1001 Tv > Gündem Yorumları > Paramparça'nın yokluğu nasıl etkiledi

Paramparça'nın yokluğu nasıl etkiledi

Işınla Bizi Scotty | 13.12.2016 | İçerde
İçerde

12 Aralık Pazartesi akşamının galibi, önceki haftalarda da olduğu gibi İçerde'ydi. Ay Yapımın Show Tv'de izleyiciyle buluşan polisiye dizisi TOTAL'de 9.78, AB'de 11.57 ve ABC1de de 11.84 reytinge ulaştı. İçerde'nin AB ve ABC1'de en yakın rakibi yine kendisiydi. 

 
Dizinin 12. bölüm özeti AB'de 5.88 ve ABC1'de 6.57 reytingle gün boyunca en çok izlenen 2. program oldu. Bu başarısına karşın İçerde'nin önceki haftaya göre izleyici kaybı yaşadığı da dikkat çekiyor. Dizi, geçen hafta TOTAL'de 10.04, AB'de 12.99 ve ABC1'de 12.74 oranında izleyici tarafından izlenmişti. Bütün gruplarda bir azalma görülse de özellikle  AB grubunda neredeyse 1,5 puanlık bir kayıp söz konusu. Bu kayıp, yeni bölümden memnuniyetin azalmasından çok, ülkemizdeki yoğun gündem nedeniyle izleyicinin bir kısmının alternatif yayınları tercih etmesine bağlı olabilir. Bununla birlikte aynı saatte yayında olan diğer dizilerin tamamında izlenme oranlarında bir azalma görünmüyor, hatta çoğunlukla artış söz konusu. 
 
Çok sayıda yapımın ekrana geldiği Pazartesi akşamında İçerde'nin en yakın rakibi olan Atv dizisi Kırgın Çiçekler TOTAL'de geçen haftaya göre bir miktar artış yaşadı; reytingi bu hafta 8.06'dan 8.57'e yükseldi. AB grubunda ise geçen hafta 5.02 reyting almışken bu hafta bu grupta 4.67'e geriledi. ABC1'de de geçen hafta 5.81 reyting almışken bu hafta aşağı yöne küçük bir hareketle 5.75'e ulaştı.
 
Sezona beklenenden zayıf başlasa da son haftalarda belirgin bir toparlanma yaşayan Paramparça bu hafta yayınlanmadı. Dolayısıyla geçen hafta tüm gruplarda ulaşmış olduğu 4.5-5.5 oranındaki izleyicinin bir kısmı, benzer türdeki yapımları tercih etmiş olabilir.  Örneğin beklenenden düşük giden oranları sebebiyle erken veda kararı alan Babam ve Ailesi'nin final bölümünün bir öncekinden daha az izlenmesi doğal olandı. Dizi geçen hafta TOTAL'de 3.14 reyting elde etmişken bu haftaki final bölümüyle bu grupta 3.42ye ulaştı. AB'de 3.09 reyting almışken 3.63'e yükseldi. Yine benzer bir şekilde ABC1'de de 3.56 olan reytingi bu hafta 3.79'a yükseldi.
 

Paramparça'nın yokluğundan daha da olumlu etkilenen ise Fox Tv dizisi Bana Sevmeyi Anlat oldu. Tıpkı rakibi İçerde gibi bir Ay Yapım projesi olan Bana Sevmeyi Anlat, ilk yayın günü olan Cuma reyting kaybı yaşamaya başlayınca yerini Muhteşem Yüzyıl Kösem'e bırakmak ve daha da zor bir gün olan Pazartesi'ye geçmek zorunda kalmıştı. Yeni günündeki performansı -beklendiği gibi- daha kötü olmuştu. Örneğin dizinin geçen hafta elde ettiği oranlar; TOTAL'de 2.42 (23. sıra), AB'de 3.34 (11. sıra) ve ABC1'de 3.28 (15. sıra) şeklindeydi. Bu hafta Paramparça'nın yokluğunun sağladığı boşlukta oranlarını TOTAL'de 3.45 (11. sıra), AB'de 4.01 (6. sıra) ve ABC1'de 4.28'e (6. sıra) kadar yükseltti. 

 
Bana Sevmeyi Anlat elde ettiği bu fırsatı iyi değerlendirmiş görünüyor. Önümüzdeki hafta koşullar eskiye döndüğünde bu sıçramayı koruyabilecek mi, göreceğiz. Şu an genel olarak elde ettiği reytingle haftanın en çok izlenen 2. dizisi konumundaki İçerde'nin yaşadığı reyting kaybının da gündem nedeniyle mi yoksa dizinin kendisinden mi kaynaklı olduğu önümüzdeki hafta anlaşılacak.

 

Oyuncu kadrosu Genel Bilgiler Haftalık Dizi Programı