Uzunçorap 4.12.2019 Erkenci Kuş
Erkenci Kuş
Erkenci Kuş'un rüzgarı dinmiyor...
Gündem hareketli. "Libido" birkaç gündür ülke gündeminde kendine yer açan kavramlardan biri oldu. Konunun hem kişisel, hem kadın - erkek ayrımcılığı hem de dizilerin başarısı bakımından ele alınacak yönleri var. Kişisel kısmına girmiyorum. Başarılı da bulsak, hatalı da bulsak "Bana ne" der geçeriz, geçmeliyiz nihayetinde. Kadın - erkek konusu ise zaten çok yaralı, söylenecek çok şey var, başlı başına yazı konusu. Bu bakımdan en azından şimdilik sadece diziler ölçeğinde konuya yaklaşmak istiyorum. Önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi, bu yaz başlayan dizilerden "Her Yerde Sen" romantik komedisi gözde dizim olmuştu. Dizide Aybüke Pusat'ın canlandırdığı Selin Sever karakteri ile Furkan Andıç'ın canlandırdığı Demir Erendil karakteri arasındaki ilişkiyi izlerken aklıma ister istemez geçen yaz gözde romantik komedim Erkenci Kuş'u hatırlamış ve kıyaslamıştım. Erkenci Kuş birçok bakımdan daha büyük çaplı, eğlenceli ve hatta ilişkinin bakışma ve birbirini tanıma safhasında daha heyecanlı bir dizi olmasına rağmen, "Her Yerde Sen"deki ilişki bir seyirci olarak bana daha çok hitap etti. "Her Yerde Sen"deki ilişki daha dost, daha neşeli, daha eşitti. Doğrusu partnerlerin birbirine sürekli "Hadi hadi sen de istiyorsun" gibi tuhaf bir ima içinde olması, ya da gel buraya kaçma, tarzı bir ava yaklaşır gibi yaklaşması bana aşağılayıcı, yapmacık hatta kısa vadeli ilişki işaretleri geliyor. Rahatsız olduğum bu tavır Sadece Erkenci Kuş'ta Can Divit'ten Sanem'e değildi, mesela Cesur ve Güzel dizisindeki Cesur karakteri de Sühan'a böyle yaklaşıyordu... Neyse özetle demem o ki her seyircinin ekranda sadece yoğun libido görmek istediğini sanmıyorum. Bu bir sprektrum. O yüzden "her seyirci" diye tekrar altını çiziyorum. İşin başka bir tarafı da şu, böyle bir açıklamadan sonra yeni dizide nasıl partner bulunabilir. Olay profesyonel çizgiyi aşıp kişisel libidolara bakılacaksa partner olmayı kabul eden kişi sevgili olmayı da göze almış anlamına mı gelecek. Zor iş maalesef. Bu arada sanırım "Can Borcu "dizisi bir süreliğine ertelenmiş.
 
 
Gizemlerin çözümü fazla uzamasın...
Bu arada geçen haftadan eksik kalan Güvercin ve Mucize Doktor dizilerini izleyebildim şu iki günde. Güvercin'e bir süre daha devam etmeyi düşünüyorum. Karakterler rollerine yakışmış. Mehmet Ali Nuroğlu'nun canlandırdığı Kenan Cibranoğlu'nun olaylara çözümcü yaklaşan, sakin tavrını sevdim. Almila Ada'nın canlandırdığı Zülüf sessiz görünmesine, az konuşmasına rağmen anlaşılan başına buyruk, fevri bir karakter. Hikayede iki bölüm bitti, hala epey gizem var. Kenan Kevsa'nın öz oğlu değilmiş ve asıl annesi İsmihan. İsmihan, Bedir'in babası Ahmet'in ölmeseydi Kevsa'dan boşanıp kendisiyle evleneceğini iddia etti. E araya Ökkeş ve Nefise, yani iki çocuk daha girmiş ve bunca zaman bu boşanma gerçekleşmemişken kadın neden buna inanıyor hala? Ayrıca cinayet nasıl işlenmiş, iki aileden biraderler işin içinde ama biri zengin olmuş diğeri onun eline bakıyor, ayrıca 15 yıldır ortak altınlara dokunmamışlar, neden Bedir'in çıkmasını beklemişler. Nedir bu altınlar, o da belli değil. Bu sorulara çok geçmeden cevap bulamazsam çok da uzun süre dizide salınamam diye tahmin ediyorum. 
 
  
Adım atma sırası Ferman'da...
Mucize Doktor'a gelince Nazlı kendisine yeni bir vicdan yükü edinmeden, yani suçu hastaneye atmadan, dürüstlükle bu süreci atlattı ve kınama alarak kuruldan geçti. Öte yandan, Ferman ve Beliz'in arası bozuldu. Bakalım nasıl düzelecek. Beliz adına gerçekten üzücü. Ferman'ın artık sırrını söylemesi lazım. Beliz önemli bir adım atmıştı, Ferman'sa bu adımı atamıyor, ilişkinin dengesi bozuluyor. Beliz'i kaybetmemek için söylemesi lazım. Ayrıca nasıl güvenmekle Beliz rahatladıysa, bu paylaşım da herhalde Ferman'ı rahatlatacak. Bir de iki bölümdür hikayelerde yani vakalarda Ali Vefa'nın  durumu bozup düzeltmesi şeklinde bir dalgalanma oluyor. Önceki bölümde Ali Vefa bebek şiddet görüyor demişti, sonra olay bunun üzerine harekete geçen Beliz'in üzerine kaldı ve arkadaşını kaybetti. Sonra anlaşıldı ki bebek şiddet görmemiş. Doğum sırasında vakum uygulanması sebebiyle olmuş bebekte görülen bu darp izi. Bu bölümde de Tanju ve Demir, bir nörolog ve anestezi uzmanının görüşünü almadan hastanın babasına herhangi bir şey açıklamayacaklardı ama Ali söyleyiverdi. Sonra da meğer öyle değilmiş durumu oldu yine. İşin ilginç tarafı bu durumlarda Ali'nin herhangi bir tüh, erken konuştum pişmanlığı içine girmemesi. Fakat böyle böyle herhalde diğerleri hastalara karşı daha açık sözlü olmayı öğrenirken, Ali de erken konuşmamayı öğrenecek, orta yol bulunacak.

  Uzunçorap  Uzuncorapp yazdı.

Erkenci Kuş Erkenci Kuş Erkenci Kuş Erkenci Kuş Erkenci Kuş Erkenci Kuş

Paylaş

 

Tüm Erkenci Kuş Bilgileri