Salı reyting listesi şekilleniyor

Işınla Bizi Scotty 28.09.2016 Familya
Familya

Geçtiğimiz Salı, ikinci sezonu için geri dönen Hayat Şarkısı, yaz sezonun başarılı dizilerinden Gülümse Yeter ve yayın hayatına yeni başlayan Familya'nın ilk karşılaşmasıydı. Kazanan Hayat Şarkısı olmuştu. Kanal D dizisi, geçen sezonun çoğunda olduğu gibi 5-6 aralığında reyting alarak tüm gruplarda günün en çok izlenen yapımı olmayı başarmıştı. Fox Tv'nin zengin kadrosuyla ilgi çeken aile komedisi Familya da, benzer türdeki rakipler karşısında 3,5-4,5 arası reytinglerle ilk beş içinde yer alarak iyi bir başlangıç yapmıştı. Yaz boyu Salı günleri zirvede giden Gülümse Yeter'se güçlü rakipler karşısında biraz zayıflamış bir görüntü çizmişti.

 
Ne var ki bu dizilerden birine, geçen sezondan özlendiği için ya da merak edildiği için şans verilmesi gibi etkenler ilk bölümün sonunda önemini yitireceğinden gerçek tercihler 2. haftada daha çok ortaya çıkacaktı. (Ayrıca hep söz ettiğimiz gibi, şans verilmemiş rakip dizilerin hafta boyunca yayınlanan tekrarları ve fısıltı gazetesi de önemli etkenler). Nitekim dün akşamla birlikte Salı'nın manzarası değişmeye başladı. Fox'un yeni dizisi Familya bazı gruplarda iddiasını artırır ve yerini sağlamlaştırırken, Show Tv'nin dizisi Gülümse Yeter büyük düşüş yaşadı.
 
Başrollerinde Uğur Yücel, Erkan Kolçak Köstendil, Şükran Ovalı, Cansu Tosun, Sezer Avcı, Bülent Emrah Parlak ve Murat Ceylan'ın yer aldığı TMC yapımı dizi, geçen hafta yayınlanan ilk bölümüyle 3.35 reyting alarak beşinci olmuştu; bu hafta bu grupta reytingini 4.27'e çıkardı ve sıralamada bir basamak yükseldi. Dizi, AB grubunda ise 4.17 olan reytingini 5.70'e çıkardı ve zirveyi Hayat Şarkısı'ndan alarak bu grupta gün birincisi oldu. Yine ABC1'de de reytingini 5.0 üzerine çıkardı ve bir basamak yükselerek ikinciliğe yerleşti.
 
Ben kadrosu, konusu ve fragmanlarında vaat edilen dünya ilgimi çektiği için ilk bölüme şans vermiş ama beklediğimi bulamamıştım. Hikayenin işlenişi hem yüzeysel hem de temposuz gelmişti bana. Fragmanları, dinamik bir bölüm olacağı izlenimi verirse ikinci bölümü de izlemeyi düşünüyordum ama beni cezbetmedikleri için yeni bölümü izlemedim. Bölümün hemen ardından yayınlanan tekrarın bir kısmına denk geldim, durum değişmemişti. Ama Familya, genel olarak ilk bölüm için kendisine şans veren izleyiciyi tatmiş etmiş ve yeterince olumlu bir fısıltı yayabilmiş olmali ki oranları yükseldi. Bununla birlikte, hâlâ yeni bir dizi olduğunu göz önüne alırsak, gidişatı kestirmek için tekrar bölümlerin başarısına da dikkat etmek gerekiyor. Bölümün hemen ardından, 22.40 gibi yayınlanan tekrarın aldığı oranlar oldukça düşük. 
 
Geçen sezonun, sevilen ve hakkında çok konuşulan dizilerinden Hayat Şarkısı'nın oranları her zamanki gibi; Kanal D dizisi, Total izleyici grubunda 4.67 reytingle günün en çok izlenen dizisi ve en çok izlenen ikinci yapımı oldu. AB'de 5.54 reyting alarak zirvedeki yerini yeni rakibi Familya'ya kaptırdı. ABC'1'de ise 5.93 reytingle birinci oldu.
 
Show Tv'nin yaz boyunca başarılı yapımlarından olan ve Salı'nın zirvesinde devam eden Gülümse Yeter, geçen hafta rakiplerin gelişinden olumsuz etkilenmişti ama bu hafta çok belirgin bir düşüş yaşadı. 6 Eylül'de rakipsiz yayınlandığı son bölümü ile TOTAL'de 6.11 reytingle gün birincisi olan dizi, geçen hafta bu grupta 4.47 reytingle ikinciliğe geriledi. Dün akşam ise 4.08 reytingle altıncı oldu. AB grubunda düşüş daha da belirgin; 6 Eylül'de 4.82 reytingle birinci iken, geçen hafta 3.35 reytingle beşinci oldu, bu hafta ise 2.86 reytingle on birinciliğe kadar geriledi. Yine ABC1'de de yaklaşık 3 puanlık bir kayıp var. Düşüş geçen haftadan bu haftaya çok daha belirgin. Bu da Gülümse Yeter'in izleyisinin büyük ölçüde Familya'ya kaydığını gösteriyor. 


Haftaya Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz ve sonraki birkaç hafta içinde de Star'da Anne ya da Cesur ve Güzel yarışa katılıyor. İki rakibin gelişiyle bu kadar dramatik bir düşüş yaşayan bir dizinin, gittikçe kalabalıklaşan bir akşamda toparlanıp eski günlerine dönmesi mümkün olacak mı, göreceğiz. 

Familya Familya

Paylaş

 

Tüm Familya Bilgileri