Rekabet nasıl şekilleniyor?

Işınla Bizi Scotty 29.09.2018 Ağlama Anne
Ağlama Anne

Geçtiğimiz sezondan geri dönenler, yaz sezonunun reyting savaşından başarıyla çıkıp yoluna devam edenler ve bu sezonun yeni gelenleriyle bu yılın ekran rekabeti yine çetin olacak.


Pazartesi 

Pazartesi günleri, geçtiğimiz sezondan başarıyla devam eden iki dizi vardı malum: Çukur ve Söz. Sene boyunca bu iki dizi arasında rekabet güçlü bir şekilde devam etti. Total'in galibi çoğunlukla Söz olurken AB ve ABC1 Çukur'undu. Zaman zamansa Çukur'un üstünlüğü her alanda hissedildi. Biri asker, diğeri aksiyon-mafya dizisi olarak tanımlayabileceğimiz bu iki dizi genel olarak erkek izleyiciye hitap ederken, sezonun ikinci yarısında entrika ve romantizm temalı, kadın izleyiciyi hedefleyen Yasak Elma da yarışa dahil oldu ve oldukça da başarılı sonuçlar elde etti. Bu sezon listeye, yazdan devam iki komedi dizisi de eklendi: TRT'de Ege'nin Hamsisi ve Kanal D'de Koca Koca Yalanlar. Her iki dizi de yaz sezonunda makul oranda izleyici çekseler de, yeni sezonda güçlü rakipleri geri dönünce hızla düşüşe geçtiler; 3 reytingi göremiyorlar artık.  
 
Pazartesi yarışına bir oyuncu daha giriyor şimdi: Atv'nin yeni polisiyesi Can Kırıkları. İki kadın polisin hikayesini anlatacak olan dizi, eğer polisiye ve aksiyona yaslanırsa Çukur ve Söz'le, iki kadının dramına yaslanırsa Yasak Elma'yla rekabet etmeye çalışacak.
 
Salı
 
Salı akşamları yazdan devam eden ya da yeni başlayan bir dizi henüz yok. Geçen senenin çok çetin bir şekilde rekabet eden dizilerinin yalnızca ikisi; Ufak Tefek Cinayetler ve Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz yeni sezona başladı. Rekabet kaldığı yerden devam ediyor. Geçtiğimiz sezonun en başarılı ve yıldız işlerinden olan Kadın'sa yeni sezonuna henüz başlamadı. Bu yarışa, bu yıl Kanal D'nin, özellikle yıldız kadrosu nedeniyle merakla beklenen polisiyesi Muhteşem İkili de katılacak (Kanalın genel müdürü Murat Saygı'nın Oya Doğan'la gerçekleştirdiği röportajda verdiği bilgi bu şekildeydi.) Kadın izleyiciye hitap eden iki dizinin yanında bir de mafya dizisinin olduğu bir güne gelen polisiyenin EDHO'dan izleyici çalmaya çalışmak yerine farklı bir tarzla kendi izleyicisini oluşturmaya çalışacağını düşünüyorum.

Çarşamba
 
Haftanın en ürkütücü günlerinden Çarşamba... Sen Anlat Karadeniz yeni senarist ve yeni yönetmeniyle döndü. Geçen sezonun sonlarına doğru azalmaya başlayan izleyici oranını, yeni sezondaki iki bölümüyle henüz geri kazanabilmiş değil. Hatta yayınlanan son bölümü ile AB'de şimdiye kadarki en düşük oranını gördü. Çarşamba akşamları yıllardır tahtını kaybetmeyen Diriliş ise henüz yeni sezonuna başlamadı. (Ocak ayında Osman Gazi'yi canlandırmak üzere diziye katılması beklenen Burak Özçivit'in dizinin başarısına nasıl bir katkı sağlayacağı da merak uyandıyor.) 
 
