1001 Tv > 1001 Yorum > Seviyor Sevmiyor'un başarısı - Deniz'in değişimi

Seviyor Sevmiyor'un başarısı - Deniz'in değişimi

Işınla Bizi Scotty | 22.08.2016 | Seviyor Sevmiyor
Seviyor Sevmiyor

Seviyor Sevmiyor verdiği üç haftalık aranın ardından gün değişikliği yaşamış ve Pazar akşamları ekrana gelmeye başlamıştı. Yeni sayılabilecek bir dizinin, çok sayıda türdeş rakibi varken gün değiştirerek ekrana dönmesi riskliydi ve tedirgin ediciydi ama aynı zamanda dizi önceki yayın günü olan Çarşamba akşamlarının diğer güçlü romantik-komedilerinin karşısında kan kaybediyordu. Bu nedenle Pazar'ın doğru bir seçim olma ihtimali de vardı. Nitekim öyle de oldu. Çok iyi bir beşinci bölümle yeni gününde dönen dizi 3.5 civarı reytinglerle tüm gruplarda birinci oldu.

 
Bu haftaysa başarısını daha da sağlamlaştırdı. Dizinin 21 Ağustos akşamı ekrana gelen altıncı bölümü tüm gruplarda reytingini 5.50 üzerine çıkararak yine gün birincisi oldu. Bununla da yetinmedi; tüm haftanın da en çok izlenen dizisi olmayı başardı.

Yaz boyu her yeri kaplayan romantik-komediler arasından özellikle ana karakteri / esas kızı olan Deniz'in sıra dışı yapısı, karakterler arası ilişkileri, mizahı ve temposuyla sıyrılan dizi benim de hiç kaçırmadan izlediğim favorim haline geldi. Dizinin tüm karakterlerinin karmaşık kişiliklerinin arka planlarını ve duygusal dünyalarını yansıtmaktaki başarısı ve seyircisinin zekasına güveniyor oluşu özellikle cezbedici tarafları benim için.

Bununla birlikte 6. bölümde Deniz'in (her ne kadar Yiğit'in kışkırtması ve aşağılamasıyla zorunlu bir sahne olsa da) ani değişiminin işlenişini inandırıcı bulmadım. Birkaç bölüm önce dünyanın en garip makyaj ve saçıyla, her zamanki tavrıyla işe gelen ve kendisinin bu halinde bir tuhaflık bile göremeyen Deniz'in; amirinin valizinden çıkan, tesadüf eseri üstüne tam uyan giysi ve ayakkabıları giyip otel kuaföründe saç ve makyaj yaptırıp 'mükemmel', çekici ve bambaşka bir tavırla yemeğe gelmesi inandırıcı değildi.

Genel romantik-komedi izleyicisinin 'çirkin kızın' güzelleşmesi ve onu aşağılayan adamın, onu görünce ağzının açık kalması gibi klasik bir sahneyi beklemesi kabul edilir bir durum elbette ama bu dizinin en büyük özelliğinin esas kızının sıradışılığı olduğunu düşünürsek onu normalleştirmek, diziyi sıradanlaştırıp en büyük mizah unsurunu da çöpe atmak olacak ne yazık ki. Eğer Deniz o kıyafet-saç-makyaj değişişimine rağmen tavır olarak değişmeyip aynı kalsaydı bu inandırıcı olabilir ve oradan da çok eğlenceli sahneler çıkabilirdi ama final sahnesi boyunca bunu göremedik. Seviyor Sevmiyor yaratıcı/uygulayıcı ekibinden de şimdiye dek olduğu gibi seyircisinin zekasına daha fazla saygı duyan böyle bir hamleyi beklerdim doğrusu. Bu haliyle, kolay yol seçilmiş gibi görünüyor. 

Seviyor Sevmiyor'un orijinalini izlemedim, olayların gelişimi hakkında bir fikrim yok. Aldığım keyfin bozulmaması için öğrenmemeyi de tercih ederim.  Orijinal hikayede ana karakterimiz bu yönde bir değişim geçiriyorsa, el makhum uyarlamada da olacaktır. Yine de Yiğit ve Deniz arasında yıllar önce paylaşılmış olanların derinliği, samimiyeti düşünüldüğünde şimdi yaşanacakların da o kadar derin ve özel olması gerekiyor. Yiğit'in saç-makyaj-kıyafetle Deniz'e karşı değişecek olan tavrı ikisi arasında yıllar önce yaşananları ve şimdi yaşanacakları yüzeyselleştirmek olur sadece.- 1001 Tv

 

Oyuncu kadrosu Genel Bilgiler Haftalık Dizi Programı