Perşembenin galibi yeniler - Kördüğüm adı gibi

Işınla Bizi Scotty 23.09.2016 Bodrum Masalı
Bodrum Masalı

Yaz boyunca yazılarımda sık sık söz ettiğim gibi geçen sezon Perşembe akşamları her kanalın iddialı birer dizisi bulunsa da gerçek anlamda başarılı olabilen, tüm gruplarda iyi reytingler alabilen bir dizi yoktu. Yaz sezonunda Star Tv'de yayınlanmaya başlayan Bi Yapım dizisi Yüksek Sosyete, ilk bölümden itibaren kış sezonu boyunca Perşembe dizilerinin hiçbirinin gösteremediği bir başarı yakaladı. Yayıncı kanalı Star Tv'nin, yerine getirdiği dizisi Muhteşem Yüzyıl Kösem'in hiç alamadığı oranları aldı. Ve istikrarını da yaz boyunca sürdürdü.
 
Ama yaz sonunda gelen bir rakip, Yüksek Sosyete'nin yakaladığı bu başarıyı bile geçti. Kanal D'nin uzun süre tanıtımlarını yayınladığı,  ilgi çekmeyi başaran ve kendinden çok söz ettiren aile-gençlik draması Bodrum Masalı ilk bölümüyle birlikte hem reyting listesinin zirvesine yerleşti hem de sosyal medyada da en çok konuşulan dizilerden biri oldu.
 
Nasıl başarı göstermiş olurlarsa olsunlar, tüm yaz dizileri için, eski dizilerin dönüşü bir tehlike elbette. Dün akşam da geçen sezonun üç dizisi geri döndü: ATV'de Yeter, Fox'ta Kördüğüm ve Show Tv'de sondan üçüncü bölümüyle Asla Vazgeçmem. Bu dizilerin geçen sezon sonundaki performanslarına bakılırsa, beklendiği üzere gecenin galibi yeni diziler oldu. Özellikle Bodrum Masalı oldukça iyi oranlarla tüm gruplarda birinci sırada yer aldı. Kanal D'nin sevilen dizisi TOTAL'de 5.47, AB'de 6.19 ce ABC1'de 6.79 reytinge ulaştı.

Star Tv'nin dizisi Yüksek Sosyete, geçen hafta ABC1'de gün birincisi olmuş ve diğer gruplarda rakibine çok yakın oranlar elde etmişken bu hafta fark Yüksek Sosyete aleyhine biraz açıldı; dizi TOTAL'de 4.73, AB'de 4.30 ve ABC1'de 5.15 reytingle tüm gruplarda 2. sırada yer aldı.
 
Eski dizilerden Asla Vazgeçmem zaten final kararını açıkladı ve bu sezon sadece son üç bölüm için döndü. Yeter, geçen sezon yılbaşı akşamı yayına başlamış, kanalın yoğun tekrarlarıyla kısa sürede dikkat çekici oranlara ulaşmıştı ama sezon sonuna doğru bu parlaklığı yitirmişti. Kördüğüm, zaman zaman birincilikler yaşadığı AB'de Kösem'le sıkı bir rekabetteydi ama ne bu grupta ne de çok iddialı olmadığı TOTAL'de yüksek oranlara ulaşabilmişti. 
 
Bu hafta Asla Vazgeçmem TOTAL'de 2.92 reytingle dokuz, AB'de 2.00 reytingle on dokuz ve ABC1'de 2.39 reytingle yine on dokuzuncu oldu. Yeter TOTAL'de 2.76 reytingle on iki, AB'de 2.79 reytingle on iki ve ABC1'de 2.53 reytingle on beşinci sırada yer aldı. Kördüğüm TOTAL'de 2.41 reytingle on sekiz, AB'de 2.96 reytingle yedinci ve ABC1'de 3.03 reytingle on birinci olabildi.
 

Üç diziden biri zaten final yapıyor ama tüm kanallar yeni diziler için yer açabilmek üzere zayıf halkaları gözlüyorken diğer iki dizinin aldığı sonuçlar kanallarını memnun edebilmekten çok uzak.   

Fox'un ilan ettiği ve henüz yayın tarihi açıklanmayan ama çekimlerine başlanan dizileri var. Dolayısıyla yapım firmasının tüm desteğine ve sürekli kadro takviyelerine rağmen Kördüğüm'ün uzun süre ekranda kalmasını beklemek imkansız. Sıra dışı tutkuları nedeniyle biraraya gelen ilginç karakterleri, zengin yan hikayeleriyle başta farklı ve cazip bir yapım olan Kördüğüm'ü, besbelli ki dizinin kusurlarını gidermek için hikayeye alt yapısız iliştiriliveren Murat karakterinin girişiyle izlemeyi bıraktım. Sonrasında peşpeşe geçmişten gelen yeni karakter haberleri duyuldu. Bölüm özetlerinden anlaşıldığı kadarıyla (İzlemeyi bıraktığım için detaylı bilgiye sahip olamadım.) Ali Nejat'ın yeğeninin ölümden sorumlu olmadığının meydana çıkması gibi en olmayacak dirsekler yapıldı hikayede. Bir yere yerleştirilemeyen, elde kalan yan karakterler arasında türlü kombinasyonlar yapıldı (Neslihan'ı birlikte görmediğimiz tek karakter olarak Tarık kalde herhalde.)
 
Endemol Shine Türkiye çok iddialı kadrolarla, gösterişli prodüksiyonlar yapmakta çok başarılı. Büyük bir yapım firması olduklarını her projelerinde hissettiriyorlar ama dizilerinin içerikleri, hikayeler konusunda başarılı değiller (Geçen sezon iyi kadrosu ve ilginç konusuna rağmen kötü senaryo işlenişi nedeniyle başarısız olan Kış Güneşi örneğinde de olduğu gibi). Hikayelerin plansız gelişimi nedeniyle sürekli tıkanması, alt yapısız çözümlerin başarısız uygulamaları dizilerini sıradan sabun köpüğü işlere çeviriyor. Oysa bu  büyüklükte bir yapım firmasının, samimiyetle vermeye çalıştığı prodüksiyon ve tanıtım desteğiyle harika işler ortaya çıkabilir.
 
Gördüğüm kadarıyla Naz karakteri dün akşamki bölümde ölerek diziden çıkmış. Bölümden önce aşağıdaki fotoğrafı gördüğümde bazı karakterlerin farklı renklerde giydirilip en kenara yerleştirilmesini ilginç bulmuştum. Naz'ın ölümünden sonra bu fotoğraf (eğer bölümde bu konuda zaten bir gelişme yaşanmadıysa elbette) Umut ve Neslihan karakterleri için bir spolier gibi görünmeye başlamadı mı? 

 

Bodrum Masalı

Paylaş

 

Tüm Bodrum Masalı Bilgileri