Sen aslında kimsin Kaan Karabulut?

Işınla Bizi Scotty 5.03.2019 Halka
Halka

"Eren'in bebeğini başka bir bebekle değiştirmişler. Hümeyra Karabulut, Eren'in karısı, Emniyet'e geliyor. Çocuğu alıyor, gıkını bile çıkarmıyor, hiçbir şeye itiraz etmiyor, 'bu oğlan benim değil' demiyor. Asıl çocuğun bugüne kadar nerede olduğu bilinmiyor. Bence mesele Eren Karabulut'un öldürülmesinden çok daha fazlaydı. Düşünsenize! Fukaradan bir bebeği alıyorsunuz, Hümeyra Karabulut'un kucağına bırakıyorsunuz. Allah biliyor ya, onunkini de gecekonduya fırlatıp atıyorsunuz. Yani diyorsun ki: 'Kader benim! Ben yazarım! Kartları yeniden dağıttım.' " 

 

Cemal Sandıkçı, 'Halka'nın ilk bölümünde ekip arkadaşlarına Emniyet'te yaptığı bilgilendirmede, Eren Karabulut'un oğlu Cihangir'in bebekken, babasının ölümü sırasında nasıl alınıp yerine Kaan'ın geçirilmiş olduğunu böyle anlatıyordu. Polis, Eren Karanbulut'un bebeğinin alınıp yerine başka bir bebeğin geçirildiğini; Hümeyra Karabulut'un da bunu bile bile kendisinin olmayan bir çocuğu büyüttüğünü biliyordu sadece. Cihangir, Eren Karabulut cinayetinin azmettiricisi İlhan Tepeli tarafından alınıp kendi oğlu olarak büyütülmüştü ama polisin bu konuda bir fikri yoktu. Polis, Cihangir'in yerine geçirilen bebeğin nereden geldiğini de bilmiyordu. Cemal Sandıkçı bebeğin, sadece kaderi tayin eden olmak maksadıyla, fukaradan alınmış olabileceğini düşünüyordu.

 
Peki durum böyle miydi gerçekten? 'Halka'nın şimdiye dek yayınlanan 7 bölümü boyunca sürekli olarak Eren Karabulut'un oğlunun değiştirildiğini, Cihangir'in gerçek babasının İlhan Tepeli olmadığını, Hümeyra'nın bu gerçeği Kaan'ın öğrenmesini istemediğini; Hümeyra'nın bazen öz oğluyla karşılaştığında ya da Cihangir'in varlığından yeni haberdar olduğu öz annesiyle karşılaştığında tepkilerini izledik. Ama bugüne dek Kaan'ın aslında kim olduğu, kimin bebeği olduğu, kimden alınarak Hümeyra'ya verildiği konularına değinildiğini hiç görmedik. Kaan Karabulut olarak tanıdığımız çocuk öylesine biri mi gerçekten? 

 

 

Halka'nın ve İlhan Tepeli'nin (ki böyle bir şeyi kendi kendine planlamış olabilecek biri değil İlhan Tepeli. Kendi gölgesinden bile çekinen, Halka'yı rahatsız etmeden kendi kazancına bakmaktan başka bir derdi olmayan biri...) öldürdükleri Eren Karabulut'un bebeğini, bu şekilde bir hileyle almasının sebebi ne olabilir? 

 
7. bölümde ortaya çıkan Nadir, hikayeye çok şey katacak ve derinleştirecek bir karakter gibi görünüyor. Kaan'ın, bazı cevaplar bulmak için kapısını çaldığı Nadir'le ilgili hatırladıkları ve özellikle Nadir'in söylediği bir söz Kaan'ın sıradan bir bebek olmadığı konusunda ipuçları veriyor: "Babanı tanıyorum."
 

