1001 Tv > 1001 Yorum > Rengarenk nasıl başardı?

Rengarenk nasıl başardı?

Uzunçorap | 9.07.2016 | Rengarenk
Rengarenk

Dün, dizinin yayınından önce twitter hesabımda "Bu akşam #rengarenk başından biraz izleyip şans vermeyi düşünüyorum bakalım. Sararsa başarısı." diye yazmıştım. Dizi şansını iyi kullandı, izlemeye başlamamdan kısa süre içinde soru işaretimi silmeyi başardı. Bölüm akıcıydı, olaylar diyaloglar sıkmadan sürükledi. 
 
Aslında hikaye iskelet itibarıyla gayetle klişeydi. "Dışı seni yakar, içi beni" tarzındaki hayatından boğulan samimiyete aç ünlü oyuncu ile, bir kadın yüzünden tüm kadınlara küsmüş, gözünü inviza bürümüş, dışı çelik içi pamuk sıradan halk insanımın aşk dolu klişe hikayesi, neyi ya da neleri farklı yaparak bunu başardı?
 
Cevaplar münferit olabilir, doğal olarak. Benim cevaplarım: Öncelikle veteriner doktorumuz Can sakin bir adam. İşte burada bir klişe yıkıldı. Genelde erkek kahramanın pamuk kalbi çok derinlerdedir, bu bölümdeki gibi hemen ortaya çıkmaz. Kızımıza kötü davranır, genel tavır olarak sert, alaycı ve kabadır. Hatta zaman zaman esas kızımızın onu yanlış anlayacağı kadar zalim olabilir. Biz aslını bildiğimiz için kendisine yeterince kızamayız ama gerçeği bilmeyen kızımız kızar, çeker gider, derken geri döner,  bir dargınlık bin pişmanlık, iş yılan hikayesine döner. 
 
Gelelim 2. cevaba: Mizah. Bir kere Can esprili bir adam. Dizide el şakası tarzı beden esprisi yoktu, sulu komedi de yoktu. Can'ın esprileri daha çok dilsel esprilerdi. Hepsi komik miydi, evet diyemem ama genel olarak eğlenceliydi diyebilirim. Ayrıca dizinin kötü adamlarını ellerinde silahla görüp olayları anlamlandırması, onlarla konuştuğunda aldığı cevapların oluşturduğu durum komedileri, hepsi hem başlı başına hem de zincirleme komikti. 
 
3. cevap: Renk de sakin bir kız. Genelde kadın kahraman da içi dışında, aklından düşünce geçer geçmez filtrelenmeden ağzında, yaygaracı, gürültü patırtıcı, hakkını bağıra çağıra savunucu, her yeri kendisininmiş gibi kolayca işgal ediveren, mülk edinen, haddini bilmez, karışmacı, yorucu, o da erkek karakter gibi aslında iyi ama dışarıdan kavgacı görünen bir karakterdir. Erkek ne kadar içe dönmüş ve kuralcıysa, kız o kadar dışa dönmüş ve kural yıkıcıdır. Bu bölümde ve dahi dizide öyle olmadı. Renk nazik bir kız, çok da konuşmuyor. Bir konuşuyorsa üç yutkunuyor, birçok sözünü içine atıyor, insanlardan kolayca vazgeçemiyor. Bu hikayede de başta biraz mutfaktır, plaktır eşyalardır falan rahat davrandı ama işleri kendisinin yerine başkasının yapmasına alışmış biri için inandırıcı. Onun dışında zaten bir patırtı gürültüsü olmadı.
 