Star Tv'nin önce geçtiğimiz baharda yayınlamayı düşündüğü, ardından yaz sezonun sonuna ertelediği aksiyonu Nefes Nefese ise istenen oranlara ulaşamadı. Yaz ayları için kabul edilir bir izleyci elde etse de, ilerleyen haftalarda Total'de 2.70'e kadar geriledi. Dizinin önümüzdeki bölümlerde erken final yaparak kanalın yeni işlerine yer açması bekleniyor.
 
Ay Yapım'ın, Kıvanç Tatlıtuğ'un başrolünde yer aldığı, henüz kadın başrol oyuncusu belli olmayan ama prodüksiyonun yakın zamanda hareket kazanması beklenen dizisi Çarpışma'nın ise Show Tv'nin Pazartesi ve Cuma akşamlarının dolu olması; Ay Yapım'ınsa Salı akşamı devam eden bir projesi olması nedeniyle Çarşamba ya da Perşembe gününe yerleşmesi gerekiyor. 
 
Çarşamba'nın en ilginç olayı ise TV8'in uzun zamandır ilk defa olan drama denemesinde yaşandı. Çarşamba akşamı yayına başlayan Kızım, ilk bölümüyle AB ve ABC1'de 4.60-4.70 oranında izlenerek gün ikincisi olmuş, Total'de de ilk beşte yer almıştı. Bu başarılı başlangıca rağmen kanal aniden yayın gününü değiştirdi ve ikinci bölümü Cuma akşamı yayınlamaya karar verdi. Bu büyük risk, sürpriz bir şekilde başarı getirdi. Kızım yeni gününde AB e ABC1 gruplarında 6 üzeri reytingle birinci oldu.
 
 
Perşembe
 
Perşembe gününün geçen sezon başarılı bir şekilde devam eden dizileri Bizim Hikaye ve Avlu'nun yanına bu sezon iki yeni dizi katıldı. Bunların ilki Atv'nin daha erkenci davranan dönem dizisi Bir Zamanlar Çukurova, diğeri ise Kanal D'nin draması Bir Umut Yeter. Tims&Bi'nin iddialı projesi Bir Zamanlar Çukurova başarılı başlangının yanı sıra, izleyicisini her bölüm artırdı. Bir Umut Yeter'in ilk bölümüyle karşı karşıya geldiği 3. bölmüyle AB ve ABC1'de 10 üzeri reyting alırken, her üç grupta da günün en çok izlenen yapımı oldu. 
 
Bir Umut Yeter'se beklenenin çok altında bir sonuç elde etti. Dizi tüm gruplarda ancak 2 bandında izlenirken sıralama olarak ancak 15 ve 16. olabildi. Yayın tarihi belli olan diziler içinde, Perşembe'yi yayın günü olarak açıklayan henüz başka bir dizi yok. TRT'nin geçtiğimiz sezondan devam eden dönem dizisi Kutülamare ise çok güçlü bir rakip değil. 
 

Cuma

 
Cuma akşamlarının sezonlardır en güçlü işlerinden biri Arka Sokaklar. Zaman zaman iniş çıkışlar ayaşayan dizi, son birkaç sezonun Total galibi. Geçtiğimiz sezonun AB ve ABC1'de en güçlü dizisi ise İstanbullu Gelin oldu. Star Tv'nin 3. sezonundaki dizisi yeni sezonuna biraz izleyici kaybıyla başlasa da güçlü olduğu gruplarda yine zirvede başlamayı da başardı. Ne var ki, Tv8'nin sürpriz Kızım hamlesi Cuma'nın dengelerini yerinden oynattı. Kızım, AB ve ABC1'de istanbullu Gelin'i tahtın ederek bu gruplarda zirveye oturdu.
 
Cuma günlerinde rekabetin güçlü bir aktörü olma iddiasındaki, Tims&Bi'nin diğer yapımı Gülperi ise iddiasını koruyamayacak gibi görünüyor. Bir önceki bölümüyle Total ve ABC1'de 5,60 reytingle ikinci olan dizi AB'de 4.50 reytingle beşinci sırada yer alabilmişti. Kızım'ın gün değişikliğine denk gelen 3. bölümü ise AB'de 3.19 reytingle ancak 10. sırada yer alabildi. Total'de 3. sırada yer almış olsa da, en başarılı olduğu grupta aldığı 4.66, yeterince göz dolduracak bir oran değil.
 
