1001 Tv 28.06.2019 Afili Aşk
Afili Aşk

Televizyon ekranlarında canlandırdıkları karakterlerle geniş kitlelere ulaşan ve sevilen oyuncular sinema izleyicisinin de karşısınına çıkıyorlar. Ünlü oyuncuların son yıllarda yer aldıkları; kimileri gişede başarı elde eden, kimileri festivallerde yarışarak ödüller kazanan bu filmlere ve oyunculara yakından bakalım. (İlerleyen günlerde listenin 2. bölümü de 1001 tv'de yer alacak.) 


FARAH ZEYNEP ABDULLAH
 
Televizyon izleyicisinin hayatına 'Öyle Bir Geçer Zaman ki' dizisiyle giren ve ardından Kurt Seyit ve Şura dizisiyle uluslararası izleyici tarafından da tanınan Farah Zeynep Abdullah yeni nesil oyuncular içinde sinemada en çok üretim yapanlardan biri. Hatta rol aldığı sinema filmlerinin sayısı, tv dizilerinin sayısından çok daha fazla.
 
Farah Zeynep Abdullah'ı sinemada ilk olarak Kelebeğin Rüyası filminde izledik. Yılmaz Erdoğan'ın yazıp yönettiği; başlıca rollerini Kıvanç Tatlıtuğ, Mert Fırat ve Belçim Bilgin'le paylaştığı filmde Abdullah, Mediha karakterine hayat veriyordu.
 
Kelebeğin Rüyası'ndan bir yıl sonra başrollerini Engin Akyürek'le paylaştığı; Kerem Deren tarafından yazıp yönetilen Ay Yapım filmi 'Bir Küçük Eylül Meselesi'yle beyaz perdeye döndü oyuncu. Farah Zeynep Abdullah'ın Eylül karakterine hayat verdiği film, başına gelen talihsiz bir olayla hayatının son bir ayını hatırlamayan Eylül'ün içgüdülerini dinleyerek Bozcada'ya gitmesi ve orada karşılaştığı tuhaf bir adamın onu hatırlaması gerektiğini söylemesiyle başlayan bir hikayeyi anlatıyor.
 
Aynı yıl, yine güçlü kadrosuyla çok ses getiren, Çağan Irmak'ın yazıp yönettiği, TAFF Pictures yapımı 'Unutursam Fısılda' filmiyle izledik Farah Zeynep Abdullah'ı. Başrollerini Mehmet Günsür ve Kerem Bürsin'le paylaştığı filmde Farah Zeynep Abdullah, Ayperi karakterini canlandırıyor. Kaymakam olan babasının tayin edilmesi üzerine ailesiyle birlikte şehirden kasabaya giden Tarık, sıkışıp kaldığı bu kasabada hayallerini gerçekleştireceği kişiyle, Ayperi ile tanışır. Müzik aşkının bir araya getirdiği Tarık ve Ayperi’nin çıktıkları şöhret yolculuğunda onları bir an olsun yalnız bırakmayacak yol arkadaşları Erhan karakterini ise Kerem Bürsin canlandırıyor.
 
2016 Yılında vizyona giren, yine Yılmaz Erdoğan'ın yazıp yönettiği Ekşi Elmalar'da başrollerden birini üstlenen Abdullah, 2018 yılında ise Arif V 216 filminde konuk oyuncu olarak yer aldı. Oyuncuyu son olarak Ay yapım filmi 'Bizim İçin Şampiyon'da izledik. Ahmet Katıksız'ın yönettiği filmde Abdullah, başrolü Ekin Koç'la paylaştı. Şampiyon yarış atı Bold Pilot, jokeyi Halis Karataş, sahibi Özdemir Atman ve Bold Pilot’ın en sevdiği insan Begüm Atman’ın yaşamından yola çıkılarak yazılan 'Bizim İçin Şampiyon' gerçek bir hikayeyi anlatıyor. 
 
ENGİN AKYÜREK
 
Farah Zeynep Abdullah'ın 'Bir Küçük Eylül Meselesi'ndeki rol arkadaşı Engin Akyürek de son yıllarda sinema filmleriyle adından söz ettiriyor. Kendisine uluslararası şöhreti getiren "Fatma Gül'ün Suçu Ne?"nin ardından 2014 yılında yer aldığı Bir Küçük Eylül Meselesi'nde Tekin karakterine hayat veren oyuncu bundan dört yıl sonra Avşar Film'in yapımcılığını üstlendiği, Çağan Irmak'ın yazıp yönettiği ve başlıca rolleri Hilal Altınbilek ve Şerif Sezer'le paylaştığı Çocuklar Sana Emanet'le döndü sinemaya. Akyürek, filmde Kerem karakterine hayat veriyor. Film, bir trafik kazasının travmasını atlatmaya çalışan iç mimar Kerem’in şifacı bir kadın ve köylülerle geçirdiği arınma sürecini anlatıyor.
 
