1001 Tv 13.07.2019 Hakan: Muhafız
Hakan: Muhafız

Son yıllarda televizyon dizilerinde izlediğimiz oyuncuların sinemada hangi karakterlere hayat verdiklerini merak ediyor musunuz? Ünlü oyuncuların son yıllarda yer aldıkları; kimileri gişede başarı elde eden, kimileri festivallerde yarışarak ödüller kazanan filmlerini derlediğimiz dosyamızın 3. bölümü sizlerle...
 

MERİÇ ARAL
 
Daha önce yer almış olduğu başka tv projeleri olsa da özellikle Söz dizisinde canlandırdığı Eylem karakteriyle geniş kitlelerce sevilen Meriç Aral'ı sinemada izlediğimiz film Unutursam Fısılda oldu. Yardımcı oyuncular arasında bulunduğu, 2014 yapımı dönem filminde Mediha karakterini canlandırdı.
 
Meriç Aral'ı başrolde izlediğimiz ilk film ise Hesapta Aşk oldu. Derya Şensoy, Fırat Altunmeşe ve Burak Tozkoparan'la başrolleri paylaştığı filmde Aral, en yakın arkadaşıyla birlikte sosyal medyada tanıştığı sevgilisini görmek için annesinden habersiz Ankara’dan İstanbul'a gitmeyi planlayan Ezgi karakterine hayat verdi. Depo Film ve İmaj'ın yapımcılığını üstlendiği Hesapta Aşk'ın senaryosunu Zafer Külünk kaleme almış ve yönetmenliğini Gönenç Uyanık üstlenmişti.
 
Meriç Aral 2017 yılında bir kez daha sinema izleyicileri ile buluştu. Cingöz Recai filminin Onur Ünlü tarafından çekilen yeni versiyonunun Kenan İmirzalıoğlu, Meryem Uzerli, Haluk Bilginer, Serkan Keskin, Boran Kuzum gibi oyuncuların bulunduğu kalabalık kadrosunda yer alan oyuncu, bu filmde Filiz karakterine hayat verdi.
 
Aral'ı sinemada izlediğimiz son proje, başrollerini Çağlar Ertuğrul'la paylaştığı Yanımda Kal oldu. Yönetmenliğini Mustafa Uğur Yağcıoğlu'nun, senaristliğini Çağlar Yurt'un üstlendiği romantik dram türündeki 2018 yapımı filmde Aral, işkolik bir işinsanı olan Emir'le tesadüfen tanışan ve onun hayatını değiştiren sokak şarkıcısı Zeynep karakterini canlandırdı. 

 
ÇAĞATAY ULUSOY
 
Adını Feriha Koydum'la başlayan televizyon macerası Medcezir ve İçerde'yle devam eden ve son olarak Netflix'in Türkiye'de gerçekleştirdiği ilk orijinal proje olan Hakan: Muhafız'a kadar uzanan Çağatay Ulusoy'un kariyerinde iki sinema filmi bulunuyor. İlki, Ömer Vargı'nın yönettiği ve Hakan Evrensel'in senaryosunu yazdığı Anadolu Kartalları. Ulusoy, 2011 yapımı aksiyon türündeki filmde Uluslararası Anadolu Kartalı Tatbikatı'na katılan 5 genç subaydan Üsteğmen Ahmet Onur karakterine hayat  verdi.
 
Ulusoy'un sinemaya dönüşü dört yıl sonra Delibal'la oldu. Ay Yapım'ın yapımcılığını, Ali Bilgin'in yönetmenliğini ve Siyah Kalem'in senaristiğini üstlendiği romatik dram türündeki filmde Ulusoy, Barış karakterine hayat verdi. Son yılların en ses getiren romantik filmlerinden olan Delibal, iki üniversiteli gencin hayalleri, hayatları ve sorunlarıyla şekillenen aşkını anlatıyordu.

 
HAZAR ERGÜÇLÜ
 
Çağatay Ulusoy'la Medcezir dizisinde rol aldıktan sonra Hakan: Muhafız'da da başrolleri paylaşan Hazar Ergüçlü sinemada oldukça aktif olan oyuncularımızdan. Kadrosunda yer aldığı ilk sinema filmi Derviş Zaim'in 2010 yılında vizyona giren filmi Gölgeler ve Suretler'di. 1963'te Kıbrıs'ta Türklerle Rumlar arasında başlayan olaylar sırasında bir Karagöz kuklacısı olan babasından ayrı düşen genç bir kızın geçirdiği olgunlaşma sürecinin anlatıldığı filmde Hazar Ergüçlü, Ruhsar karakterini canlandırdı. Film, çeşitli festivallerde çok sayıda ödül kazandı.
 
