Uzunçorap 29.03.2015 Maral
Maral

Maral'ın 4. bölümü Sarp'ın Rus ajanı havalı Yaman'la bir binada koridor koridor yürümesiyle başladı. Geçen bölüm ortaya çıkan gizem kısmen çözüldü. Sarp'a işbirliği teklifinde bulunan Peker Moda Evi sahibi İnci Peker'miş. Böyle olunca o tuhaf kılığı da biraz olsun anlaşılır oldu.
Geçen bölüm olduğu gibi bu bölüm de kritik bir durumla bitti: Sarp Yaman'a telefonda Halis'in oğlu Oytun'un kumar bağımlısı olduğunu söylerken Canan duydu. 5. Bölüm fragmanından da belli olduğu üzere, Canan bu konunun üzerine gidecek, bakalım Sarp nasıl geçiştirecek.

Bu Bölüm Neler Oldu?
Sarp Yaman'ın patronu ve Peker Moda evinin sahibi İnci Peker'in Luna'ya karşı işbirliği teklifini kabul etti ve Halis'in güvenini kazanını kazanmak ve işbirliğine faydalı bilgi sızdırmak üzere harekete geçti. Bu arada Maral, işi bırakmadığı için Sarp'ın gücendiğini anladı ve ona kek yaptı. Fakat bu jestini Sarp tersledi. Halis'i terketmeye kalkan Deniz'i, Halis kalmaya ikna etti: Deniz Luna'da pazarlama ve iletişim direktörü oldu. Luna'da yeni sezon kataloğu için Yedikule'de çekim yapılmasına karar verildi. Katalog mankeni Alara başta Maral'a zorluk çıkarttı. Fakat Maral'ın tavrı sayesinde yumuşadı ve başarılı bir çekim gerçekleşti. Maral Alara'nın bulumia hastası olduğunu öğrendi. Sarp Halis Bey'in oğlu Oytun'la ilgili bir sırrını öğrendi. Yaman'a söylerken Canan duydu.

Bu Bölüm Ne Öğrendik?
Sarp'la Taso'nun arkadaşlıklarının geçmişini öğrendik. 17 yıldır arkadaşmışlar. Birlikte taso oynamışlar. Oyunda Tahsin'in kazandığı taso'yu Sarp halâ saklıyormuş. Tahsin gözlükleri yüzünden arkadaş çevresinde itilip kakılırken Sarp ona yakınlık göstermiş. O günden beri de hiç ayrılmamışlar.
Alara'nın hikayesini de biraz öğrendik. Zayıf kalamama korkusu yüzünden bulumia hastası olmuş.
Oytun'un kumar alışkanlığı olduğunu ve Paris'e bu yüzden gittiğini öğrendik.

Bu Bölüm Ne Öğrenmedik?
Halis'le Sarp'ın annesi Niüfer nasıl tanıştı yine öğrenmedik.
Deniz'le Benan'ın ilişkisi ne, nereden tanışıyorlar, bunu da henüz öğrenmedik. Benan sırf işe aldırdı diye Deniz'in kuklası olduysa, bitmek bilmez bir yük almış üzerine. Deniz'in itip kakması bitmiyor çünkü Benan'ı. 

Yeni Gizemler:
İnci Peker'in Luna'yla veya Halis'le ne alıp veremediği var? İş sadece bir sektör rekabetine benzemiyor. Bir intikama benziyor. O halde geçmişte ne olmuş da İnci Peker Luna'yla uğraşıyor?

Müşteri memnuniyeti:
Bu bölümde Halis Sarp'a "Hiç mi aile terbiyesi almadın evladım, yok mu anan baban senin" diye bağırınca bir dizi/film klişesinin yıkılmasından memnun kaldım. Nedir o klişe? Bu ağır lokmayı işiten kahramanımız susar kalır, çünkü laf çok acıdır. Düşmanı ansızın kalenin önünden çekilmiş, tüm meydanı ona bırakmıştır. Fakat gururluyuzdur ve intikamımızı sonra almak üzere golümüzü atmaz, arkamızı döner gideriz. Yani bir şey değişmez. Ama bu kez böyle olmadı. Sarp da Halis'e bağırdı, babam yok, ne yapayım, yok dedi. Gol, gol!

