Reyting listesini nasıl etkiledi?

Uzunçorap 14.11.2016 Cesur ve Güzel
Cesur ve Güzel

45. haftada hangi dizi nasıl bir performans gösterdi, haftanın hareketleri sıralamayı nasıl etkiledi?

45. haftada 37 prime-time dizi yayınlandı. Star Tv'nin yeni dizisi "Cesur ve Güzel" perşembe akşamı ilk bölümüyle ekrana "merhaba" dedi. Başladığından bugüne kadar perşembe akşamları yayınlanan, kanalın bir diğer dizisi "Yüksek Sosyete" perşembeyi "Cesur ve Güzel"e bırakarak cumartesi gününe kaydı. TRT1 dizisi "Yüzyıllık Mühür"ün bir hafta aradan sonra yeni bölümü ile ekrana geldi. Fox Tv dizisi "Familya" tekrar PT2 yayın kuşağına kaydırıldı. Geçen hafta PT1 yayın kuşağını "Altınsoylar"a bırakarak PT2'de ekrana gelen "Tatlı İntikam" bu hafta final yaptı.

 
Peki bu değişiklikler haftalık dizi reytingleri listesini nasıl etkiledi? "Cesur ve Güzel" yayın hayatına nasıl başladı, listeye kaçıncı sıradan giriş yaptı? Yerini aldığı "Yüksek Sosyete"den daha yüksek reyting alabildi mi? "Yüksek Sosyete" yeni yayın günü cumarteside perşembe gününde aldığı reytingleri yükseltebildi mi? "Familya" tekrar PT2'de yayınlanmasıyla hangi reytingleri aldı? "Tatlı İntikam" hangi reytinglerle ekrana veda etti? Geçen hafta ilk bölümleriyle ekrana gelen "Umuda Kelepçe Vurulmaz", "Aşk ve Mavi" ve "Altınsoylar" dizileri bu hafta nasıl bir seyir izlediler?
 
45. Hafta "Haftalık Dizi Reytingleri" listesinin ilk sırasında bu hafta büyük bir değişiklik gerçekleşti. Yeni sezonuyla ekrana döndüğü iki haftadır tüm gruplarda birinci olan "Diriliş Ertuğrul" bu hafta Total grupta yerini "Anne"ye teslim etti. "Anne" (10.78) reyting ile haftanın en çok izlenen dizisi oldu. AB ve ABC1 gruplarında ise "Diriliş Ertuğrul" yerini korudu ve grup birincisi oldu. İzlenme oranları geçen hafta (9+)ya yükselen "Anne" bu hafta tüm gruplarda iki haneli basamaklara ulaştı. 

Çıkış gösteren bir başka dizi de "Vatanım Sensin" oldu. Yayın günü 10 Kasım Perşembeye gelen dönem dizisi "Vatanım Sensin" Total grupta (2) sıra, AB (3) sıra, ABC1 grubunda (1) sıra yükseldi ve AB ve ABC1 gruplarında iki basamaklı reytinglere ulaştı.
 
Haftanın merakla beklenen yeni dizisi "Cesur ve Güzel" listeye Total grupta 13. sıradan, AB grubunda 10. sıradan, ABC1 grubunda 7. sıradan giriş yaptı. Dizi yayın günü perşembede tüm gruplarda, ikinci bölümüyle ekrana gelen "Vatanım Sensin" tarafından geçildi. "Cesur ve Güzel"in reytingleri (5.33), (5.35) ve (6.10) olarak gerçekleşti. Cumartesi gününe alınan "Yüksek Sosyete"  geçen hafta perşembe günü (4.39), (3.80), (3.74) reytinglerle haftayı kapatmıştı. Bu hafta cumartesi gününde (3,42), (3.36) ve (3.31) reytinglerle tüm gruplarda düşüş gösterdi. "Cesur ve Güzel" her ne kadar "Yüksek Sosyete"nin kendi günündeki reytinglerini geçse de, başlangıç haftasında iddiasıyla orantılı farkı yaratmadı. Eğer "Yüksek Sosyete" reytinglerini toparlarsa ve cumartesi seyircisiyle buluşursa bu karar her iki dizi için de doğru bir karar olmuş olacak.
 
"Tatlı İntikam" bu hafta (1.94), (2.05), (2.21) reytingleriyle ekrana veda etti. Final kararı alınan ya da final şüphesi doğan dizilerde seyircinin diziden uzaklaşma durumu oluyor. Çünkü her ne kadar dizi ya da tv izlemek tüketim olarak görülse de seyirci diziyi izlemek için vakit ayırıyor, hikayeyi takip edebilmek için bölüm kaçırmamaya çalışıyor. Sadece dinlemek ya da ara sıra bakmak yetmiyor. Diziler uzun, kadrolar kalabalık, ayrıntılar, sesiz sahneler etkili ve ve olayları takip edebilmek de bir dikkat ve çaba istiyor. Seyircinin diziyle kurduğu duygusal bağ da başka bir faktör. Özetle seyirci de izlediği diziye emek veriyor. Dolayısıyla üzerine final gölgesi düşen  dizilerin seyircisi diziden uzaklaşmaya başlıyor. Tatlı İntikam da önceki haftaya göre tüm gruplarda bir miktar reyting azalışı yaşadı. Dizi geçen hafta (2.40, 2.16, 2.64) reytingleri almıştı. 
 
Geçen hafta "Tatlı İntikam"ın PT2'ye alınmasıyla Cumartesi akşamı ekrana gelen "Altınsoylar" bu hafta ikinci bölümüyle yayındaydı. Dizi (2.22), (2.20) ve (2.20) reytinglerle haftayı kapattı ve ilk bölününe göre tüm gruplarda düşüş yaşadı. "Altınsoylar" ABC1 grubunda "Tatlı İntikam"dan düşük reyting alarak bir alt sıraya yerleşti. Geçen hafta ilk bölümleriyle ekrana gelen diğer dizilerden "Aşk ve Mavi" Total grupta reytingini (5.32)'den (7.15)'e çıkararak büyük bir artış gösterdi ve listenin 11. sırasından 8. sırasına çıktı. Dizi AB grubunda (3.49) ve ABC1 gruplarında (5.25) reyting alarak tüm gruplarda yükselmiş oldu. "Umuda Kelepçe Vurulmaz" Total grupta (4.16), AB grubunda (1.86) ve ABC1 grubunda (3.14) reyting aldı. Dizi Total ve ABC1 gruplarında reytingini arttırdı, AB grubunda ilk bölümünü izlemiş seyirciyi koruyamayarak reyting kaybetti. 
 
Bu hafta yayın saati tekrar PT2'ye alınan "Familya" tüm gruplarda reyting düşüşü yaşadı. Haftayı (0.98), (1.30) ve (1.24) reytingleriyle kapattı.
 
Haftanın tüm gruplarda yükselen dizileri (13 dizi): Anne, Diriliş Ertuğrul, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz (Edho), Kırgın Çiçekler, Vatanım Sensin, Arka Sokaklar, Aşk ve Mavi, Kalbimdeki Deniz, Paramparça, Aşk Laftan Anlamaz, Cesur Yürek, Yeter, Hangimiz Sevmedik, 

Haftanın tüm gruplarda düşüş kaydeden dizileri (10 dizi): Kiralık Aşk, Hayat Şarkısı, Yüksek Sosyete, Bodrum Masalı, Bana Sevmeyi Anlat, Seksenler, Baba Candır, Altınsoylar, Tatlı İntikam, Familya

Cesur ve Güzel

Paylaş

 

Tüm Cesur ve Güzel Bilgileri