Ergüçlü'nün yer aldığı bir sonraki sinema filmi yine dram türündeki Açlığa Doymak oldu. 2012 yılında vizyona giren, Zübeyr Şaşmaz'ın yazıp yönettiği filmde Ergüçlü, başrolleri Mete Horozoğlu ve Didem Balçın'la paylaştı. Birbirlerine teğet geçen hayatlar süren üç kişiden biri olan, sol bir örgüte mensup devrimci abisinin ani ölümüyle kendisini örgütün içinde bulan tıp öğrencisi Sena'yı canlandırdı Ergüçlü.
 
2013 yılında, Beren Saat ve Uğur Yücel'in başrollerini paylaştığı, Uğur Yücel'in yönettiği, TMC Film'in yapımcılığını üstlendiği, görme-duyma-işitme yetilerini küçük yaşta kaybeden bir genç kızın hayatını anlatan filmde Ergüçlü, Ayla karakterine hayat verdi. Bir sonraki yıl, Derviş Zaim'in Balık filmde de izledik başarılı oyuncuyu.
 
Hazar Ergüçlü, televizyon projeleriyle geçen üçün yılın ardından 2016 yılında, Tuba Büyüküstün ve Caner Cindoruk'la başrolleri paylaştığı Dar Etek filmiyle döndü sinemaya. Hiner Saleem'in yönettiği, komedi-dram türündeki Dar Etek, kadınların kendilerini var etme sürecinde erkeklerle olan mücadelesini kara mizahi bir yorumla anlatıyordu.
 
Ergüçlü'nün başrolünde yer aldığı bir diğer film Kar'dı. 2017 yılında vizyona giren, Emre Erdoğdu'nun yazıp yönetiği film, kaotik bir hayat yaşayan Müzeyyen'in, varlığından geç haberdar olduğu kardeşinin hayatına girmesiyle yaşadıklarını anlatıyor. Adana Film Festivali, İstanbul Film Festivali, Sadri Alışık Ödülleri, SİYAD Ödülleri gibi çok sayıda festival ve organizasyonda ödüller kazanan filmle Hazar Ergüçlü, Umut Vaat Eden Oyuncu ve En İyi kadın Oyuncu ödüllerinin sahibi oldu.
 
Başarılı oyuncu, aynı yıl Buğra Gülsoy ve Serhat Teoman'ın birlikte yazıp yönettiği Mahalle filminde ve 2018 yılında Onur Ünlü'nün yönettiği, Çetin Altındal, Öner Erkan, Erkan Kolçak Köstendil ve Serkan Keskin'in de rol aldığı Manyak filminde izleyicilerle buluştu.
 
Ergüçlü'nün yer aldığı bir sonraki film, Nuri Bilge Ceylan'ın 2018 yılında Cannes Film Festival'inde prömiyeri gerçekleşen Ahlat Ağacı filmi oldu. Doğu Demirkol, Murat Cemcir ve Bennu Yıldırımlar'ın başrollerini paylaştığı filmde Ergüçlü, Hatice karakterini canlandırdı.
 
Sevilen oyuncunun rol aldığı ilk ticari film, yine 2018'de vizyona giren Her Şey Seninle Güzel oldu. My Best Friend's Wedding filminden uyarlanan, Cem Karcı'nın yönettiği romantik-komedi türündeki filmde Ergüçlü, başrolleri Burcu Biricik ve Mert Fırat'la paylaştı.
 

MERT FIRAT
 
Mert Fırat televizyon dizilerinin yanı sıra, sinemada da en çok üretimde bulunan oyuncularımızdan biri. Fırat'ın 2008 yılında, Hayattan Korkma ile başlayan sinema kariyeri, irili ufaklı çok sayıda rolü içeriyor.
 
Başarılı oyuncunun, başrolünde yer aldığı ilk film 2009 yılında vizyona giren Başka Dilde Aşk. Saadet Işıl Aksoy'un diğer başrolü üstlenmiş olduğu filmin yönetmeni İlksen Başarır. Senaryoyu Mert Fırat ve İlksen Başarır birlikte kaleme almış. Hayatında pek çok sorun yaşayan Zeynep'in bir partide işitme engelli Onur'la tanışmasıyla başlayan aşkın anlatıldığı filmle Mert Fırat, Uluslararası Ankara Film Festivali, Sadri Alışık Ödülleri ve Yeşilçam ödüllerinde 'En İyi Erkek Oyuncu' ödülünün sahibi oldu. 
 
