Işınla Bizi Scotty 15.09.2015 Paramparça
Paramparça

 Yaz boyunca büyük başarılar elde eden, geniş izleyici kitlelerine ulaşmayı başaran ve kış sezonuna devamına karar verilen dizilerin, önceki kış sezonun başarılı dizilerinin geri dönüşüyle bu başarıyı sürdürüp sürdüremeyecekleri çok tartışılan konuların başında geliyordu. Bu bakımdan Pazartesi akşamları, özellikle en çok merak edilen günlerden biriydi.
 Yaz sezonun en sürpriz başarılarından olan "Kırgın Çiçekler", aynı tarihlerde yayına başladığı "Tatlı Küçük Yalancılar", "Ne Münasebet" gibi dizilerin çok önünde yer alarak gittikçe yükselen bir izlenme oranıyla sağlam bir kitle edinmiş görünüyordu.

Bununla birlikte "Kırgın Çiçekler", yaz sezonun hem aldığı izlenme oranları hem de sosyal medyada yarattığı etkiyle en başarılı dizilerinden olan "Güneşin Kızları"nın Perşembe'den Pazartesi'ye alınmasıyla ilk sınavıyla karşı karşıya kaldı. "Kırgın Çiçekler", Kanal D'nin sevilen dizisinin yayınlanmaya başladığı ilk Pazartesi günütüm gruplarda yeni rakibine az farkla da olsa geçildi. Sonuçta her iki dizi de bu yeni rekabetten, izlenme oranları anlamında çok zarar görmemiş gibiydi.  Sonraki hafta (7 Eylül), yine bu iki dizi Pazartesi'yi dolduran diğer tüm dizilerin açık ara önünde yer aldılar. Yalnız, önceki haftaya göre zirve el değiştirmişti, daha doğrusu eski sahibine dönmüştü. "Kırgın Çiçekler" TOTAL birinciliğini emanet ettiği "Güneşin Kızları"ndan geri almıştı. Kanal D'nin yaz sezonundaki en başarılı
projesi olan "Güneşin Kızları" AB'de ise yaklaşık 3 puanlık bir farkla rakibini tekrar geçmeyi başardı. Benzer şekilde ABC1'de de 1,27 puanlık bir farkla birinci oldu.

Pazartesi'nin durumu, birinin TOTAL'de diğerinin de AB ve ABC1'de belirgin üstünlük elde ettiği bir gün olarak netleşirken kış sezonun başlamasıyla daha da büyük bir yarışa sahne olmaya başladı. Geçen sezonun en başarılı dizisi, tüm hafta tüm gruplarda en yüksek izlenme oranlarını elde eden "Paramparça" 14 Eylül akşamı ikinci sezonuna başladı.  Doğal olarak tartışmalar, tahminler, beklentiler de bu rekabetten nasıl bir sonuç çıkacağı konusunda iyice alevlendi. "Paramparça" geçen sezondaki başarısını sürdürebilecek miydi? "Güneşin Kızları" AB ve ABC1'de, "Kırgın Çiçekler" de TOTAL'de elde ettikleri izlenme oranlarını koruyabilecekler miydi?

Sonuç çok dramatik değişimler içermese de biraz şaşırtıcı oldu denebilir. ATV dizisi "Kırgın Çiçekler" hem TOTAL'de hem ABC1'de her iki güçlü rakibini de belirgin bir farkla geçerek yine birinci oldu. "Kırgın Çiçekler" TOTAL'de 7.93 reyting elde ederken, "Paramparça" 5.68 ile ikinci ve "Güneşin Kızları" da 4.81 reytingle üçüncü sırada yer alabildi.  ABC1'de oranlar birbirine daha yakın olsa da sıralama değişmedi: "Kırgın Çiçekler" 6.78'le birinci, "Paramparça" 6.67'le ikinci ve "Güneşin Kızları" 5.42 izlenme oranıyla yine üçüncü sırada yer aldı.

Sıralamanın farklı olduğu tek grup AB oldu. Bu grupta "Paramparça" 6.69 izlenme oranına ulaşarak geçen sezon boyunca olduğu gibi birinciliği sürdürdü. "Güneşin Kızları" 5.91 ile ikinci sırada, "Kırgın Çiçekler" de 5.57 izlenme oranı ile üçüncü sırada yer aldı.  Bu sonuçlara bakarak, bu üçlü rekabette en zorlacak ismin "Güneşin Kızları"nın olacağını söylemek mümkün görünüyor. Tüm gruplarda gün birincisi olduğu Perşembe akşamları 7.0 civarında izlenme oranlarına ulaşıyorken gün değişikliğiyle bu oranlarda belirgin bir gerileme yaşadı. "Paramparça" da geçen sezon güçlü rakipleri "Karadayı" ve "Survivor" karşısında 9-10 civarı izlenme oranları alıyorken bu sezonu belirgin bir reyting kaybıyla açtı. "Kırgın Çiçekler" ise güçlü bir rakibinin olmadığı önceki haftalarda elde ettiği oranların bile üzerine çıkarak yerini iyice sağlamlaştırmış oldu.

Paramparça  Yaz sezonun en sürpriz başarılarından olan "Kırgın Çiçekler", aynı tarihlerde yayına başladığı "Tatlı Küçük Yalancılar", "Ne Münasebet" gibi dizilerin çok önünde yer alarak gittikçe yükselen bir izlenme oranıyla sağlam bir kitle edinmiş görünüyordu.

Bununla birlikte "Kırgın Çiçekler", yaz sezonun hem aldığı izlenme oranları hem de sosyal medyada yarattığı etkiyle en başarılı dizilerinden olan "Güneşin Kızları"nın Perşembe'den Pazartesi'ye alınmasıyla ilk sınavıyla karşı karşıya kaldı. "Kırgın Çiçekler", Kanal D'nin sevilen dizisinin yayınlanmaya başladığı ilk Pazartesi günütüm gruplarda yeni rakibine az farkla da olsa geçildi. Sonuçta her iki dizi de bu yeni rekabetten, izlenme oranları anlamında çok zarar görmemiş gibiydi. Paramparça   Paramparça   Paramparça

Paylaş

 

Tüm Paramparça Bilgileri