Pazartesi dizileri nasıl sonuç aldı?

Işınla Bizi Scotty 12.07.2016 Hanım Köylü
Hanım Köylü

Survivor'ın, Ramazan'ın ve Euro 2016'ın bitmesiyle adeta dizilerle başbaşa kaldık. Artık her dizinin kendi reyting potansiyelini, herhangi bir olağandışı etki olmadan görebilme ve değerlendirebilme imkanımız var.

 
11 Temmuz Pazartesi akşamı, biri yeni üç dizi ekrandaydı. Az önce söz ettiğim olağandışı etkilere rağmen yayın hayatına  iyi denebilecek bir başlangıç yapan Hayat Sevince Güzel 5. bölümüyle ekrana geldi. İlk olarak Cumartesi akşamları ekrana gelmeye başlayan ama aldığı izlenme oranları tatmin etmediği için Pazartesi'ye taşınan Hanımköylü'ün 11. bölümü yayınlandı. TRT'nin yeni mini dizisi Yüzyıllık Mühür de ilk bölümüyle izleyici karşısındaydı.

Biri Kurtuluş Savaşı'nı konu alan bir dönem dizisi, diğer ikisi ise Ege komedisi olan bu üç diziden dün akşamı zirvede bitiren Hayat Sevince Güzel oldu. Fox Tv'nin, başrollerinde Algı Eke, Ekin Mert Daymaz ve Burak Çelik'in yer aldığı dizisi TOTAL izleyici grubunda 4.24, AB izleyici grubunda 3.08 ve ABC1 izleyici grubunda da 3.75 reytingle günün en çok izlenen yapımı oldu.


Geçen hafta bayram haftası olduğundan hemen hiçbir dizinin yeni bölümü ekrana gelmemişti. Dolayısıyla izlenme oranlarında bir gelişme yaşanıp yaşanmadığını görmek için bir önceki haftaya, Haziran'a dönmek zorundayız.


27 Haziran Pazartesi akşamı Hayat Sevince Güzel TOTAL'de 3.45 reytingle Survivor ve Hanımköylü'nün ardından üçüncü olabilmişti. Dün kaşam bu grupta hem zirveye yerleşti hem de  izlenme oranını yaklaşık 1 puan artırdı. AB'de pek fazla bir değişiklik yaşadığını söyleyemeyiz. Aşağı yukarı aynı izlenme oranını elde etti. Önceki bölümüyle Survivor ve Euro 2016 karşılaşmalarının ardından en çok izlenen yapım olmuştu. Bu güçlü rakipler ortadan kalkınca da sıralamada otomatik olarak zirveye yerleşti.

 

Hanımköylü'nün durumunun biraz sürprizli olduğunu söyleyebiliriz. Gün değişikliğinin faydalı olduğu ender yapımlardan oldu dizi. İzlenme oranlarında büyük sıçralamar değil, olumlu kıpırdanmalar yaşasa da Pazartesi gününe geçişi onu sıralamada bir hayli yukarı taşıdı. 27 Haziran akşamı 3.57 reytingle Hayat sevince Güzel'i geçerek günün en çok izlenen dizisi olan yapım bu hafta bu grupta 3.58 reytingle gün ikincisi oldu.


Gün değişiklinden önce de TOTAL'de olumlu sonuçlar alabiliyorken özellikle AB grubundaki durumu başarısız görünümün sebebi olmuştu. Önceki yayın günü olan Cumartesi'de  AB'de son olarak 1.29 reyting alan ve ilk otuza giremeyen dizi gün değişikliğinin ardından yükselmeye başladı. Dün akşam 1.78 reytingle 9. sırada yer aldı.

 
Kanalı ve konusu ne olursa olsun bütün dönem dizilerinde görüldüğü gibi Yüzyıllık Mühür'ün de ilk bölümü TOTAL'de AB'ye göre daha alt basamaklarda yer aldı. TRT'nin Çanakkale Savaşı'nı konu alan yeni mini dizisi TOTAL izleyici grubunda 1.63 reytingle 17. olurken AB'de 1.71 reytingle 10. oldu. Zengin bir oyuncu kadrosuna sahip olan yapım en yüksek izlenme oranını ise ABC1'de elde etti. Bu grupta 2.11 reytingle 10. sırada yer aldı.
 

Paylaş

 

Tüm Hanım Köylü Bilgileri