Tesadüf Diye Bir Şey Yoktur

Işınla Bizi Scotty 15.10.2015 Kara Sevda
Kara Sevda

 "Kara Sevda"nın ilk tanıtımı yayınlandığında çok şaşırmış ve etkilenmiştim. Kömür madenleri ve acısı ülkemizde hâlâ taze olan maden facialarıyla ilgili olacak izlenimi veren, çok da güçlü ve etkili bir tanıtımdı. Sonraki haftalarda peşpeşe yayınlanan tanıtım fragmanlarıysa maden konusuna hiç değinmeyip sadece iki gencin aşkına odaklanmış gibi görünüyordu. Bu yeni tanıtımlarla diziyle ilgili beklentim düşse de yine de madencilik konusunun da işleneceği umuduyla ilk bölümü kaçırmak istemedim.

Ay Yapım'ın geçmişinde -bir uyarlama olmasına karşın- çok daha yaratıcı, şaşırtıcı ve zekice kurgulanmış bir intikam hikayesi olan Ezel gibi bir örnek varken "Kara Sevda"yı yapmaya onları yönelten neydi diye merak ediyor insan.  "Kara Sevda" şimdiye kadar Ay Yapım projeleri içinde izlediğim en sıradan konuya ve işleyişe sahip olanı çünkü. 135 dakikalık bölümde sadece 15 dakika ayrılması ve konunun geri dönülemez gibi görünen bir şekilde kapatılması, onları bu hikayede cezbedenin madencilik olmadığını gösteriyor.

Bu 15 dakikalık kısımda çok önemli mesajlar verilmiş olsa da madencilik konusu Kemal'in ne kadar idealist bir karakter olduğunu anlatmak, İstanbul dışına çıkışına bir neden bulmak, biraz da ilgi çekmek için kullanılmış, hikayede çok da önemli yer kaplamayan bir detay olarak kaldı ne yazık ki. Ay Yapım'ın ve Star Tv'nin en derin, en değerli ve en 'yeni' projesi olma fırsatı da tepilmiş oldu böylece.  Oyunculuklar genel olarak dengeli, oyuncu seçimleri başarılıydı. Hikaye düz anlatımına ve bilindikliğine karşın izlenebilir düzeydeydi. Seçilen mekanlar (bazıları bakmaya doyulmaz güzellikte) konuya, sahnelere uygundu. Genel olarak bir sıcaklık da vardı. Maden sahnelerini ve Kemal'in dönüşünü kapsayan son yarım saat-kırk dakikalık kısımda tempo hayli yükseldi. Yine de ikinci bölüm fragmanı da, ilk bölümün olduğu gibi, yeni bir şey söylüyor gibi görünmediğinden karşısına tekrar oturmaya yeterli olacak gibi görünmedi. Diğer fragmanları bekleyelim öyleyse, çok merakla olmasa da.. - 1001 Tv

Paylaş

 

Tüm Kara Sevda Bilgileri