 
4. cevap: İzmir. Bir mekanın ve kültürün diziye katkıda bulunması bir genişleme, bir renk, bir oh dedirtmece oluyor, bir fark yaratıyor. Dizi içindeki Zeynep Öğretmen dizisinin ilk sahnesi çekilirken, hani kötü adamların gelip Zeynep Öğretmen'in kaçayazdığı sahnede, yapımcının haklılık payı vardı. Ağızlarına şive oturunca olay renklendi. Öte yandan Renk Duygun haksız mıydı, onun da haklılık payı vardı. Üniversite eğitimi şiveyi düzeltir mi, ayrı konu ama şu var ki her egeli de ege şivesi konuşmuyor. Sonuçta şiveli de iyi oldu. Öyle de olurdu, böyle de oldu.
 
5. cevap: Dizi içindeki dizi hoş oldu. Yapımcı, yardımcı yönetmen, senarist, oyuncular, menajer vb. arasındaki çatışmalı ilişkilerin yansıtılması. Normalde işin mutfak kısmını ekran önünde görmek büyüyü bozabilir. Gerçi Yalan Dünya bunu gayet güzel yaptı. Artık dizilerde bu daha çok rastlanır oldu, fena da olmuyor. Fakat doz önemli ve Rengarenk'te de dozunda tutulabilmiş. Bir de seyirci de giderek daha bilgili hale geliyor. Sadece dizi sektörü konusunda da değil. Genel anlamda tüketicilik olarak. Farzı misal, astroloji. İlk çağda burç deyince, burcun ne, aslan, oku bakalım bugün için ne yazmış, hadisesinden, orta çağda "Yükselenin ne?"ye geçildi, aydınlanma çağında da açılar, gerilemeler, tutulmalar, derken tüketici de terminolojik bir dilin okur yazarı konuşur oldu. Astroloji demişken, Derin'in Renk'e yaptığı analizler süperdi. Bu kız bu işi sadece hobi olarak yapyorsa bu bir kayıptır ve dahi, Derin'e meyilli Can'ın kankası Prof, "gezegenler ve dizi" projesi üzerinde biraz daha çalışmalı. Projende ışık var Yiğidim, ama biraz daha gayret.
 
 
6. cevap: Veterinerin hayvanlarla, isimlendirilmiş kimliklendirilmiş hayvan ailesiyle olan habitatı hoşuma gitti. Bahçesi, kazları, keçisi, köpeği. Kuşu var mıydı kuşu? Kuşsuz, kaplumbağasız, ne kitapsız ne kedisiz olmaz.
Bunlar dışında, bölümde hoşuma giden, ya da dikkatimi celbeden birkaç noktaya da pik yapayım. Ey Can beyimizin ailesi! Yaptığınız ayıptır. Neden elin ünlüsü için, canınız ciğeriniz Can'ınızı kandırayazdınız? Hayır ne geçti elinize, ne umdunuz?  Can oğlunuz gerçeği öğreniverirse acep ne olur, hazır gönlü sevmeye durmuşken, ünlü bizi bozar, istemem diyecek diye mi korktunuz? Renk'te de ne yüksek doz pratik zeka varmış, söylemesinler diye Can'ı ayrı ikna etti, kız kardeşini ayrı ikna etti.  ikisini birbirine düşürmedi ama birbirine hilelendirdi. Hiç hoş değil Renk. Error. Yine de bizımla mısın nesin.
 
 
Renk'ın boşandığı kocasını unutamamış annesi Zerrin, nişanlısı Aras ve menajeri Saadet arasındaki arkadaşlık ve diyaloglar,  Aras'ın extredeki gizemli harcamayı en iyi savunma saldırıdır diyerek, güven suçlamasıyla püskürtme yöntemine başvurması gibi detaylar da gerçekçi geldi. Yapımcı Zeki Halay genele göre biraz absürd ve karikatür gibi kalıyor. O ekip yönetmen yardımcısı Sedef dışında zaten sirk ekibi gibi. Kostümler, tavırlar. O gruptaki hikayeler sulu komediye kaçmadan bu abartının altında kalmazsa sıkıntı yok. 
 
Özetle, Rengarenk ilk bölümü başardı. 

 

Oyuncu kadrosu Genel Bilgiler Haftalık Dizi Programı