilim kadını olan Bilge’yle tanıştığı andan itibaren Sahir’in önünde yeni ve tehlikeli bir dünyanın kapıları aralanacaktır. 

 

 

YAŞAMAYANLAR
 
2018 yılının Eylül ayına gelindiğinde Blu Tv hem kendisinin hem de ülkenin en sıra dışı projelerinden birini, Türkiye'nin ilk vampir dizisi Yaşamayanlar'ı yayınladı. 6 Eylül 2018'de ilk bölümü yayınlanan, Blu Tv'nin diğer dizileri gibi abonelikle, ücretli olarak izlenebilen fantastik dizi, sekiz bölüm sürdü. Senaryosunu Şamil Yılmaz'ın yazdığı, yönetmenliğini Alphan Eşeli'nin üstlendiği dizinin oyuncu kadrosunda Elçin Sangu, Kerem Bürsin, Birkan Sokullu, Selma Ergeç, Nilperi Şahinkaya, Türkü Turan gibi pek çok yıldız isim yer aldı.
 
164 yaşında genç bir vampir olan Mia, akıl hocası Karmen’in önderliğinde, aklındaki planı gerçekleştirmek için İstanbul’a gelir. Amacı kendisini vampire dönüştüren Dmitry'yi öldürüp yeniden insan olmaktır. Fakat tarihin en güçlü vampirlerinden biri olan Dmitry'yi öldürmek sandığı kadar kolay olmayacaktır. 
 

 
BARTU BEN
 
Yapımcılığını BKM Film'in, yönetmenliğini Tolga Karaçelik'in, senaristliğini ve başrolünü ünlü oyuncu Bartu Küçükçağlayan'ın üstlendiği Bartu Ben, BluTv'de 18 Ekim 2018'de yayına başladı. Bartu Küçükçağlayan'ın kendi adı ve kimliğiyle rol adlığı, kısmi gerçeklik içeren, komedi-dram türündeki dizi 10 bölüm olarak yayınlandı. Bartu Küçükçağlayan'ın yanı sıra Nazlı Bulum, Müfit Kayacan, Cemre Ebuziyya, Cem Zeynel Kılıç, Sezin Bozacı, Yener Özer ve Okan Urun'un rol aldığı diziye ayrıca Şebnem Bozoklu, Ezgi Mola, Öner Erkan, Oğuzhan Uğur, Ömür Arpacı, Furkan Kızılay ve Kubilay Tunçer gibi pek çok ünlü konuk oldu.
 
Bir zamanlar reytingi bol dizilerde ve art-house sinema filmlerinde boy gösteren ‘az ünlü’ oyuncu Bartu, birçok oyuncu için ciddi gelir ve kısa ömürlü şöhret kapısı olarak görülebilecek dizilerde oynamaktan bıkmıştır. Hızlı yaşadığı hayatı sebebiyle artık parası da kalmamıştır. Tam bu sırada karşısına oyuncu olmak isteyen kuzeni Gizmo ve senelerdir görmediği dayısı çıkar. Bir yandan dizilerde oynamadan hayatını kazanmanın bir yolunu arayacak olan Bartu, bir yandan da kim olduğunu ve ne istediğini bulmaya çalışacaktır. 

 

BOZKIR
 
BluTv'nin bir başka suç-gizem-polisiye dizisi olan Bozkır da 2018 sonunda, 30 Kasım'da yayına başladı. Olayların 88 plaka nolu, bilinmeyen bir Anadolu şehrinde geçtiği Bozkır, on bölüm sürdü ve 31 Ocak 2019'da final bölümüyle ekrana geldi. ARC Film'in yapımcılığını üstlendiği, Levent Cantek'in senaryosunu kaleme aldığı ve Bahadır İnce'nin yönettiği Bozkır'ın başlıca rollerini Yiğit Özşener, Ekin Koç, Nur Fettahoğlu, Altan Erkekli, Bige Önal ve Merve Çağıran üstlenmişti. 
 
