Salı günü reyting rekabeti nasıl sonuçlandı

Uzunçorap 15.08.2017 Dolunay
Dolunay

15 Ağustos 2017 Salı günü, üç akşam dizisi ekrana geldi: Kanal D'de "Adı Efsane", Star Tv'de "Dolunay" ve Show Tv'de "Rüya".


Günün zirvesi 
Star Tv dizisi "Dolunay" ilk 5 haftasında üç reyting grubunda da tüm programlar arasında gün birincisiydi. Fakat geçen hafta ABC1 grubunda birinciliği TRT1'de yayınlanan Real Madrid - Manchester United maçına kaptırmıştı. Bu hafta yine üç grupta da zirveye yerleşti.
Dizinin diğer bir performans ölçütü olan "gidişat"ı bakımından durumu şöyle:
"Dolunay" Total ve ABC1 gruplarında reytingi arttırdı, AB grubunda ise reyting kaybetti. Dizinin Total ve ABC1 grup seyircisi paralellik halinde ve son bir aydır dizi her iki grupta da bir hafta reytingini arttırıyor, bir sonraki hafta ise reyting kaybediyor. Bu periyodu devam ederse haftaya Total ve ABC1 gruplarında reyting kaybedip AB grubunda reytingini arttıracaktır. Ama 7 haftalık sürecine bakarsak, her üç grupta da reytingini arttırması mümkün. Tahminim üç grupta da reytingini arttıma ihtimali yönünde.
Takip ettiğim bir dizi olarak, Doluna'ın son iki bölümde tempo kazandığını hissediyorum ve bu gayet olumlu. Hikaye şu aşamada gelecek bölümü merak ettiriyor. Bir süre öncesine kadar Deniz Nazlı'yla Ferit'ten çok vakit geçiriyordu, çok etrafındaydı ama arkadaşça vakit geçirmeler derken Ferit arkadan gelip hızla şuta çıktı ve golü attı resmen. Diziden aldığım mesaj niyetini çabuk belli et, elini çabuk tut, arkadaşsan arkadaş, değilsen ona göre. Zaten bölümde "Yemeyenin malını yerler" diye kalın vurgulandı, bölüm mottosu olabilirmiş. Üstelik bu konu Nazlı Ferit'i başkasına kaptırdı mevzusundan çıktı. Dahası Fatoş Nazlı'ya akıl verirken dizide neredeyse herkes tarafından fazla hafife alınan Asuman'ın Engin'e çıkmaya çalıştığının farkında değil. Asuman demişken Demet tarafından ezilip komposto yapılıp içildi. Eziklik kompleksiyle Demet'in istediğinden de fazla ötüp Hakan'ın kulağına su kaçırdı ve yine mahkemenin seyrini değiştirdi. Kurnaz ama güçlü yanı aynı zamanda zaafı. Demet doğru yere bastı bilmeden.
Reytinglere dönersek, 
"Dolunay"ın reyting sonuçları şöyle: 
Total grupta 5.65, AB grubunda 5.36  ve ABC1 grubunda 5.25. 
Geçen hafta: Total grupta  5.49 , AB grubunda 5.72 ve ABC1 grubunda 5.19.
"Dolunay" son 6+ reytingini 5. bölümünde almış, geçen haftaki bölümünde tüm gruplarda 5 bandına inmişti. Bu hafta 5 bandını korudu.
"Dolunay" en yüksek izlenme oranını, bu hafta Total grubundan (5.65) aldı.
 
 
 
Rüya'nın durumu
5. Bölümüyle ekrana gelen Show Tv dizisi "Rüya" için önceki haftaya göre bir tık geri düştüğü bir bölüm oldu. "Dolunay" dizisindeki Total ve ABC1 gruplarındaki paralellik, "Rüya" dizisinde Total ve AB grupları arasında söz konusu. Başladığından bu yanaki sürece bakarsak önümüzdeki hafta dizi her iki grupta da reytingini arttıracak diye tahminde bulunabiliriz. Ama sonuçta bu istatistiksel bir çıkarım ve yeni bir veriyle mevcut düzenin değişmesi de mümkün. ABC1 grubu içinse bir düzenden bahsetmek için erken görünüyor.
Bizim ev meydanında "Rüya" izlendi. Ben de finaline yakın denk geldim ve biraz izledim. Alaz Elif'i kandırmış, Bulut'un hayatıyla tehdit ediyordu. Elif az daha çekip gidecek ve Alaz'ın Elif'in duygularına bağladığı hain planını yerlebir edecekti. Heyecanlı ve bayağı zorlu bir sahneydi. 
"Rüya"nın reyting sonuçları şöyle: 
Total grupta 4.20, AB grubunda 2.68 ve ABC1 grubunda 3.99. 
Geçen hafta: Total grupta  4.32 , AB grubunda 3.66 ve ABC1 grubunda 3.75.
"Rüya" bu hafta Total grubunda 4 bandını, ABC1 grubunda 3 bandını korudu ama AB grubunda 2 bandına indi.
"Rüya" en yüksek izlenme oranını, başladığından bu güne olduğu gibi Total grubundan (4.20) aldı.

 
Adı Efsane'nin durumu
Kanal D dizisi "Adı Efsane"nin dün akşam 27. bölümü ("İkinci Devre" olarak ele alırsak 7. bölümü) yayınlandı ve başarılı bir bölüm oldu: Dizi üç hafta önce olduğu gibi her üç grupta da reyting yükseltti, ayrıca ABC1 grubunda 2 bandına çıktı. 
Adı Efsane'nin reyting sonuçları şöyle:
Total grupta 1.86, AB grubunda 2.63 ve ABC1 grubunda 2.07. 
Geçen hafta: Total grupta  1.78 , AB grubunda  2.28 ve ABC1 grubunda 1.79.
"Adı Efsane" bu hafta AB grubunda 2 bandını korudu, ABC1'de geri kazandı ama Total grupta hala 1 bandında. Bakalım önümüzdeki haftalarda sadece 24. bölümle buluştuğu ekstra Total grup seyircisini tekrar kazanıp 2 bandına çıkabilecek mi.
"Adı Efsane" en yüksek izlenme oranını, geçen hafta olduğu gibi bu hafta da AB grubundan (2.63) aldı.


Genel görünüm
Dün akşam Total grupta ilk 4 sırayı diziler aldı. (4. sıraya Fox dizisi Şevkat Yerimdar'ın tekrar bölümü yerleşti.) AB grubunda 2. sıradaki "Demir Adam" yabancı filmi (Atv) dışında ilk 5'i diziler doldurdu. ABC1'de de ilk 3'e diziler yerleşti. 
 
 
Günün reyting yükselişleri:
Evvelki hafta "Dolunay" üç grupta da reytingini arttırmıştı. Geçen hafta ise "Rüya" üç grupta da reytingini arttırmıştı. Bu hafta da "Adı Efsane" üç grupta da reytingini arttırdı. Önümüzdeki hafta sıra yine "Dolunay"a geçiyor bu durumda. "Adı Efsane" dışında "Dolunay"  Total ve ABC1 gruplarında, "Rüya" ABC1 grubunda reytingini yükseltti. Genel anlamda diziler bakımından geçen haftaya göre daha başarılı bir hafta oldu.

 

Dolunay

Paylaş

 

Tüm Dolunay Bilgileri