Işınla Bizi Scotty 14.10.2016 Vatanım Sensin
Vatanım Sensin
Oldukça ilginç bir reyting listesiyle karşılaştık bugün. Öncelikle yeni bir giriş vardı. Show Tv'nin politik aksiyon türündeki dizisi Cesur Yürek ilk bölümüyle ekrana geldi. Tanıtımları süresince çok fazla ilgi çekmemiş, kendinden çok söz ettirmemişti. Dolayısıyla listede üst sıralarda yer almasını beklediğim yapımlardan değildi. İlginçliklerden ilki burada yaşandı. Başrollerinde Onur Tuna, Rüveyda Öksüz ve Hüseyin Avni Danyal'ın rol aldığı dizi TOTAL'de 4.53 reytingle ikinci, AB'de 3.89 reytingle altıncı ve ABC1'de 4.71 reytingle üçüncü sırada yer alarak iyi bir başlangıç yaptı.
 
Listedeki esas şaşırtıcı olay ise başladığı günden beri oldukça başarılı devam eden Bodrum Masalı'nın aldığı sonuçlar oldu. Geçen hafta da milli maç dolayısıyla izleyicisinin bir kısmını kaybeden ve TOTAL'de gerileyen dizi AB ve ABC1'in en çok izlediği dizi olmayı başarmıştı. Bu haftaysa tüm gruplarda izleyici kaybetti ve hiçbir grupta en çok izlenen dizi olamadı. Kanal D dizisi bu hafta TOTAL'de 3.99 reytingle yedinci, AB'de 4.58 reytingle üçüncü ve ABC1'de 4.46 reytingle beşinci sırada yer aldı. Pek çok hafta birincilik yaşamış olan dizi, Yüksek Sosyete, TV8'de ekrana gelen yerli film Kara Bela, Cesur Yürek ve ana haber bültenlerine geçildi.
 
Günün, tüm gruplarda en çok izlenen programı ise Yüksek Sosyete oldu. Star Tv dizisi, pek çok gün birinciliği yaşadığı yaz sezonun sonlarına doğru Bodrum Masalı'nın yayına başlamasıyla bu konumu kaybetmiş, çoğunlukla ikincilikle yetinmek zorunda kalmıştı. Bu hafta ise tüm gruplarda izleyicisini belirgin bir şekilde artırdı; TOTAL ve AB'de 4.69, ABC1'de ise 5.21 oranında izleyici elde etti.
 
Bu sonuçlar önümüzdeki haftalarda başlayacak iki dizi açısından çok önemli. Star Tv'de Tuba Büyüküstün ve Kıvanç Tatlıtuğ'un rol alacağı Cesur ve Güzel; Kanal D'de Halit Ergenç ve Bergüzar Korel'in rol alacağı Vatanım Sensin birkaç hafta içinde ekrana gelmeye başlayacaklar ama her iki dizinin de henüz yayın günleri belli değil. Benzer bir şekilde her iki dizi için de yayıncı kanallarının hafta içinde boş günleri bulunmuyor. Şu an için Kanal D'nin tek boş günü Pazar, Star Tv'nin ise - tarihini anons ettiği yeni dizileriyle birlikte- Cumartesi. Ne var ki büyük yıldızları kadrolarında barındıran, güçlü yapım firmaları tarafından hazırlanan bu dizilerin, ekran karşısındaki izleyici sayısının düşük  olduğu hafta sonu yayınlanmalarını beklemek imkansız gibi. Mevcut diziler içinde -çok parlak sonuçlara ulaşamayanlar olsa da- yayından kalkmak üzere gibi bir görüntü veren de bulunmuyor. Bir de yapım firmalarının  başka kanallarda devam eden projeleriyle çakışmaması gerekliliği var elbette. Bütün bunları önceki yazılarda da konuşmuştuk zaten. 
 
Cesur ve Güzel için vardığımız sonuç; Star Tv'de en uygun günün Perşembe olduğu ve bu durumda Yüksek Sosyete'nin hafta sonuna kaydırılabileceğiydi. Ne var ki çok sayıda dizinin ekrana geldiği bir akşamda tüm programlar içinde birinci olmayı başarmış bir yapımı, riske atarak nasıl kaydırabilirsiniz? Gün değişikliğinden sağ çıkabilmiş çok az örnek var. Bu hem yayınlandığı günde kendisine düşeni yerine getirip başarılı olmuş bir diziye haksızlık hem de yerine gelecek olan dizinin başarısı garanti olmadığı için büyük de bir risk. Bununla birlikte Yüksek Sosyete,  başarılı gidiyor olsa da inişli çıkşlı bir grafiği olduğunu da unutmamak gerek.
 
Vatanım Sensin için de benzer bir durum var. Kanal D'nin, aldıkları oranlar zaman zaman inip çıksa da yerini değiştirmeyi düşünmeyeceği dizileri var, Hayat Şarkısı ve Poyraz Karayel gibi... Bu sezon zayıf başlayan ama yavaş yavaş toparlanan Babam ve Ailesi'ne kanal şans tanıyacak ve ısrarcı olacak gibi görünüyor. Hafta içi yayınlanan iki diziden Arka Sokaklar kanalın bir klasiği. Geçtiğimiz sezonlarda dizinin performansı düşünce final yapılmış, ardından devam kararı alınca büyük bir başarı göstermeye başlamıştı. Yine de Perşembeyi zirvede götüren, hem çok izlenip hem de çok konuşulan yeni dizi Bodrum Masalı'nın gününü değiştirmektense Pazar günü de izleyici çekme olasılığı olan Arka Sokaklar'ın gün değiştirmesi daha akla yakın geliyordu. Ama Bodrum Masalı da son iki haftadır düşüş eğiliminde. Özellikle bu haftaki durum onu hedef tahtasına koymuş olabilir. 
 
Aslında hem Star Tv'de Yüksek Sosyete hem de Kanal D'de Bodrum Masalı başarılı diziler; ne yayından kaldırımaları ne de gün değiştirmeleri düşünülebilir ama yerlerini almak için bekleyenler Cesur ve Güzel ile Vatanım Sensin olunca manzara farklı görünüyor.  Bu iki durumla da ilgili Verilecek her karar riskli, en bariz görünen seçim bile başarı garantili değil ve birilerinin hakkını yemek ihtimali de çok büyük. Şu sıra en zor işlerden biri bu iki kanalın yöneticisi olmak olmalı.
Vatanım Sensin

Paylaş

 

Tüm Vatanım Sensin Bilgileri