Uzunçorap 29.09.2017 Siyah İnci
Siyah İnci

28 Eylül 2017 Perşembe akşamı dört dizi ekrana geldi: Bizim Hikaye (Fox), Kanatsız Kuşlar (Atv), Siyah İnci (Star Tv) ve Ver Elini Aşk (Kanal D).

 
Uzun süredir merakla beklenen yeni dizi "Siyah İnci" ilk kez ekranla buluştu. Bu ay içinde başlayan, yine yeni dizi nitelendirebileceğimiz "Bizim Hikaye" üçüncü bölümüyle ekrana geldi. "Ver Elini Aşk" ise dördüncü bölümüyle bir ayını doldurmuş oldu.
 
24 Eylül pazar akşamının dizilerinin reytinglerinde ilginç bir sıralanış olmuştu. Her bir dizi, dizi reytingleri tablosunda bir sırayı kapatmıştı. Bu ne demek? Yani bütün programların bulunduğu listede belki 6. belki 12. sırada, ama diziler arasında sıralama yapıldığında bir dizi üç kategoride de aynı sıraya yerleşiyor. İlginç bir durum. Anlamı var mı, varsa ne, henüz bir fikrim yok. İşte bu durum bu kez de gerçekleşti. Dün akşamın dizileri böyle her bir sıraya bir dizi olmak üzere yerleştiler.
 
Gelelim sonuçlara.. Günün zirvesini bu hafta da "Bizim Hikaye" belirledi. AB grubunda ilk sırayı Uefa maçına kaptırdıysa da diğer gruplarda ilk sıraya yerleşti. Yine aynı sebeple olsa gerek, AB grubunda bir miktar reyting kaybetse de 6 bandında kalmayı başardı. Total ve ABC1 gruplarında ise reytingini arttırarak, kendisiyle yarışında da başarılı olmuş oldu. Bu sayede tüm gruplarda 6 bandını sağladı.  Bizim Hikaye'nin dün akşamki bölümüyle aldığı sonuçlar ve geçen haftaya göre reyting değişimi ise şöyle: 
(Total 6.53 -> 6.90) (AB 6.73 ->  6.23) (ABC1 6.47 -> 6.78)
 
Dizi sıralamasında 2. sıra "Kanatsız Kuşlar" tarafından kapatıldı. Dizi totalde 2, diğer kategorilerde 3. sırada kendine yer buldu. Üç grupta da reytingini arttırdı, üstelik her birinde bir band atlayarak. Totalde 6 bandına, AB'de 4 bandına, ABC1'de 5 bandına yükseldi. Kanatsız Kuşlar'ın dün akşamki ve önceki hafta reyting sonuçları şöyle:
(Total 5.24 -> 6.66) (AB 3,49 -> 4.60) (ABC1  4,49 -> 5.86)
 
En çok izlenen 3. dizi "Ver Elini Aşk" oldu. Dizi tüm programlar içinde 9., 5. ve 6. sıralara yerleşti. Geçen hafta sırası 3,2 ve 2 şeklindeydi. "Ver Elini Aşk" adeta geçen haftaki reytinglerinin birazını bu hafta "Kanatsız Kuşlar"a vermiş gibi tüm gruplarda reyting kaybetti. 5 bandından 3 bandına indi. Dizinin takipçilerinden aşağıya bölüm yorumu alırsam sevinirim. Bölümü izlediyseniz bu sonucu bekliyor muydunuz? Geçen hafta "Bizim Hikaye"nin başlamasına rağmen, reytinglerini korumuş, hatta Total ve ABC1'de arttırmıştı. Reyting kaybının bir kısmı "Siyah İnci" ile ilgili olabilir ama "Siyah İnci" pek parlak başlamadı hem de tür olarak biri komedi biri dram. İkame değiller. Sebep fan faktörüyse o başka tabii ama bunun cevabı izleyici yorumlarında. Yorumlarınızı bekliyorum. "Ver Elini Aşk" 4. bölüm ve geçen haftaki reyting sonuçları:
(Total 5.08 -> 3.44) (AB 5.47 -> 3.73) (ABC1 5.66 -> 3.71)
 
İlk bölümüyle ekrana gelen iddialı "Siyah İnci" yukarıda da yazdığım gibi yeterince parlak bir başlangıç yapamadı. Tüm programlar arasında 12, 9 ve 11. sıralara yerleşti. İzlenme oranları olarak da 3,2 ve 3 bandında kaldı. İlk bölümün ardından yayınlanan tekrar bölümü de 1'li reytingler almış. Ben fragmanlardan dizinin görüntülerini, renklerini beğenmiştim, sıcak bulmuştum fakat hem dram hem de çok işlenmiş bir konu olması sebebiyle merakımı çekmedi. Buna rağmen böyle olup da çok güzel işlenmiş yapımlar da oluyor. Dolayısıyla emeklerin heba olmaması için dizinin ilk bölüm izleyicisi kazanması lazım ki peşinden diğerleri de gelsin. Neyse belli olmaz. Başladığında bölümlerce izlenmeyip sonra efsane olmuş diziler var. "Siyah İnci"nin reyting sonuçları:
(Total 3.20) (AB 5.47 -> 2.77) (ABC1 5.66 -> 3.07)
 
Bu hafta yeni sezonuna başlayan "Adını Sen Koy" dün üç gruptada reytingini arttırdı. Günün en çok izlenen günlük dizisi oldu. Reytingleri 1,1 ve 2 bandında. 1.95, 1.69 ve 2.07. Geçen sezon final reytinglerini ne zaman yakalayacak merak ediyorum. Onlar da burada dursun: Total 2.01, AB 3.20, ABC1 2.63.

"Beni Affet" Total ve ABC1 gruplarında reytingini arttırdı. Dizi tüm gruplarda 1 bandında. "Beni Affet" 16 Haziran 2017 Cuma günü tarihinde yayınlanan bölümünde aldığı 3.29, 2.06 ve 2.09 reytingleriyle sezonunu kapatmıştı.  
 
"Elif" üç grupta da reyting kaybı yaşadı. AB grubunda ilk yüz içinde yer alamadı. Total grupta 1.57 reytingle 23. sırada ama ABC1 grubunda da 0.68 reytingle 99. sırada. Yani sınıra çok yakın.  23 Haziran 2017 Cuma günü yayınlanan sezon finalinde  1.25, - ve 0.74 reytingleri almıştı. 
 
Bu sonuçlara göre günlük diziler içinde Elif sezon finali performansını koruyor, fakat "Adını Sen Koy" ile "Beni Affet" henüz aynı performansı yakalamayadılar. Bekliyoruz.
Siyah İnci

Paylaş

 

Tüm Siyah İnci Bilgileri