Mesleğinde deneyimli başkomiser Seyfi ile genç, deli dolu ve çaylak polis Nuri Pamir şehirde bir çocuk cinayeti ile karşı karşıya kalırlar. Bu cinayet onları şehrin nüfuzlu iş adamı Abbas Bey ve kızı Dilara’ya götürür. “Paslanmış kafesler, gören ve susan diller, küçük bir şehrin zulasında cinayetler. Cehennem var mı yok mu? Bozkır’ın söyleyecekleri var.”

 

 

HAKAN: MUHAFIZ / THE PROTECTOR
 
190'dan fazla ülkede, yaklaşık 150 milyon üyesi bulunan, dünyanın en büyük dijital eğlence platformu Netflix'in ilk orijinal Tük dizisi olan Hakan: Muhafız, uluslararası adıyla The Protector, 14 Aralık 2018 tarihinde yayına başladı. Ücretli abonelik sistemiyle çalışan Netflix'in -ülkemizdeki diğer dijital platformlardan farklı olarak- sezona ait tüm bölümleri aynı anda, paket halinde yayınlanmasıyla Hakan: Muhafız'ın ilk sezondaki 10 bölümüne aynı tarihte ulaşılmış oldu. İlk sezonu yayına verilmeden önce, ikinci sezon bölümlerinin çekimi tamamlanan dizinin yeni sezonu da sadece 4 buçuk ay sonra, 26 Nisan 2019'da yayındaydı. Fantastik-dram türündeki bir süper kahraman hikayesi olan ve tamamı İstanbul'da geçen dizinin üçüncü ve dördüncü sezonlarının çekimleri de geçtiğimiz haftalarda gerçekleşti. 
 
Yapımcılığını O3 Medya'nın üstlendiği; Can Evrenol, Umut Aral, Gönenç Uyanık'ın yönettiği; N. İpek Gökdel'in romanından çok sayıda senarist tarafından uyarlanan dizinin başrollerini ise Çağatay Ulusoy, Hazar Ergüçlü, Ayça Ayşin Turan, Okan Yalabık, Burçin Terzioğlu, Yurdaer Okur ve Mehmet Kurtuluş üstleniyor.
 
Netflix'in kendi açıkladığı verilere göre, Hakan Muhafız, 2018'in son çeyreğinde, platformun tüm dünyada en çok izlenen yapımlarından biri olma özelliğini de taşıyor.
 
Doğu ve Batı'nın birleştiği 15 milyonluk şehirde sıradan bir genç olarak hayatını sürdüren Hakan kahraman olmaktan çok uzaktır. Ancak şehrinin tarihten gelen gizemli ölümsüzlerin tehdidi altında olduğunu öğrendiğinde onları durdurmaktan başka çaresi kalmaz. Hem henüz hazır olmadığı hem de kabul etmek istemediği bir görevle karşı karşıya olan Hakan, kaderindeki son muhafız olma vazifesini yerine getirebilecek midir? 
 
 
4N1K YENİ BAŞLANGIÇLAR
 
Ödüllü genç yazar Büşra Yılmaz’ın popüler gençlik roman dizisi '4N1K'dan uyarlanan dizinin ilk sezonu 2018 yılında, '4N1K İlk başlangıç' adıyla FOX Tv'de ekrana gelmişti.  Dizinin ikinci sezonu ise, FOX'un yeni kurulan dijital platformu FOXPlay'de '4N1K Yeni Başlangıçlar' adıyla yayınlandı. Dizinin ikinci sezonu, ücretli bir platform olan FOXPlay'de 13 bölüm halinde, haftalık olarak ekrana geldi ve 25 Mayıs'ta sezon finali yaptı. İkinci sezonda da, ilk sezonda ve sinema filminde olduğu gibi başrolleri Gözde Mutluer, Atakan Hoşgören, Burak Yörük, Sina Özer, Cihan Şimşek ve Cemrehan Karakaş paylaştı.
 
