Işınla Bizi Scotty 22.06.2016 Şahane Damat
Şahane Damat

EURO 2016 ve Ramazan'ın etkisi reyting listelerinde görülmeyi sürdürüyor. Yaz sezonunda, kışa göre izleyici ilgisi zaten azalıyorken bu ekstra faktörlerle oranlar gittikçe azalmaya başladı. 

 
Sezon ortasında haftanın en kalabalık günlerinden biri olan Salı'da dün akşam sadece Hayat Şarkısı, yeni giriş yapan Şahane Damat ve yayın saati 23.15'e kaydırılan Kış Güneşi vardı. Oranlar bu zayıf rekabet için oldukça düşüktü ama bunun en büyük nedeni Türkiye'nin çok kritik EURO 2016 maçıydı elbette.  O kadar ki Türkiye-Çek Cumhuriyeti karşılaşması tüm gruplarda çok yüksek oranlarla birinci olmakla kalmadı, özellikle AB grubunda teknik direktörler ve futbolcuların açıklamaları ve EURO 2016 Özel programları da listeyi yoğun şekilde etkiledi.
 
Akşamın varlık gösterebilen tek dizisi Hayat Şarkısı oldu. Kanal D'nin sevilen dizisi sezon finaline bir kala TOTAL'de 3.51 reyting, AB'de 3.87 reytingle üçüncü ve ABC1'de 4.24 reytingle ikinci sırada yer aldı.
 
Star Tv'nin yeni romantik-komedisi Şahane Damat oldukça zayıf bir  başlangıç yaptı. Başrollerinde Burcu Özberk ve Ali Ersan Duru'nun yer aldığı, Osman Sınav'ın yapımcılığını üstlendiği dizi, diğer güçlü etkiler olsa da diziler açısından rekabetin çok düşük olduğu bu akşamda TOTAL izleyici grubunda 2.71 reytingle 12, AB'de ise 2.22 reytingle ancak 19. sırada yer alabildi. ABC1'de de 2.63 reytingle 13. oldu. Hiçbir grupta 10.0'lık izlenme payına ulaşamadı.
 
Önümüzdeki hafta böyle bir yoğunluğa denk gelmeyeceği için daha iyi bir sonuç alabilir. Yine de yayıncı kanalı Star Tv'nin ilk bölüm için bu sonuçlardan memnun olduğunu düşünmek mümkün değil.

Ben, Şahane Damat'ın ilk bölümün ortalarına denk geldim. Yeni bir dizi olduğu için de şans vermek istedim. Ne yazık ki ancak 10 dakika kadar devam edebildim. Bu 10 dakikada çok sayıda mekan ve karakterle karşılaştım ama hiçbiri ilgi çekici değidi. Diyaloglar ve karakterler zayıf, olaylar sıkıcıydı. Olan biten çok  kontrol altındaymış izlenimi vermiyordu. Bir diziyi 10 dakikayla değerlendirmek elbette çok sakıncalı ama ekrandaki çok sayıdaki seçenekten size şans vermiş bir izleyiciyi 10 dakika bile ekran başında tutamıyor olmak, size verilen bir şansı kaybetmek durum açısından bir şey söylemeli.

 
Akşamın (yayınlandığı saat açısından 'gecenin' demek daha doğru olacaktır) son dizisi ise final bölümüyle ekrana gelen Kış Güneşi oldu. İlk bölümünden beri beklenen reytingi elde edemeyen dizi, Ramazan'ın başlangıcıyla 11.15'e kaydırılmıştı. Bu da zaten zayıf olan  izlenme oranlarını daha da zayıflattı. Kış Güneşi final bölümü TOTAL'de 1.24 ile 51, AB'de 1.00 reytingle 59 ve ABC1'de 1.20 reytingle 52. sırada yer aldı. Başrollerinde Şükrü Özyıldız ve Aslı Enver'in yer aldığı dizi ilgi çekici bir konu ve oldukça güçlü oyuncu performanslarıyla başlamıştı ama zayıf senaryo ve kanal faktörüyle bekleneni veremedi. 
 
Önümüzdeki hafta çok daha az yoğun bir günde Hayat Şarkısı sezon finaliyle ekrana gelirken Şahane Damat 2. bölüm sınavına çıkacak. Bakalım bu sınavdan geçip kendisini toparlayabilecek mi?
Şahane Damat

Paylaş

 

Tüm Şahane Damat Bilgileri