Engin Akyürek'i beyaz perdede son olarak 2019 yılında vizyona giren 'Bir Aşk İki Hayat' filminde izledik. Akyürek'in başrolleri paylaştığı Bergüzar Korel'le paylaştığı filmin yapımcısı Ay Yapım ve yönetmeni Ali Bilgin. Akyürek’in yönetmen Umut, Korel’in ise mimar Deniz karakterlerini canlandırdığı film, gündelik hayatta yaptığımız anlık seçimlerin yaşamımızı sonsuza kadar nasıl değiştirdiğini gözler önüne seriyor.

 
ÇAĞLAR ERTUĞRUL
 
Fazilet Hanım ve Kızları dizisinde canlandırdığı Yağız Egemen karakteriyle büyük bir hayran kitlesi edinen Çağlar Ertuğrul'un tanındığı ilk projesi ise Dağ ve Dağ 2 filmleriydi. Sevilen oyuncu, 2012 yılında vizyona giren Dağ ve 2016 yılında vizyona giren Dağ 2 filmlerinde 'Oğuz' karakterine hayat veriyor. Çağlar Ertuğrul'un başlıca rolleri Ufuk Bayraktar, Murat Arkın, Murat Serezli, Ahu Türkpençe ile paylaştığı film serisinin özellikle ikincisi gişede elde ettiği başarı ile dikkat çekiyor. Alper Çağlar'ın yazıp yönettiği, Kuzey Irak'ta kaçırılan bir gazeteciyi kurtarma görevini almış bir Özel Kuvvetler Timi'ni konu alan film, Box Office Türkiye verilerine göre 3 milyon 600 bin izleyiciye ulaştı. Film'in IMDb puanı ise 9,2. 
 
Çağlar Ertuğrul'un beyaz perdedeki bir sonraki projesi Hande Soral, Bestemsu Özdemir, Fırat Albayram, Tarık Ündüz ve Tuğçe Kurşunoğlu ile başrolleri paylaştığı 'Biz Size Döneriz'. Gençlik-komedi türündeki filmin yönetmeni Doğa Can Anafarta.
 
Bana Masal Anlatma ve Ailecek Şaşkınız filmlerinde de izlediğimiz Çağlar Ertuğrul'un sinema izleyicisinin karşına çıktığı son film ise, Meriç Aral'la başrolleri paylaştığı romantik drama 'Yanımda Kal'. 2018 yılında vizyona giren, Uğur Yağcıoğlu'nun yönettiği ve Lucky Red Film'in yapımcılığını üstlendiği filmde Ertuğrul, hayatında işinden başka şeye yer ayırmayan ve sokak şarkıcısı Zeynep'le tanışınca hayatı değişen Emir Kurt karakterine hayat veriyor. 
 
 
KIVANÇ TATLITUĞ
 
Ülkemizin en popüler oyuncularından biri olduğu gibi, uluslararası starlarımızdan da olan Kıvanç Tatlıtuğ, 2007'de rol aldığı "Amerikalılar Karadeniz'de 2" filmden sonra sinemaya 6 yıl ara verdi. Bu uzun aradan sonra yer aldığı ilk film Kelebeğin Rüyası oldu. Yılmaz Erdoğan'ın yazıp yönettiği filmde canlandırdığı şair Muzaffer Tayyip Uslu rolüyle SİYAD ile Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema ödüllerinde 'En İyi Erkek Oyuncu' ödüllerinin sahibi oldu.
 
Tatlıtuğ, beyaz perdeye yine 5 yıl ara verdikten sonra, 2018 yılında 'Hadi Be Oğlum' filmiyle döndü. 25 Film'in yapımcılığını, Bora Egemen'in yönetmenliğini üstlendiği, Büşra Develi ve Alihan Türkdemir'in diğer önemli rolleri paylaştığı filmde Tatlıtuğ, kendisini iletişim sorunu olan oğluna adamış bir babayı canlandırdı.
 
Kıvanç Tatlıtuğ'u sinemada son izlediğimiz proje ise Organize İşler: Sazan Sarmalı oldu. İlki yine Yılmaz Erdoğan tarafından yazıp yönetilen Organize İşler'in devamı niteliğinde olan filmde Tatlıtuğ, bahis mafyası lideri Sarı Saruhan karakteriyle çok konuşuldu.  
 