Fırat, iki yıl sonra İlksen Başarır'la yeni bir film çalışması daha gerçekleştirdi. Yine İlksen Başarır'ın yönettiği ve Mert Fırat'la birlikte yazdıkları Atlıkarınca'da başarılı oyuncu bu kez başrolleri Nergis Öztürk ve Zeynep Oral'la paylaşıyordu. Mert Fırat'ın Erdem karakterine hayat verdiği ve senarist olarak Altın Portakal kazandığı film, küçük bir kasabadan İstanbul'a göçmek zorunda kalan bir ailenin yıllarca saklanmış sırlarını konu ediyor.
 
Aynı Yıl, Mert Fırat'ı Beni Unutma'da canlandırdığı Sinan karakteriyle de izledik. Özer Kızıltan'ın yönettiği ve Burak Göral'ın yazdığı filmde Fırat, başrolleri Açelya Devrim Yılhan ve Tuba Ünsal'la paylaşıyordu. Dram türündeki film, ikisi de ilişkilerini noktalamış ve aşka inançlarını kaybetmiş iki gencin tanışmasıyla gelişen ve eski ilişkilerinin etkilediği aşklarını anlatıyor.
 
Mert Fırat, yine 2011 yılında Çağan Irmak'ın yönettiği; Çetin Tekindor, Gökçe Bahadır, Yiğit Özşener ve Hümeyra'nın başrollerini üstlendiği Dedemin İnsanları filminde de rol aldı.
 
2013 yılına geldiğimizde Mert Fırat'ı, çok ses getiren ve pek çok ödül kazanan Kelebeğin Rüyası filminde izledik. Yılmaz Erdoğan'ın yazıp yönettiği, Kıvanç Tatlıtuğ ve Belçim Bilgin'le başrolleri paylaştığı, 1940'lı yıllarda Zonguldak'ta yaşamış iki genç şair olan Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu'nun dönemin koşullarında yaşadıkları zorlukları anlatan filmde Mert Fırat, Rüştü Onur'u canlandırdı.
 
Yine 2013 yılında vizyona giren, komedi türündeki Erkek Tarafı Testosteron filminde Mert Fırat, bir kez daha yazar-yönetmen İlksen Başarır'la çalıştı. Fırat'ın Timur Acar ve Emre Karayel'le rol aldığı, aynı isimli tiyatro oyunundan uyarlanan film, iptal olan bir düğünün ardından birlikte bir restorana giden yedi erkeğin burada, erkeklik halleri ve kadınlar hakkında yapıkları uzun sohbeti konu alıyor.
 
Mert Fırat'ın bir sonraki sinema deneyimi Gece filmiyle oldu. Erden Kıral'ın yazıp yönettiği, 2014 yapımı dram türündeki filmde başarılı oyuncu, başrolleri Nurgül Yeşilçay ve Vildan Atasever'le paylaştı. Köylerinden zorla göç ettirilen bir ailenin dramatik öyküsünün anlatıldığı Gece filminde Fırat, Yusuf karakterine hayat verdi.
 
Mert Fırat'ın İlksen Başarır'la dördüncü işbirliği Bir Varmış Bir Yokmuş filmiyle oldu. 2015 yılında vizyona giren filmde Mert Fırat, başrolleri Melisa Sözen'le paylaştı. Anaokulu öğretmeni Nehir'in bir gün dinlediği bir şarkının sahibinin peşine düşmesiyle başlayan zorlu bir aşk hikayesinin anlatıldığı filmde Mert Fırat, müzisyen Ozan karakterini canlandırdı.
 
Mert Fırat'ı beyaz perdede izlediğimiz bir sonraki proje, bir Yavuz Turgul filmi olan Yol Ayrımı'ydı. 2017 ylında vizyona giren, Şener Şen'in başrolünde olduğu filmde Mert Fırat, ayrıca Çiğdem Selışık Onat, Rutkay Aziz ve Nihal Yalçın'la rol alıyordu. Bir tekstil imparatorluğunun başarılı patronu Mazhar'ın yaşadığı bir kaza sonrasında hayatını yeni bir yola sokmasının hikayesinin anlatıldığı filmde Fırat, Barlas karakterini canlandırdı.
 
Mert Fırat'ı 2018 yılında, Sadri Alışık'ı canlandırdığı Arif V 216 filminde konuk oyuncu olarak izledik.
 
