1001 Tv > 1001 Yorum > Tesadüf Diye Bir Şey Yoktur

Tesadüf Diye Bir Şey Yoktur

Işınla Bizi Scotty | 15.10.2015 | Kara Sevda
Kara Sevda

 "Kara Sevda"nın ilk tanıtımı yayınlandığında çok şaşırmış ve etkilenmiştim. Kömür madenleri ve acısı ülkemizde hâlâ taze olan maden facialarıyla ilgili olacak izlenimi veren, çok da güçlü ve etkili bir tanıtımdı. Sonraki haftalarda peşpeşe yayınlanan tanıtım fragmanlarıysa maden konusuna hiç değinmeyip sadece iki gencin aşkına odaklanmış gibi görünüyordu. Bu yeni tanıtımlarla diziyle ilgili beklentim düşse de yine de madencilik konusunun da işleneceği umuduyla ilk bölümü kaçırmak istemedim.

Ay Yapım'ın geçmişinde -bir uyarlama olmasına karşın- çok daha yaratıcı, şaşırtıcı ve zekice kurgulanmış bir intikam hikayesi olan Ezel gibi bir örnek varken "Kara Sevda"yı yapmaya onları yönelten neydi diye merak ediyor insan.  "Kara Sevda" şimdiye kadar Ay Yapım projeleri içinde izlediğim en sıradan konuya ve işleyişe sahip olanı çünkü. 135 dakikalık bölümde sadece 15 dakika ayrılması ve konunun geri dönülemez gibi görünen bir şekilde kapatılması, onları bu hikayede cezbedenin madencilik olmadığını gösteriyor.

Bu 15 dakikalık kısımda çok önemli mesajlar verilmiş olsa da madencilik konusu Kemal'in ne kadar idealist bir karakter olduğunu anlatmak, İstanbul dışına çıkışına bir neden bulmak, biraz da ilgi çekmek için kullanılmış, hikayede çok da önemli yer kaplamayan bir detay olarak kaldı ne yazık ki. Ay Yapım'ın ve Star Tv'nin en derin, en değerli ve en 'yeni' projesi olma fırsatı da tepilmiş oldu böylece.  Oyunculuklar genel olarak dengeli, oyuncu seçimleri başarılıydı. Hikaye düz anlatımına ve bilindikliğine karşın izlenebilir düzeydeydi. Seçilen mekanlar (bazıları bakmaya doyulmaz güzellikte) konuya, sahnelere uygundu. Genel olarak bir sıcaklık da vardı. Maden sahnelerini ve Kemal'in dönüşünü kapsayan son yarım saat-kırk dakikalık kısımda tempo hayli yükseldi. Yine de ikinci bölüm fragmanı da, ilk bölümün olduğu gibi, yeni bir şey söylüyor gibi görünmediğinden karşısına tekrar oturmaya yeterli olacak gibi görünmedi. Diğer fragmanları bekleyelim öyleyse, çok merakla olmasa da.. 

 Ne yazık ki ilk bölümle birlikte bu umut tamamen kayboldu. "Kara Sevda" yeni mezun, dar gelirli bir maden mühendisi olan Kemal ve otobüste karşılaştığı, peşpeşe tesadüflerle biraraya gelip aşık olduğu genç ve çok zengin bir ailenin ressam kızı Nihan'ın imkansız aşkını anlatan bir dizi.

Tanımlarken klişe ifadeler kullandığım bu dizinin ne yazık ki konusu da, işlenişi de klişelerle dolu. Hatta dizinin kendisi bile bunu reddetmiyor. Kemal, yeni başlayan ilişkileri hakkında Nihan'a şöyle diyor örneğin: "Bizden öyle bir hikaye çıkar ki.. Ama işte biraz klişe olabilir." Maalesef korktukları başlarına geliyor. Sadece zengin kız-fakir erkeğin imkansız aşkı da değil; zengin kıza aşık takıntılı, çok güçlü bir erkek, kızın ailevi mecburiyetleri yüzünden istemeyerek bu erkekle evlenmesi, bu gerçeği asıl sevdiğine anlatamaması, hatta fakir gencin hızla başarı basamaklarını tırmanıp takıntılı, güçlü zengin kocanın karşısına çıkması... Klişe adına ne ararsanız bulabileceğiniz bir hikaye.

Ayrıca "yok artık" dedirtecek kadar peşpeşe, bitmek bilmez tesadüfler (O ikinci denize düşme-kurtarma sahnesi bu konuda varılabilecek son noktaydı herhalde)... Dizinin büyük sırlar taşıyor gibi görünen ama henüz hikayede çok önemli bir yer edinmeyen karakteri Leyla'nın "Tesadüf diye bir şey yok hayatta, her şeyin bir nedeni vardır." sözü bunca tesadüfün oluşunu açıklayabilir mi?

 Konunun bunca bilindik ve eski olmasına karşın işlenişi sıra dışı olabilirdi elbette ama "Kara Sevda" ilk bölümde, bu konuda da çok parlak değildi ne yazık ki.

Tanışmaları, ilişkilerinin başlangıcı, romantizmin gelişmesi, hayatlarının ve kişiliklerinin farkları, iki ana karakterin kendi aileleriyle ilişkileri vs hiçbiri yenilik, ilginçlik taşımıyor ve izleyiciyi şaşırtacak bir unsur barındırmıyordu. Ayrıca hikayenin hızla, neredeyse yüzeysel akışı da hep "asıl konuya gelmedik, girişteyiz henüz" hissinin oluşmasına; bu da izleyici olarak odaklanamamaya neden oluyordu.

 

Oyuncu kadrosu Genel Bilgiler Haftalık Dizi Programı