Dizinin ilk bölümünden beri sürekli gündemde olan ama henüz hakkında pek bir şey öğrenemediğimiz bir konu var. Kaan bundan iki yıl önce, üzerine atılan bir iftirayla boğuşurken (Olayın nasıl geliştiğine de hakim değiliz henüz.) kurtulması için kendisine yardım edecek olan bir adamla görüşüyor. Görüşmeleri sırasında bu adam vuruluyor ve ardından Kaan da üzerine atılmış olan hırsızlık iftirası nedeniyle tutuklanıyor. Vurulan ve öldüğünü düşündüğü adam ortadan kaybolmuş. Bu yüzden hiçbir iddiasını da kanıtlayamıyor. Polisle yaptığı işbirliğiyle dışarı çıktığında kendisine tuzak kurmuş olanları bulmaya çalışıyor. Başvurduğu yollardan biri, cinayeti gördüğünü düşündüğü bir tanığı bulmak. Bu vesileyle öğreniyoruz ki vurulan kişi Terzi. Terzi'nin amacı Kaan'a yardım etmek değil, aksine onu olayın içine çekmek ve Terzi'yi vuran kişi de Cihangir. (Bütün bunları hiç hatırlayamayan Cihangir de, Kaan'ın öğrenmesiyle hemen hemen eş zamanlı olarak hatırlıyor.) Kaan'a bu iftiranın atılarak tutuklatılması olayının önemsiz bir olay olmadığı, arkasında Halka'nın Kaan'la ilgili bir planının olduğu, konunun ilk bölümden beri büyük bir gizililikle işlense de öneminin hiç azaltılmaması ve hep gündemde tutulmasından anlaşılıyor. Olayın Terzi'ye ve Cihangir'e bağlanmış olması da iyice güçlendiriyor bu durumu.
 

Kaan'ın Nadir'le yaptığı görüşmeden öğreniyoruz ki Nadir, tutuklanmasına kısa bir süre kala dört defa özel şoförlüğünü yapmak üzere Kaan'a iş veriyor. Kaan, Nadir'le yaptığı bu yeni görüşmede, şoförlüğünü yaptığı sırada Nadir'in kendisini sürekli konuşturarak ondan bilgi almaya çalıştığını, yüklü ödeme yaparak da sürekli gelmesini sağladığını anlıyor. Kaan, bazı arkadaşlarının Nadir'in aksi bir ihtiyar olduğu konusunda onu uyardıklarını da hatırlıyor. Halka'nın kurucularından olan ve adeta örgütün arşivi gibi çalışan Nadir sıradan bir adam olmadığına göre, ya Kaan'ı uzun zamandır kontrol altında tutmak için arkadaşlarına iş verecek kadar uzun zamandır yakınında kalıyor ya da Kaan'ın arkadaşları bile, buna bağlı olarak tüm hayatı da, Halka'nın büyük bir planının parçası. Nadir'in (günümüzde) yaşanan çatışma nedeniyle devam edemediği konuşmasında söylediği "babanı tanıyorum" cümlesinin yapısı tesadüfi görünmüyor. 25 yıl önce ölmüş birinden, eski bir arkadaşı "babanı tanırdım" diye söz ederdi elbette ama Nadir, Kaan'ın gerçek babasını hâlâ tanıyor ve muhtemelen bu kişi Halka'nın en önemli üyelerinden birinin iyi tanıyacağı kadar da önemli biri aslında. Hatta, Çağatay'ın anahtarı almaya geldiğini öğrendiğinde, anahtarı vermemek için hafızası gidip gelen bir ihtiyar numarası yapan Nadir, bir odada saklanmaya ikna ettiği Kaan'ın tehlikeye düştüğünü gördüğünde anahtarı riske edecek kadar önemsiyor Kaan'ı.

 
25 yıl önce yaşanan bu bebek değişimi Eren Karabulut'un (neden olduğunu bilmediğimiz bir şekilde) oğlunu almak için olduğu kadar, belki de Hümeyra'yı, Cihangir'in yerine getirilen bebeğe bakmaya, onu saklamaya ve korumaya mecbur bırakmak için miydi?
 

7. bölüm, Halka'nın zaten oldukça çok olan sorularına yenilerini de ekledi. Hümeyra ve Cengiz Erkmen arasındaki bu ilişki nereden geliyor? Cengiz Erkmen adını, onun kim olduğunu, Halka'yı birlikte kurmuş olduğu kabadayılar bile bilmiyor. Kimse yüzünü görmemiş. Onunla diyalog halinde olan tek kişi Velikharç bile kendisiyle doğrudan konuşamıyorken Hümeyra ile aralarındaki bu senli-benlilik, Hümeyra'dan kendisine yardım etmesini isteyeceği kadar kişisel yakınlık nereden geliyor? 