 
TUBA BÜYÜKÜSTÜN
 
2006 yılında rol aldığı, gençlik filmi Sınav'dan sonra Tuba Büyüküstün'ü başrolde izlediğimiz ilk film, başrolleri Kenan Ece ve Hakan Eratik'le paylaştığı Yüreğine Sor oldu. 2019 Yılında vizyona giren, geleneklerin ve önyargının birleşmelerine engel olduğu iki Karadenizli gencin aşkını anlatan filmde Büyüksütün, Esma karakterine hayat verdi.
 
Büyüksütün, 2015 yılında ikinci Dünya Savaşı sırasında Türkiye'de muhalif bir gazete çıkaran gayrimüslim Aram'ın kaçış sürecini anlatan, Özcan Alper'in yazıp yönettiği, Onur Saylak'ın başrolünü üstlendiği 'Rüzgarın Hatıraları' filminde rol aldı.
 
Başarılı oyuncunun sinema izleyicisi ile buluştuğu sonraki proje 'Dar Etek' oldu. 2016 yılında vizyona giren, Hiner Saleem'in yönettiği, komedi-dram türündeki filmde Tuğba Büyüküstün başrolleri Hazar Ergüçlü ve Caner Cindoruk'la paylaştı. Kadınların kendilerini var etme sürecinde erkeklerle olan mücadelesini kara mizahi bir yorumla anlatan filmde Büyüküstün, Helin karakterini canlandırdı. 
 
Tuba Büyüküstün 2017 yılında, Ferzan Özpetek'in yazıp yönettiği 'İstanbul Kırmızısı' filminde Neval karakterini canlandırdı. Büyüküstün'ün başrolleri Halit Ergenç, Mehmet Günsür ve Nejat İşler'le paylaştığı film yıllar sonra İstanbul'a dönen yazar Orhan'ın birlikte çalışacağı yönetmen Deniz'in ortadan kaybolmasıyla gelişen olayları anlatıyor.    

HANDE DOĞANDEMİR

Daha önce pek çok dizide yer alsa da, Güneşi Beklerken'de canlandırdığı Zeynep karakteriyle geniş kitlelerce sevilen Hande Doğandemir'in ilk sinema filmi 2015 yılında vizyona giren Bana Masal Anlatma. Başrolleri Fatih Artman'la paylaştığı, Burak Aksak tarafından yazıp yönetilen BKM yapımı filmde Doğandemir "elini attığı her şeyi değiştirip güzelleştiren masal kahramanı, hayran olunası Ayperi"yi canlandırdı.

Hande Doğandemir'in bir sonraki sinema projesi 2016 yılında vizyona giren, Avşar Film yapımı 'Her Şey Aşktan' oldu. Doğandemir'in başrolleri Şükrü Özyıldız'la paylaştığı romantik-komedi türündeki filmin yönetmeni Andaç Haznedaroğlu. Her Şey Aşktan, evlilik arifesinde aldatılan Pelin'in yeniden ayağa kalkması için ona yardım eden Burak'la olan ilişkisini anlatıyor.

İki romantik-komedinin ardından Doğandemir'in yer aldığı 3. film, ilki çok ses getiren Kaybedenler Kulübü'nün devamı olan Kaybedenler Kulübü Yolda. Doğandemir, başrolleri Nejat İşler ve Yiğit Özşener'le paylaştığı filmde Sevda karakterini canlandırdı.

Hande Doğandemir'in rol aldığı son film Nuh Tepesi oldu. Sevilen oyuncunun, Ali Atay ve Haluk Bilginer'le başrolleri paylaştığı film, 2019 Uluslararası Tribeca Film Festival'inde çok sayıda ödül kazandı. Filmin yazarı ve yönetmeni Cenk Ertürk. 

 

BURCU BİRİCİK
 
Tv'de yer aldığı bazı yapımların ardından Şeref Meselesi dizisiyle izleyicinin dikkatini çeken ve ardından Hayat Şarkısı ile geniş kitlelerin beğenisini kazanan Burcu Biricik çeşitli filmlerde yardımcı rollerde izleyici karşısına çıktı. Oyuncunun başrolünde yer aldığı ilk film ise Türkan Derya'nın yazıp yönettiği 'Çok Uzak Fazla Yakın' oldu. Başrolleri Özgür Çoban'la paylaştığı, 2016 yılında vizyona giren film iki üniversiteli gencin tanışmalarının ardından yaşadıkları büyük aşkları ve iniş çıkışlı ilişkilerini konu alıyor.
 