Sevilen oyuncuyu beyaz perdede izlediğimiz son film uyarlama romantik-komedi Her Şey Seninle Güzel oldu. 2018 yılında vizyona giren, Cem Karcı'nın yönettiği, İlksen Başarır'ın senaryosunu kaleme aldığı, başrolleri Burbu Biricik ve Hazar Ergüçlü'yle paylaştığı filmde Fırat, ana karakter Deniz'in geri kazanmaya çalıştığı, hayatının aşkı Emre'yi canlandırdı.
 
 
BERGÜZAR KOREL
 
Televizyon izleyicisinin hayatına 2006 yılında Binbir Gece ile giren Bergüzar Korel'i aslında önce sinemada izlemiştik. 2006 yılında vizyona giren, Serdar Akar'ın yönettiği, Raci Şaşmaz ve Bahadır Özdener'in yazdığı Kurtlar Vadisi: Irak filminde Leyla karaketirini canlandırmıştı. Korel, aralıksız olarak başarıyla süren 13-14 yıllık kariyerinde üç sinema filminde yer aldı.
 
Kurtlar Vadisi Irak'tan sonra rol aldığı film 2009 yılında vizyona giren Aşk Geliyorum Demez'di. Tolgahan Sayışman, Altan Erkekli ve Zeki Alasya'yla birlikte rol aldığı romantik komedi türündeki filmin yönetmenliğini Murat Şeker üstlenirken senaryosunu da yine Murat Şeker ve Selami Genli kaleme almıştı. Mahmutpaşa'da bir handa esnaflık yapan Ali ve hanı satın almak isteyen zengin işadamının kızı Gözde'nin aşkını anlatan filmde Korel, Gözde karakterini canlandırdı.
 
Bergüzar Korel sinemaya on yıllık uzun bir ara verdikten sonra Bir Aşk İki Hayat filmiyle döndü. Yapımcılığını Ay Yapım ve MED Yapım'ın birlikte üstlendiği, Ali Bilgin'in yönettiği romantik-dram türündeki filmde Korel, başrolleri Engin Akyürek'le paylaştı. Başarılı oyuncunun deniz karakterini canlandırdığı film, gündelik hayatta yaptığımız anlık seçimlerin yaşamımızı sonsuza kadar nasıl değiştirdiğini konu ediyor. 
 

ÖZGE ÖZPİRİNÇCİ
 
2008 yılından beri ekranda olan, çok sayıda dizide izlediğimiz Özge Özpirinçi'nin yer aldığı ilk sinema filmi Veda'ydı. Zülfü Livaneli'nin yazıp yönettiği 2010 yapımı filmde Özpirinçci'nin yanı sıra Sinan Tuzcu, Serhat Kılıç, Dolunay Soysert ve Ezgi Mola da rol alıyordu. Salih Bozok'un Mustafa Kemal Atatürk'le hayat boyu süren dostuluğuna dayanan anılarının anlatıldığı filmde Özpirinçci, Fikriye Hanım'ı canlandırdı.
 
Başarılı oyuncunun yer aldığı ikinci sinema filmi Anadolu Kartalları'ydı. Engin Altan Düzyatan ve Çağatay Ulusoy'la başrolleri paylaştığı filmde Özpirinçci, Ayşe Dinçer karakterini canlandırdı. Ömer Vargı'nın yönettiği film pilot olmak isteyen ve katıldıkları Uluslararası Anadolu Kartalı Tatbikatı ile hayatları değişen beş gencin hikayesini anlatıyordu.
 
3 yıllık bir aranın ardından Özge Özpirinçi, beyaz perdeye Karışık Kaset filmiyle döndü. Tunç Şahin yönettiği 2014 yapımı filmde Özpirinçci başrolleri Sarp Apak'la paylaştı. Romantik-komedi türündeki film, 90'lı yıllarda çekingen bir çocuk olan Ulaş'ın mahallesinden tanıdığı İrem'e aşkını ilan etmek karışık bir kaset doldurmasıyla başlayan ve günümüze dek süren aşk hikayesini anlatıyor.
 
Sinemaya yeniden 3 yıllık bir ara veren Özpirinçci'yi izlediğimiz son film Buğra Gülsoy'la başrolleri paylaştığı, 2017 yapımı Acı Tatlı Ekşi oldu. Gülsoy'un aynı zamanda senaryosunu da yazdığı ve Andaç Haznedaroğlu'nun yönettiği, BKM Film'in yapımcılığını üstlendiği, hayallerini gerçekleştirmek üzere beş senelik bir ayrılık anlaşması yapan bir çiftin aşkını anlatan filmde Özpirinçci, Duygu karakterine hayat verdi.