 
BEHZAT Ç.
 
2010 yılında Star Tv'de yayınlanmaya başlayan ve sadece yayınlandığı dönemde değil, sonraki yıllar boyunca da büyük bir hayran kitlesi sahibi olan polisiye dizi 'Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi' altı yıl aradan sonra BluTv özel yapımı olarak geri dönüyor. Star Tv'de 4 sezon, toplam 105 bölüm olarak ekrana gelen dizinin ekrana geri dönüp dönemeyeceği yıllar boyunca konuşulmuş, çeşitli kanal ve platformların adı sürekli anılmıştı. Erdal Beşikçioğlu'nun canlandırdığı efsanevi karakteri izleyicilerle yeniden buluşturmayı başaran, BluTv oldu.
 
İnter Medya’nın yapımcılığında Ercan Mehmet Erdem’in kaleme aldığı, Serdar Akar’ın yönettiği dizinin, yeni sezonunun kadrosunda Erdal Beşikçioğlu’nun yanı sıra Nejat İşler, Canan Ergüder Ece, Ege Aydan, İnanç Konukçu, Berkan Şal, Güven Kıraç, Eray Eserol, Ayça Eren, Ahu Türkpençe, Kemal Burak Alper, Hüseyin Sevimli, Rıdvan Aybars Düzey, Gülşah Çomoğlu ve Kadir Çelik yer alıyor.
 
9 bölümden oluşacak yeni sezon 25 Temmuz 2019, Perşembe günü BluTv'de yayında olacak.

 

ATİYE / THE GIFT
 
Netflix Türkiye'nin Hakan: Muhafız'dan sonraki ikinci orijinal Türk dizisi (Hakan: Muhafız gibi) fantastik bir konuyu işleyen Atiye, uluslararası adıyla The Gift oldu. Beren Saat'in başrolünü üstlendiği; Mehmet Günsür, Melisa Şenolsun ve Metin Akdülger'in rol aldığı dizinin ilk sezon çekimleri geçtiğimiz haftalarda tamamlandı.
 
OG Medya'nın yapımcılığını üstlendiği projenin baş yürütücülüğünü Özge Bağdatlıoğlu ve Jason George üstleniyor. Jason George'un aynı zamanda ve Nuran Evren Şit’le birlikte senaryoyu da kaleme aldığı dizinin yönetmen koltuğunda Ozan Açıktan ve Gönenç Uyanık oturuyor.

Çekimlerine İstanbul’da başlanan ve başta Göbeklitepe olmak üzere, Güneydoğu Anadolu’nun çeşitli şehirlerinde çekimlerine devam edilen dizinin sonbaharda gösterime girmesi planlanıyor. 
 
Şengül Boybaş'ın Dünyanın Uyanışı adlı kitabından esinlenerek hazırlanan dizi, ressam Atiye’nin mistik hikayesini konu alıyor. 
 
Atiye, ailesi ve sevgilisi Ozan ile İstanbul'da sade ve mutlu bir hayat sürmektedir, ta ki dünyanın en eski tapınağı Göbeklitepe’de yapılan bir keşifle hayatı değişene kadar. Bölgedeki kazı çalışmalarını yürüten arkeolog Erhan, Atiye ile Göbeklitepe arasındaki mistik ilişkiyi gözler önüne seren bir sembol keşfeder. Atiye ona bambaşka bir kapı açan bu gizemli olayın peşine düşerek antik tapınakta geçmişini aramaya karar verir. Bu gizem perdesi aralandıkça Atiye’nin karşısına çıkan olaylar ona geçmişle geleceği, gerçek ile ruhani arasındaki her şeyi sorgulatacaktır.
 
Atiye Atiye

Paylaş

 

Tüm Atiye Bilgileri