1001 Tv > 1001 Yorum > Sıra dışı bir anne-kız hikayesi

Sıra dışı bir anne-kız hikayesi

Işınla Bizi Scotty | 09.04.2023 | Biz Kimden Kaçıyorduk Anne?
Biz Kimden Kaçıyorduk Anne?

"Biz Kimden Kaçıyorduk Anne?" Netflix'in Türkiye'nin son orijinal dizisi. Melisa Sözen ve genç oyuncu Eylül Tumbar'ın başrollerini paylaştığı, Umut Aral'ın yönettiği, 1441 Productions imzalı dizi, Perihan Mağden'in 2007 tarihli aynı adlı romanının bir uyarlaması. Dizi, yayınlandığı günden itibaren tüm dünyada ilgiyle karşılandı, çok sayıda ülkenin 'top 10' listesine girdi ve ikinci haftasında global izleme listesinde 1 numaraya tırmandı. 

Biz Kimden Kaçıyorduk Anne?

"Biz Kimden Kaçıyorduk Anne?" Sürekli ve sadece siyahlar giyinen, soğuk, herkese mesafeli gizemli bir kadının ve ona fiziksel olarak da tarz olarak da hiç benzemeyen ergen kızının, otelden otele kaçarak gerçekleşen yolcuğunu anlatan psikolojik gerilim, suç ve polisiye türünde bir hikaye. Hikayenin anlatıcısı, bu ikiliden genç olanı. Anne'yi karakter olarak Bambi'nin cümleleriyle ve uzak geçmişe ait kısa geri dönüş sahneleriyle tanımaya başlıyoruz. Karakterlerimizin adları yok. Sadece "Anne" ve kızını çağırdığı takma ismiyle "Bambi". Bambi romanı bu anne ve kız için -onların sözleriyle- bir dua kitabı. Sordukları her şeyin cevabını alabildikleri, kılavuz kitapları. Ve bu anne-kız, genç bir karaca ve annesinin birbirlerine sarılıp ormandaki türlü zorluklara karşı baş etmeye çalışmaları gibi; saldırgan, acımasız, yırtıcı tehditlere karşı birlikte hayatta kalmaya çalışıyorlar. Anne, bu tehditleri ona sezdirmeden yavrusunu korumak ve kalbinin kırılmasını önlemek için her şeyi yapabilen biri... Yavrusunu hor gören, kalbini kıran ya da ona zarar veren herhangi birinin canını, gözünü kırpmadan alan biri.  

Biz Kimden Kaçıyorduk Anne?

7 bölümlük dizi, bir yolculuk hikayesi de. Anne'nin yavrusunu korumak için işlediği cinayetler nedeniyle, asla aynı yerde kalamamaları; izlerini ustaca kaybettirerek şehirden şehre, otelden otele yaptıkları yolculukların hikayesi. Daha önce başka ülkelerde de otellerde yaşamış olsalar da, bizim hikayemizin geçtiği dönemde Türkiye'ye dönmüş durumdalar. Anne, evlerin birer hapishane olduğunu düşündüğü ve peşinde olduğunu düşündüğü kendi babasından hep kaçmaya çalıştığı için asla bir adreste sabit olarak kalmıyor, sahte isim ve kimliklerle sık sık mekan değiştiriyorlar. Bu yolculuklar sırasında gördüğümüz mekanlar, tatil beldeleri, manzaralar birer görsel şölen gerçekten. Atmosfer büyüleyici.

Bu dizi sadece fiziksel bir yolculuk hikayesi değil, bir karakter ve ilişki yolculuğu da aynı zamanda. Hikayemizin anlatıcısı olsa da edilgen karakteri olan Bambi'nin karakter yolculuğu ve büyüyüş hikayesi. "Tehlikenin kokusunu alan" Anne, yavrusu Bambi'yi dünyanın acımasızlığı hakkında habersiz kalması için ne kadar korumaya ve  büyümesini engellemeye çalışırsa çalışsın, olaylar bir noktada öyle bir hale geliyor ki Bambi artık gerçeklerle yüzleşmek ve kozasını yırtarak, büyüdüğünü annesine kanıtlamak zorunda kalıyor.