 
FURKAN PALALI
 
2010 yılında Aras Karakterini canlandırığı Küçük Sırlar dizisiyle televizyona kariyerine başlayan ve Kızıl Elma, No: 309, Benim Tatlı Yalanım gibi dizilerde izlediğimiz Furkan Palalı'nın rol aldığı ilk sinema filmi, 2016 yılında vizyona giren Somuncu Baba: Aşkın Sırrı. Kürşat Kızbaz'ın yönettiği ve Mahmut Ulu ile yazdığı filmin kadrosunda Altan Gördüm, Altan Akışık, Ali Sürmeli, Gürkan Uygun, Tuana Türkay gibi oyuncular yer alıyor. Palalı'nın başrolünü üstlendiği film, Anadolu'da Somuncu Baba adıyla tanınan Şeyh Hamid-i Veli'nin sırlarla dolu hayat yolculuğunu anlatıyor.  
 
Furkan Palalı, 2018 yılında Mehmet Aslantuğ, Yurdaer Okur, Alperen Duymaz ve Burcu Özberk'in rol aldığı Direniş Karatay filminde Mevlana'yı canlandırdı.
 
Oyuncunun yer aldığı ve başrolünü üstlendiği son sinema filmi ise 12 Temmuz 2019'da vizyona giren Yuvaya Dönüş filmi oldu. Palalı'nın başrolleri Megumi Masaki ve Burhan Öçal'la paylaştığı Dram türündeki film, İran-Irak savaşı sırasında 215 Japon vatandaşın Tahran’dan Türkiye’ye getirilişini ve olayın perde arkasında yaşanan bir aşk hikayesini anlatıyor. 
 
CANSU DERE
 
2003 Yılında Alacakaranlık'la başladığı televizyon kariyerinde Sıla, Ezel, Anne ve Şahsiyet gibi çok sayıda başarılı proje yer alan Cansu Dere'yi sinemada izlediğimiz ilk film Son Osmanlı Yandım Ali'ydi. Mustafa Şevki Doğan'ın tönettiği, Baykut Badem'in Mehmet Soyarslan'la birlikte kaleme aldığı tarihi aksiyon filminde Cansu Dere, Kenan İmirzalıoğlu'yla birlikte rol almıştı. İstanbul'un işgali sırasında sevgilisini Viyana'ya kaçırmaya çalışırken Mustafa Kemal’e rastlayınca kendisini vatanına adamaya karar veren, terhis edilmiş bahriye çavuşu Yandım Ali'nin başından geçenlerin anlatıldığı filmde, Cansu Dere, Yandım Ali'nin sevgilisi Defne karakterini canlandırıyordu.
 
Dere'nin bir sonraki projesi Halit Ergenç, Songül Öden ve Ezgi Asaroğlu ile başrolleri paylaştığı romantik dram türündeki Acı Aşk oldu. 2009 yılında vizyona giren,  A. Taner Elhan'ın yönettiği ve Onur ünlü'nün yazdığı, üniversitede edebiyat öğretmeni olan bir adamın üç kadınla yaşadığı aşk ilişkilerini anlatan Acı Aşk'ta Cansu Dere'yi fotoğrafçı Oya karakterinde izledik.
 
Aynı yıl Dere, Cem Yılmaz'ın Ozan Güven'in ve Demet Evgar'ın başrollerini paylaştığı komedi filmi Yahşi Batı'da konuk oyuncu olarak yer aldı.
 
Ekranların en sevilen dizilerinden olan ve yakın zamanda yeni sezonuyla dönmeye hazırlanan Behzat Ç.'nin sinema için çekilen hikayesi Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm, Cansu Dere'nin bir sonraki sinema projesi oldu. Erdal Beşikçioğlu'nun başrolünü üstlendiği 2011 yapımı filmde Dere, Komiser Songül karakterini canlandırdı.
 
Başarılı oyuncuyu beyaz perdede izlediğimiz son film, 2012 yılıda vizyona giren El Yazısı oldu. Ali Vatansever'in yazıp yönettiği filmde Cansu Dere, başrolleri Sarp Akkaya, Baran Akbulut, Wilma Elles ve Sercan Badur'la paylaştı. Kasabaya gelmesi beklenen yabancı öğretmenin bir turistle karıştılmasıyla başlayan olayların anlatıldığı romatik dram türündeki filmde, Dere, Eczacı Zeynep karakterini canlandırdı. 
Hakan: Muhafız Hakan: Muhafız

Paylaş

 

Tüm Hakan: Muhafız Bilgileri