 
Cumartesi
 
Geçtiğimiz sezondan devam eden iki komediden Yeni Gelin, Total'de; Kalk Gidelim ise AB grubunda başarı elde eden, yine de rakipler için korku yaratmayan dizilerdi. Yaz sezonunun en çok izlenen dizisi olan Erkenci Kuş, yayın günü olan Salı'yı eski sahibine geri vermek zorunda kalınca, kanalın uygun durumdaki birkaç gününden biri olan Cumartesi'ye yerleşti ve bu değişiklikten büyük bir zarar görmedi. Salı akşamı ekrana geldiği son bölümünde 9 bandında izlenerek tüm gruplarda birinci olan dizi, yeni gününde 6 bandına gerilese de yine tüm gruplarda birinci olmayı başardı. Yeni günündeki ikinci bölümünde izleyicisini artırması sürpriz olmaz.
 
Cumartesi'nin tek dramı FOX'un yarı dönem dizisi Bir Deli Rüzgar. Dram için ilk tercih olmayan ve genel olarak izleyicinin daha az ekran başında olduğu Cumartesi gününde Bir Deli Rüzgar'ın hedefi 5-6 bandında izlenmek olabilirdi belki. İlk bölüm, 4-4.50 arası oranlarla ilk iki sırada yer aldı. İkinci bölüm ise Erkenci Kuş'un gün değişikliğine denk geldi. Dizinin ikinci bölümü tüm gruplarda 3 bandında izlenirken sıralamada hayli geriledi ve Totalde 5, AB'de 6. sırada yer aldı. Cumartesi günleri şu anda bir dizi yayınlamayan kanallardan Kanal D ve Atv, yayın tarihi bekleyen projeleri için, günün dram boşluğunu düşünerek Cumartesi'yi seçerler mi? Bu sezon başlaması beklenen projelerin hemen hepsi, hafta içinde daha çok izleyiciyi hedefleyecek iddiada işler. Bu nedenle bu seçenek zor görünüyor. Yine de 8 kanal ve 7 günle sınırlı olduğumuzu düşünürsek her şey mümkün.  
 

Pazar

 
Pazar günleri ise dram için gittikçe daha cazip bir seçenek olarak görünüyor olmalı ki, bu tür gittikçe kalabalıklaşıyor. Yaz sezonunun dram türündeki tek dizisi (Nefes Nefese'nin daha çok aksiyon olduğunu ve geç başladığını düşünerek) Elimi Bırakma oldukça başarılı bir yaz dönemi geçirdi. İlk bölümün mütevazı sonuçlarının ardından, izleyicisini hızla artırdı. Eylül ayıyla birlikte izlenme oranlarını 5-6 bandına demirleyen TRT dizisi, haftalardır Pazar akşamlarının tüm gruplarda birincisi.
 
Şimdi Elimi Bırakma'ya iki iddialı rakip geliyor. İlki, Kanal D'nin başrollerinde Miray Daner, Sanem Çelik ve Mert Yazıcıoğlu'nun yer aldığı draması 'Bir Litre Gözyaşı'; diğeri ise Birce Akalay, Cansel Elçin, Özlem Yılmaz ve Ekin Mert Daymaz'lı Atv draması 'Ağlama Anne'.  Her iki dizi de ağırlıklı olarak kadın izleyiciye ve gözyaşına odaklı projeler. Hedef kitle ve tür olarak da Elimi Bırakma'ya tam olarak rakipler. Bir yandan da Elimi Bırakma, aylardır gittikçe güçlenen bir izleyiciye sahip. Bu rekabetin nasıl sonuçlanacağını kestirmek güç.
 
 
 

 

Ağlama Anne Ağlama Anne Ağlama Anne

Paylaş

Ağlama Anne özel dosyaları


 

Tüm Ağlama Anne Bilgileri