Bir de Sarp'ın çabaları sayesinde Halis'i daha yakından tanımaktan memnun kaldım. Baştan çizilen portreye göre, Sarp'ın annesi Nilüfer ne bulmuş bu asabi, tatsız adamda diyordum ama içinden zeki, enerjik, cevval, mizah duygusu olan, hafif de duygusal bir adam çıktı. Nasıl ki Maral iş ortamında yaşadığı sorunlarla, şu anda yönetici durumunda olan, ya da bir, birkaç çalışma arkadaşından sorumlu olan birileri için bir örnek teşkil edebiliyorsa, Halis de bu konuda faydalı bir profil çiziyor gibi. Tabii ki çok detaylı değil ama bir çok yetişkin dizisinde ne iş yaptığını anlayamadığımız büyük iş adamlarının aksine Halis daha kanlı canlı, küçük büyük bir sürü iş sorunuyla uğraşmak zorunda kalan bir yöneticiyi canlandırıyor. Bravo Maral, bravo Halis diyorum.

Acaba? dedim
Ben yine bir klişe olarak, bu Luna delisi Deniz, para için mi, Luna için mi Halis'le evlendi diye dşünüyordum. Sevdiğine ihtimal vermiyordum. Zaten Luna sebebiyle Halis'ten de boşanmaya karar vermişti. Bu da bir delil olmuştu. Fakat Sarp Halis'e kitaplı kütüphaneli pasta getirdiğinde Deniz ve Halis koklaşıyorlardı. Sonrasında da Deniz'i Halis'e karşı zoraki değil ilgili buldum. Önceki fikrime "Acaba?" dedim.
O An:
Halis'in pastanın (Sarp baklava arasında annesinin yaptığı tiramisu'dan mı koymuştu, öyle bir şey) adını sorduğu ve Sarp'ın da Nilüfer dediğinde Halis'in suratında o ifadenin belirdiği an.

Bölümün Atarları:
Sarp Maral'a "Sayende önceliklerimi hatırladım " atarı yaptı, Maral Sarp'ı Alara'dan kıskanınca Sarp'a atar yaptı. Alara Maral'a önce kaprisli manken sonra dönek patron atarları yaptı. Maral Alara'ya "sözleşmeni sonlandırma" atarı yaptı. Deniz Halis'e terketme atarı yaptı, "Makas Canan" Maral'a Alara'yı idare edememişsin atarı yaptı, Halis Oytun'a işin başında durma ve Kaan arkadaşla buluşmama atarı yaptı. Aslı Taso'ya git başımdan atarı yaptı. Taso Sarp'a "hani dosttuk" atarı yaptı. Benan atar yapmadı ama sinsilik yaptı. Bu durumda birkaç atar, biraz sinsilikle en çok golü yine Maral'cık yemiş görünüyor. Ama Maral'ın yöneticilikte palazlandığı ve atar yemekten çok atarlandığı bölümler de gelecek herhalde.

Gelecek Bölümde Ne Olur?
Bölüm Canan'ın Sarp'ın konuşmasını duymasıyla bitti. 5. Bölüm fragmanını izledim, fazla bir şey ifade etmedi. Canan Sarp'a duyduğunun hesabını soruyor, anlaşılan Sarp da inkar ediyor. Halis de yanlarında. Kime inanır, Canan'a elbette ki. Üstelik daha yeni söylemiş Oytun'un durumunu Sarp'a. Üst üste gelince şüphelenmezse tuhaf. Sonra Oytun Maral'a hamle yapıyor, Sarp kıskanıyor. Alara Maral'ı kıskandırmaya çalışıyor, iyi ki Maral bunun sebebinin farkında. Farkında ama böyle olması iyi mi oldu yani? Tamam Alara baştan beri yanlış davrandı, fakat sonra Maral onun da kalbine girmeyi başarmıştı. Deniz'in gazına gelen Canan'ın gazına geldi ve ne güzel yapıp ettiği özel inşaatı yıktı geçti. 

Canan da kendi konuşurken tecrübe konuşuyor sanıyor ama Deniz'in gazına gelmesi de amatörce oldu. Üstelik yöneticilik türlü türlüdür. Kimi kendinden korkutur, kimi Maral gibi kendini sevdirir. Kriz zamanında korkulan değil, sadakatle sevilen yönetici daha kolay krizin içinden çıkar. Bu bakımdan Maral hata yapsa da pes etmedikçe, nihayetinde kendine özgü yönetme yöntemini bulacak herhalde. Maral'a bu yakışır. Oytun'un hikayesi diye bir şey geçiyor bir de fragmanda. Gelecek bölümün krizi de bu olacak gibi görünüyor. Maral yardımseverliğiyle Oytun'a yardım edebilir ve bu onları yakınlaştırırken, hiç istemediği şekilde Sarp'ı yine kendi kazdığı kuyuya düşürebilir. Beklenip görülecek.

Maral Maral Maral Maral Maral

Paylaş

 

Tüm Maral Bilgileri