Uzunçorap 25.09.2017 Cennetin Gözyaşları
Cennetin Gözyaşları

24 Eylül 2017 Pazar akşamı altı dizi ekrana geldi: Ateşböceği (Star Tv), Cennetin Gözyaşları (Atv), Çocuklar Duymasın (Kanal D), Masum (Kanal D), Rüya (Show Tv), Savaşçı (Fox).

Bu altı diziden başrollerini Berk Atan ve Almila Ada'nın paylaştığı "Cennetin  Gözyaşları" Atv'de ve daha önce ücretli online kanal Blu Tv'de yayınlanan "Masum" Kanal D'de olmak üzere, ilk kez ekranla buluştular. Gün değişikliği yaşayan "Ateşböceği" ilk pazarıyla ekrana geldi. Show Tv dizisi "Rüya" ise onuncu bölümüyle ekranla vedalaştı. "Cennetin Gözyaşları"nın bir iddiası var, "Ateşböceği" de yaz boyunca iyi izlenmiş bir dizi. "Masum" saat 23:30'da yani nispeten rekabet saati dışında ekrana geldi. Dolayısıyla "Cennetin Gözyaşları" ve "Ateşböceği" mevcut reyting dağılımını değiştirebilirdi. Acaba değiştirdi mi?
 
O halde cevabı bulmak üzere gelelim sonuçlara.. Bu yeni dizi gelişlerinden, günün önceki sakinleri pek etkilenmiş görünmüyorlar. Zirveyi "Savaşçı" tek başına kapattı, tüm kategorilerde birinci oldu. Dizi üç grupta da reytingini arttırdı. Geçen hafta 4 bandında olan AB grubunu da 5 bandına taşıyarak tüm gruplarda 5li reytingler aldı.
 
Günün en çok izlenen ikinci dizisi "Çocuklar Duymasın" oldu. "Çocuklar Duymasın"  totalde üçüncü, diğer gruplarda ikinci sırada yer aldı. Dizi  AB grubunda reytingini yükseltmiş, diğer gruplarda düşüş yaşamış. Total grupta 3, diğer gruplarda 4 bandında. 
 
Üçüncü sırada "Ateşböceği" var. Bugün nasıl olduysa dizi reytingleri tablosunda altı dizinin her biri bir sırada yer almış,  şaşırtıcı bir düzen. Bu tüm programlar için değil, diziler arasındaki sıralamada böyle ama çok ilginç bir durum. Devam ediyorum, "Ateşböceği" bu yaz benim en sevdiğim dizi oldu ve bu sebeple bu gün değişikliğinin sonucu ayrıca merak ediyordum. Reyting sonuçlarına göre, dizinin bu gün değiştirmeden fazla etkilenmediği kanaatindeyim. Üç grupta da reytingi düşmüş ama yine üçünde de 3 bandında kalmayı başarmış durumda.  Az miktarda kayıplarla bu geçiş atlatılmış görünüyor. Dizinin stratejik kadrosu bu geçişi daha hasarsız atlatabilmek için, dizinin hikayesi içinde merakla beklenen aşk itirafını ve  #ilköpücüğü bu 12. bölüme almış olabilirler. Eğer öyleyse, yerinde bir planlama olmuş. 
 
Günün bir başka merak edileni "Cennetin Gözyaşları"ydı. Dizi reytinglerde ne yaptı? Tüm programlar içinde sırayla 5-6-7. sıralara yerleşti. İlginç bir sıralama ama böyle :) Total grupta 5. oldu, AB grubunda 6. ve ABC1 grubunda 7. sırada. Total ve ABC1 gruplarında 3 bandında, AB grubunda 2.57 reyting aldı. Bu haftaki haftalık dizi reytingleri tablosunu gözden geçirdim, Atv'nin en az reyting alan işi olmuş. Bakalım önümüzdeki hafta toparlayabilecek mi.
 
"Rüya"nın final bölümüydü. Eğer söz konusu dizi, bölüm sayısı başından belli bir "proje dizi" değilse ve erken final yapıyorsa, son bölümlerde reyting kaybı oluyor. Rüya'da da aynı durum oldu. Dizi üç grupta da reyting kaybı yaşadı. 2 bandında sonuçlar aldı. (Dizinin takipçileri finali beğendiniz mi? İzlediyseniz nasıl buldunuz, aşağıya yorumlarınızı beklerim.)
 
Masum PT2 yayın kuşağında, 23:30'da yayınlandı. Total grupta 0,95 reytingle 55. sırada, AB grubunda 1.74 reytingle 20. sırada ve ABC1 grubunda 1.31 reytingle 32. sıraya yerleşti. Blu Tv'de yayınlandığı sırada oldukça övgü alan bir diziydi. Bu bakımdan ücretsiz olarak seyirciyle buluşması önemli. Puhu Tv'nin "Fi" dizisi için de Show Tv'de yayınlanacağı söyleniyor. Herhalde belli bir ölçüde ses getiren online kanal dizilerinin böyle bir açılım şansı da oluyor.
Cennetin Gözyaşları

Paylaş

Cennetin Gözyaşları özel dosyaları


 

Tüm Cennetin Gözyaşları Bilgileri