Uzunçorap 19.05.2016 Tatlı İntikam
Tatlı İntikam

Tatlı intikam da kadınlar hep rolcü, düzenbaz, dolanbaz, oyuncu. İnsanı kadın milletinden soğutacak. Pelin'in annesi Süheyla oyun oynamak konusunda yalama olmuş gibi, sonra arkadaşı Başak, rakibi Ceyda. Önü arkası karşısı, Pelin'in her yanı oyuncu kadınlarla dolu.
 

Geçenlerde Başak Pelin'le Sinan'ı restoranda biraraya getirme planı yapmış, bunun için de telefonda ağlama numarası yaparak Pelin'i restorana çağırmıştı. Sevgilisi Bülent de kendisini hayretler içinde izliyordu. Sinan'ı çağırma sırası geldiğinde Bülent ne yapacağını bilememişti. Başak da sen sadece söyle rol yapmana gerek yok, erkekler çabuk inanır gibi bir şey diyordu ve haklı çıkıyor, Bülent daha ikinci cümleye geçmeden Sinan koşarak evden fırlıyordu.
 

Başka bir sahnede de, Pelin'i düğün günü terk eden Tolga, arkadaşı Hakan'a (ve Pelin'in arkadaşı Simay'ın kocası) ricada bulunmuş, "Simay'ın ağzını ara, Pelin'le Sinan arasında bir şey var mı öğren" demiş. O da beceremiyor. Simay hemen durumu anlıyor ve "Siz erkekler ağızdan laf almayı bilmiyorsunuz" falan filan diyerek yaptığı genellemeyle sözüm ona erkekleri yererken, aslında yüceltiyor, kocasına bu iş nasıl yapılır diye öğreterek de kendi cinsini küçültüyor. Oyunculara bu replikler zulüm değil de nedir.
 
Yani dizinin erkekleri saf, masum, gözü açılmamış sığırcık yavrusu, kadınları düzenbaz, rolcü, oyuncu. Evin tembel ve aylak damadı Necip bile saf ve masum bir yerde, çünkü büyük bir saflıkla ve güvenle paraları birine emanet ediyor. Zaten restoranın o ilk  taksidini de iç etmemiş geri vermek üzere kullanmıştı. Ceyda'ya muhbirlik eden restoran çalışanı, Ceyda'nın zorlamasıyla karanlık tarafa geçti. Tolga desen, arkadaşı Hakan'dan biraz daha uyanık, ama o bile,  bir Ceyda'nın bir Pelin'in annesinin elinde savrulup duruyor garibim. Sinan'ın annesi Meliha, Ceyda ile Sinan birlikte olsunlar diye, Ceyda'nın Pelin'e "Şekersiz istediğim kahveyi şekerli getirdin" iftirasında yalancı şahit oldu, son bölümde de Sinan'a Ceyda'yla söz-yüzük emrivakisiyle  oyuncular grubuna dahil oldu.
 
Tatlı intikam'daki kadınların ve erkeklerin bu durumu pek de toplumu yansıtmıyor gibi. Ya da kimbilir kadınların rolcüğünün gerçek payı vardır da, sözel ve fiziksel erkek şiddeti içinde oyunlar, keyfi değil, çaresizliktir, kıstırılmışlıktır, kaçış yeridir. İşin gerçeği, maalesef, bazen yetişkinler çocuklara, kadınlar erkeklere, erkekler kadınlara, cinsler kendi içlerinde birbirine haksızlık eder. Diziler de seyirciye bazen gerçekleri bazen de masalları anlatır. Burada kurulmuş bu düzen de işin abartılı, masalsı kısmı gibi. Biraz da kadınlardan alınan acı tatlı bir intikam sanki. - 1001 Tv

 

 

Paylaş

 

Tüm Tatlı İntikam Bilgileri