Reyting tablosu nasıl şekillendi?

Uzunçorap 8.08.2017 Meryem
Meryem

Yılın 31. haftasında (31 Temmuz Pazartesi - 6 Ağustos Pazar) yani geçtiğimiz hafta, prime time yayın kuşağında yeni bölümleriyle 13 dizi yayınlandı. Bunlardan Kanal D dizisi "Meryem" ilk bölümüyle, Fox dizisi "No: 309" sezon finaliyle ekrana geldi.
 
Haftanın zirvesi
Haftanın zirvesi Cuma günü dizileri tarafından paylaşıldı. Total grupta "Şevkat Yerimdar", AB ve ABC1 gruplarında "Kalp Atışı" en yüksek reytingleri alarak 1. sıraya yerleştiler.  Haftanın en yüksek reytingini "Kalp Atışı" (7.07) reyting ile AB grubunda aldı. 7 bandında reyting alabilen tek dizi de "Kalp Atışı" oldu. 1. sıranın diğer reytingleri: Şevkat Yerimdar Total grupta (6,62), Kalp Atışı ABC1 grubunda (6.96) reyting aldı.
 
Total, AB ya da ABC1 grubunda aldığı bir reytingle,
7 bandında reytinge çıkabilen diziler: Kalp Atışı
6 bandında reytinge çıkabilen diziler: Şevkat Yerimdar, Dolunay
5 bandında reytinge çıkabilen diziler: Ateşböceği
4 bandında reytinge çıkabilen diziler: Çocuklar Duymasın, Deli Gönül, Kanatsız Kuşlar
3 bandında reytinge çıkabilen diziler: İki Yalancı, No: 309, Meryem, 
2 bandında reyting alan diziler: Adı Efsane, Çember
 
Haftanın reytingi yükselen ve düşen dizileri
Haftanın üç grupta (Total, AB, ABC1) da reytingi yükselen dizileri: Çocuklar Duymasın, Dolunay (2 dizi). 
"Dolunay"ı birkaç hafta izleyememiştim, çünkü dizi birden drama kaymıştı, hem de Ferit'i daha önce romantik-komedideki jön karakterler gibi tatlı-sert, dışı ceviz kabuğu içi incir bir adam çıkacak diye beklerken, kaya gibi sert, suratsız sevimsiz bir adam çıkmıştı. Fakat bu hafta arayı kapattım, eskik bölümleri izledim. Dizi şu anda akıcı gidiyor, bir standardı tutturmuş. Ferit'in (Can Yaman) neden kadınlara böyle düşmanca, önyargılı bir tutumu olduğu ortaya çıktı. Bir de Nazlı (Özge Gürel) ile Deniz'in (Hakan Kurtaş) ilişkileri ağır basmaya başlamış dizide. Sanki Ferit-Nazlı arka planda kalmış biraz. Dizinin Ferit-Nazlı nabzını yavaştan hızlandırmak gibi bir stateji düşünülmüş olabilir.
 
Haftanın üç grupta da reytingi azalan dizileri:
Adı Efsane, Ateşböceği, Çember, İki Yalancı, No: 309, Rüya, Şevkat Yerimdar (7 dizi). 
Bu hafta eksik bölümleri izleyip arayı kapattğım bir başka dizi de "Ateşböceği" oldu. Aslında "Ateşböceği"ni izleyemem için diziden kaynaklanır bir durum yoktu. Çünkü dizi başından beri belli bir kıvamı tutturmuş durumda bana göre. İzlediğim son bölümleri de beğendim. Reytinginin, hem de üç grupta birden düşmesine anlam vermek zor.
 
Gruplara göre dalgalanma gösterenler: Deli Gönül, Kalp Atışı, Kanatsız Kuşlar (3 dizi). 
"Kalp Atışı" dizisinin izlemediğim bölümleri var. Bazen yakaladığım kısmına bakıyorum ama belki bu yüzden, yani parça parça olması yüzünden de olabilir ama nüfuz edemeyişim de şimdi yazacağım sebepler de olabilir ama ben Eylül'ün (Öykü Karayel), Ali Asaf'a (Gökhan Alkan) herkese davrandığından daha soğuk davranmasına anlam veremiyorum. Evli olmadığını da öğrendi. Esma'ya (Burcu Türünz) habire Ali Asaf'tan bahsettiğini duymuştuk ve hadi ağzı kilitli, Ali Asaf'ı görünce gözü de mi kıpırdamaz. 
Ben Eylül'den Ali Asaf'a bir duygu alamadım. Ali Asaf da başta cesaretsiz, ciddiyetsiz yaklaştı Eylül'e. Fakat dizi hastane içindeki vakalar konusunda yüksek tempolu, bu bakımlardan kendini akıcı bir şekilde izlettiriyor.
 
Değerlendirme dışı olanlar (ilk bölümü yayınlananlar): Meryem (1 dizi)
"Meryem" bizim ev meydanında izlendi, geçer not aldı. Haftalık dizi reytingleri tablosuna gelirsek, tabloda 13 dizi içinde Total grupta 12. sıraya , AB grubunda 8. sıraya, ABC1 grubunda 11. sıraya yerleşti. Bu sonuçlar için pek parlak denemez. Reytingleri ise Totalde 2.31, AB grubunda 3,37 ve ABC1 grubunda 2,63. Yaz sezonunda kendini devam ettirir sonuçlar ama yeni sezonda yani Eylül-Ekim aylarıyla birlikte zorlanabilir, tabii reytinglerini arttıramazsa. 9 Ağustos Çarşamba günü Meryem'e bir sitcom rakip gelecek: Bu Sayılmaz. Yılbaşından itibaren baktığımızda Çarşamba günü yayınlanan dizilerin genelde dram olduğunu görüyoruz. Ocak ayında "Bu Şehir Arkandan Gelecek", "Evlat Kokusu", "Bir Deli Sevda". Süregelen diziler ise Diriliş Ertuğrul, Kara Sevda, Poyraz Karayel ve No 309'du. Bütün bu diziler içinde No: 309 ve Diriliş Ertuğrul yollarına devam ediyorlar, iki farklı temanın temsilcisi olarak. Bakalım "Meryem" ve "Bu Sayılmaz" da dram ve komedi olarak izleyicinin beklentilerine karşılık verebilecekler mi.
 

 

Oyuncu kadrosu Genel Bilgiler Haftalık Dizi Programı