Bu filmden iki yıl sonra Burcu Biricik, beyaz perdeye bir romantik-komedi klasiği olan "My Best Firend's Wedding"den uyarlanan 'Her Şey Seninle Güzel' filmi ile döndü. Lucky Red Film'in yapımcılığını üstlendiği, Cem Karcı'nın yönettiği filmde Biricik başrolleri Mert Fırat, Hazar Ergüçlü ve İlker Aksum'la paylaştı.
 
Başarılı oyuncuyu sinemada son olarak Çiçero filminde izledik. Dijital Sanatlar'ın yapımcılığını, Serdar Akar'ın yönetmenliğini üstlendiği filmde Burcu Biricik başrolleri Erdal Beşikçioğlu ile paylaştı. Film 2. Dünya Savaşı’nın seyrini değiştiren ve Almanya’nın bozguna uğramasında etkin payı olan casus Çiçero’nun savaştaki etkisini ve savaş sonrası yaşadıklarını konu ediyor. 
BURAK ÖZÇİVİT
 
Televizyonun en sevilen yüzlerinden olan Burak Özçivit de başarılı filmlerde yer almış bir oyuncu. Çalıkuşu dizisinde birlikte rol aldığı Fahriye Evcen'le, dizinin ardından 2015 yılında yine birlikte kamera karşısına geçtiği 'Aşk Sana Benzer' filminde Ali karakterini canlandıran Özçivit, filmde ortak yapımcı olarak da görev aldı. Özçivit'in Balıkçı Ali karakterine hayat verdiği filmin yönetmeni A. Taner Elhan. Senaryo ise Bedia Ceylan Güzelce'ye ait.
 
Burak Özçivit'i bundan bir yıl sonra başrollerini Aslı Enver ve Murat Boz'la paylaştığı komedi-dram türündeki Kardeşim Benim filminde izledik. Yine TAFF Pictures'ın yapımcısı olduğu Kardeşim Benim, 2 milyonun üzerinde seyirciye ulaşarak büyük bir başarıya da imza attı. Özçivit'in Hakan karakterine hayat verdiği filmin yönetmeni Mert Baykal. Kardeşim Benim, yıllar sonra babalarının cenazesi için bir araya gelen iki kardeşin, babalarının vasiyetiyle hayatlarının değişmesini konu alıyor.
 
İlk filminden hemen bir yıl sonra 'Kardeşim Benim 2' ile yine beyaz perdeye döndü Burak Özçivit. Başrolleri yine Murat Boz'la paylaşıyordu ama kadroda bu kez Aslı Enver yerine Pınar Deniz ve Leyla Feray yer alıyordu. Burak Özçivit, her iki filmde de yine ortak yapımcı olarak yer aldı.
 
Burak Özçivit'i beyaz perdede son olarak Can Feda filminde izledik. Yine TAFF Pictures'ın yapımcılığında gerçekleşen filmde Özçivit, başrolleri Kerem Bürsin'le paylaştı. Bürsin'in Pilot Yüzbaşı Onur'u ve Özçivit'in Yüzbaşı Alparslan'ı canlandırdığı filmin yönetmeni M. Çağatay Tosun. 
 
Konusu: Yüzbaşı Alparslan'ın (Burak Özçivit) komutasındaki 6 kişilik Özel Kuvvetler timi, Pilot Yüzbaşı Onur'un (Kerem Bürsin) da katılımıyla Türk ordusuna karşı kurulan büyük tuzağı ortaya çıkarır...
 
 
FAHRİYE EVCEN
 
Hayatımıza Yaprak Dökümü ile giren, ardından çok sayıda dizide izlediğimiz Fahriye Evcen'in ilk sinema filmi Evim Sensin. 2012 yılında vizyona giren filmde Evcen başrolleri Özcan Deniz'le paylaşıyor. Özcan Deniz'in aynı zamanda uyarlama senaryosunu yazdığı ve yönettiği filmin yapımcısı Avşar Film. 
 
2015 yılında Burak Özçivit'le başrolleri paylaştığı Aşk Sana Benzer'in ardından Fahriye Evcen'i son olarak bir başka romantik filmde, Sonsuz Aşk'ta izledik. Sevilen oyuncu kamera karşısına bu kez Murat Yıldırım'la geçti. Genç yaşta profesör olan Can ve gündelikçi Zeynep'in ezberleri bozan aşk hikayesini anlatan 'Sonsuz Aşk'ın yönetmeni Ahmet Katıksız. Senaryo ise Deniz Akçay'a ait. 
 
 
 
Afili Aşk Afili Aşk

Paylaş

 

Tüm Afili Aşk Bilgileri