 

Bölümün en önemli olaylarından biri İrem'in öldürülmesiydi. Cihangir'in seans kayıtlarına ulaşmaya çalışan İrem, bulduğu şey karşısında öyle dehşete düşmüştü ki, hemen Cihangir'e haber vermek istemişti. Cihangir eve vardığında ise İrem'in cesediyle karşılaşmıştı. Bu olay olduğu esnada, Halka'nın başına geçmeye çalışan Çağatay anahtarların peşinde koşuyor; Halka'nın lideri olan Cengizhan, Çağatay'ın korkusuyla baş etmeye çalışıyor ve Hümeyra'dan yardım istiyor; tüm örgütle iritbat halinde olan ve her şeyi idare eden Vekilharç emir kulu haline geldiği Çağatay'ın yanından bir an bile ayrılmıyordu. Peki, İrem'i apar topar öldürerek Cihangir'in gerçekleri öğrenmesini engellemeye çalışan ya da bu kararı verebilecek kadar yetkili kişi kimdi? Ayrıca, örgütün kurucularının bile tanımadığı liderinin, bu denli aciz bir adam olarak bu kadar kısa sürede ortaya çıkmış olması, tüm bu karmaşık ve gizemli yapının arkasındaki tek kişi olduğu konusunda da şüphe yaratmıyor mu? Halka'nın arka planında Cengizhan'dan daha fazlası mı var?

 
Sorulara sorular ekleyen bir başka gelişme ise Bahar'ın babasının eski evinde saklamış olduğu bir defterden çıkan fotoğrafla, Terzi'nin kendi evinde aynı yöntemle saklamış olduğu kitabın içinden çıkan fotoğraftaki binanın aynı oluşu. Nedir bu bina? Neresi burası? Terzi'nin bu şekilde saklayacağı bir yer neresi olabilir? Halka için ne önemi var bu binanın?
 

Halka, kaçakçıklık, kara para aklama, evrak sahtekarlığı vs gibi işleri organize etmek için kurulmuş ve gizlilik konusunda hassas bir suç örgütü olmaktan çok daha derin ve gizli planları olan bir örgüte benziyor. O kadar ki, bebekken kaçırılmış genç bir adamın hafızasını silip, zihnini karıştırıp, aklını kontrol etmek isteyeceği kadar... O adam, yani Cihangir öyle şeyler biliyor ki, bildiklerini unutturmak için her şey yapılıyor. (İrem'in babasının da işin içinde olduğu, konudan Cihangir'in anne-babasının da haberinin olduğunu gördük. Velikharç'ın "unuttukların var, benimle birlikte onları da veriyorsun" sözleri de Halka'nın Cihangir üzerinde kurduğu oyunu gösteriyor.) İrem'in izlediği videoda birazını duyduğumuz, Cihangir'in hafızasından silinen ve saklamak için cinayetin göze alındığı gerçekler ne ile ilgili peki, ya da kiminle ilgili? "Ne yapsanız değişmeyecek. Beni sustursanız da o çocuk sizi gelip bulacak." Halka'nın gelip kendilerini bulmasından korktuğu kişi; iki yıl önce, Cihangir'in hafızasının silinmesinin hemen öncesinde, kendisine iftira atılarak hapse sokulan Kaan mı? Kaan gerçekte kim? 

            
7. bölüm baştan sonra başarılı, bir dakika bile sıkmayan, heyecanın ve merak unsurunun son noktada olduğu bir bölümdü. Bölümle ilgili tek eleştirim poisin çok geri planda ve pasif kalması olabilir sadece. Bu sorunun da polisin İrem cinayetine dahil olarak daha etkin hale gelemesiyle çözüleceğini  ve dizinin polisiyeden mafyaya kayan çizginin de yeniden rayına oturacağı umuyorum.
 

Yazıyı bölümde en keyif aldığım sahnelerden birini de paylaşarak noktalayayım. Halka dünyasının kadınlarını çok iyi yansıtan bir sahneyle.  - 1001 Tv

Halka

Paylaş

 

Tüm Halka Bilgileri