Biz Kimden Kaçıyorduk Anne?

Suç türünde olduğundan söz ettiğimiz "Biz Kimden Kaçıyorduk Anne" bir seri katil dizisi. Cinayetlerin failinin motivasyonu, sebeplerinin arka planının güçlülüğü, gotik arka plan anlatımı açısından bu seri katil hikayesi inandırıcı denebilir. Bununla birlikte bu kurgu türü, nispeten yeni olduğu ülkemiz için bile klişeleşmeye başlamış durumda. Tıpkı "Biz Kimden Kaçıyorduk Anne?"de olduğu gibi, dijital platformlarımızda, toplumda adaleti sağlamaya çalışan ve acımasızlıkla savaşan çok sayıda seri katil hikayesi izledik. Bu bakımdan toplum eleştirisini, suç türü ve bir antikahraman üzerinden yapan "Biz Kimden Kaçıyorduk Anne?" çok yeni bir söylemde bulunmuyor; alışılmış ve eskimeye yüz tutmuş bir yol izliyor. Bununla birlikte kurduğu atmosferi, sıra dışı karakterleri, merkezine koyduğu güçlü, bağımsız, kendinden emin kadın karakteriyle benzerlerinden ayrıldığını söyleyebiliriz elbette. Bu bakımdan, ülkemizdeki kurgu dünyası içinde feminist bir basmak olarak da önemli bir yer edinecek gibi görünüyor.

Biz Kimden Kaçıyorduk Anne?

Bir polisiye-macera-kaçış hikayesi olarak BKKA oldukça sürükleyici bir dizi. Geçmişten parçalar gördüğümüz geriye dönüş sahneleri, gotik ve gizemli oluşlarıyla atmosfere katkı sağlıyor. Bununla birlikte biraz üstün körü ve yüzeysel işlenmiş. Bu dizinin akıcılığını olumsuz etkiliyor. Bu yüzeysellik Anne ve Bambi karakterlerinin dışında, diğer tüm bölümlük karakterlerde ve hatta performanslarda da söz konusu. Hemen hepsinin fazlaca teatral, hatta karikatürize oluşu bu tonun bilinçli seçildiğini düşündürüyor ama bu seçim hikayenin taşıdığı duyguya tam olarak uymuyor.

 

 

Melisa Sözen, ekranlarda çok sık izleyemediğimiz ama hep keyif veren bir oyuncu. "Biz Kimden Kaçıyorduk Anne?"ye kadar kendisini hep hassas, kırılgan, tedirgin denebilecek rollerde izlediğimizi, ya da oynadığı karakterleri böyle yorumlamış olduğunu fark ettim. "Anne" bugüne kadar Sözen'den gördüklerimizden çok farklı bir performans. Çok kendinden emin, güçlü, gözü kara bir karakteri eksiksiz canlandırmış. Bu performansla, diziye çok şey katmış Sözen. Genç oyuncu Eylül Tumbar, Sözen için iyi bir partner. Rolüne uyumlu. Bambi, bir oyuncu olarak ona çok alan sağlayan bir karakter değil. Ama bundan sonrası için merak uyandıran bir oyuncu.

Biz Kimden Kaçıyorduk Anne?

"Biz Kimden Kaçıyorduk Anne?" on altı yıl önce yayımlanmış ve devamı olmayan bir romandan uyarlandığı için dizinin yeni sezonları pek mümkün görünmüyor. Bununla birlikte Bambi'nin yolculuğunun nasıl devam edeceği konusunda ucunun açık bırakılmış olması ve dizinin elde ettiği büyük ticari başarı düşünülünce Mağden'in katkı sağlayacağı bir devam sezonu düşüncesi de akla geliyor elbette. Bambi'nin kendi macerasının da aynı şekilde ilgi göreceğine kuşku yok. 

Biz Kimden Kaçıyorduk Anne? Yazıları


 

Oyuncu kadrosu Genel Bilgiler Haftalık Dizi Programı