1001 Tv > 1001 Yorum > Onur yine başını belaya soktu

Onur yine başını belaya soktu

Uzunçorap | 6.10.2016 | No 309
No 309

Bölümde neler oldu?

Pelinsu 1 - Onur 0
Onur Pelinsu'yu evine bıraktı. Bardan çıkarken o kayık kafasıyla Pelinsu gazetecilere "biz barıştık" deyip Onur'u şap diye öpmeyi akıl ediyor, ayık kafasıyla Onur "Biz müstakbel eşim Lale'yle hala birlikteyiz. Pelinsu'ya sadece yardım için burdayım. Gördüğünüz gibi kendinde değil." diyemiyor. Yani kendini kurtarmak için harcamış gibi olacaktı Pelinsu'yu ama böyle susması da hiç olmadı yani. Pelinsu sonradan bu olanlara çok pişman olmuş gibiydi ama inanmadım. Yazdığım yorumlarda kurgu dışına çıkmamaya çalışıyorum ama belirtmek istedim, Pelinsu'daki sarhoşluk hali, oyunculuk bakımından örneğine rastlamadığım, gerçekçi bulduğum bir performanstı. O donuk donuk etraftan kopuk bakışlar, bir yere bakıp kalmalar, uyuşmuş bir hal. Çok dozunda ve yerli yerindeydi.


Songül 1 - Onur 0
Onur'a bir gol de Songül'den geldi. Songül bunca bölümdür hanesine yazdırdığı eksileri bir kalemde sildiren bir hamleye imza attı. Neydi, o "ben 3 kız evlat yetiştirdim, torunuma da bakarım" diye Lale'nin önüne kendini siper etmesi. Kızı üzülmesin diye bu evlilikten vazgeçmesi. O kadar paragöz görünen, damadı zengin diye göbek atan, Lale'yi bu ataklarla mahcup eden kadın. Hani bir bana durumu açıkla bile demedi Onur'a, bu fırsatı bile vermedi. Giyotin gibi kesti attı kararını. Dizinin ilk bölümünde, henüz Nilüfer de eve dönmemişti, Songül'ün esas kızı, büyük umutlar bağladığı, güzelliği ve bakımlılığıyla zengin bir koca bulacağına inandığı Nergis gibiydi. Lale ise evin külkedisi gibiydi. Zaten o sıralar Nergis çalışyordu, Lale işsizdi. O bakımdan da Nergis gözdeydi. Sonra Lale'nin Onur'la bu durumu olunca Nergis artık zengin olduk diye işten ayrıldı. Aslında gelişime ve gidişata bakınca bunu yapacak bir kıza benzemiyor, olgun aklı başında bir kız ama oldu işte. Neyse Lale gözde haline geldi. Başa dönersem Songül'den para neymiş, kızım önemli bir tavır beklemiyordum.


Songül 1 - Yıldız 0
Kapışma Yıldız'ların boğaza nazır evinde gerçekleşti. Songül ard arda kroşelerle Yıldız'ı nakavt etti. Yetinmedi üstüne çıktı tepindi. Kuyu kazıcı Betül bu sahneye tanık olmasaydı daha iyiydi ama belki bir gün Songül'ün Betül'ü de tepelemesini görürüz, içimiz biraz soğur. Betül o gruptaki en fesat, en sinsi, en kımıl zararlısı. Songül'ün tepinme kıvamındaki sözleri çeyiz kısmından girdi, cimrilik yapıp ayrı ev açmadınızdan girdi, koca parası yiyip vizyondan bahsetme kısmıydı, ben böyle çapkın kocaya göz yumsaydım, kendi kocamı boşamazdımla devam etti, seviyeme inmedin, çıktın, şimdi ben gidiyorum, eski seviyene inebilirsinle final yaptı. Bu sahnede anlamadığım, eski bölümlerde bahsedildi de atladım mı acaba, Betül'ün Songül'e "altınları iade edecek misiniz" diye sormasından sonra, Songül'ün "elbette edeceğiz, biz bazıları gibi sonradan görme değiliz"  sözünü üzerine alması ve çok bozulmasıydı. Yani Betül'ün vaktiyle başından bir nişan bozulması geçmiş ve kendisine takılan altınları iade etmemiş mi?


Pelinsu 1 - Filiz 0
Bir kapışmada, Sarıhan Holding'te minimal yaşama uygun evler projesi toplantısında gerçekleşti. Onur katılsaydı ya Onur'un karizmasından Ya Filiz'in atarlarından yiyecek sahnede Onur'un olmayışı haliyle isabet oldu. Pelinsu bu bölüme kadar firmada gidiciydi ama Japon ortaklardan gelen ve Pelinsu'nun başını çektiği tasarım ekibi övgüsü, Onur'un Pelinsu'yu işten çıkaramamasına sebep oldu. Ne Pelinsu'ymuş meğer. Dolayısıyla, Pelinsu bu kadar birikimliyken, aklı havada business woman Filiz'in nakavt olması işten bile değildi. Yiğidi öldür hakkını ver demişler, Pelinsu cadı madı ama işinde iyi, Filiz de iyi miyi ama tersi pis, ha konu o değildi, işte acemi, acemiliğinin de farkında değil, ayrıca niye fakirlere ev yapıyoruz falan dedi. Filiz'in de defosu pörtledi orada.Erol 1 - Samed 0
Nergis konusunda Erol ve Samed karşı karşıya geldiler. Aslında yüzyüze bir kapışma olmadı bu. Önce Samed ortaya çıktı. Yer: Sarıhan holding binası merdivenleri bu arada, malum. Samed tam Nergis'i yine ortadan kaybolması konusunda yumuşatmıştı ve beraber çay içeceklerdi ki, Erol seslendi ve Samed'in yapraklar arkasına saklanmasına sebep oldu. Sonrasında da Nergis Samed'i arandı ve her zamanki gibi göremedi. Samed'in ortadan kayboluşları artık bir motif, nakarat haline geldi ve giderek daha komik olmaya başladı. Hele Nergis'in artık bunu doğal karşılaması  durumu daha da komikleştirdi.


Erol 1 - Filiz 0
Kapışma minimal ev projesi toplantısı sonrasında restoranda geçti. Filiz Pelinsu'yu artık işte görmek istemediğini söylemişti holdingte. Erol de (Filiz söz konusu olunca Erôl şeklinde okuyoruz) aile sırrını sana vereceğim artık demişti. Neyse restoranda Erol, kuzeni Onur'la ilgili hem onu üzecek bir şey olsa ağlarım hem ağzını burnunu kırmak isterim gibi bir şey dedi ve sonuçta rakip olduklarını, Pelinsu'nun Onur'u yıkıcak bir çalışan olacağını, o yüzden firmada kalması gerektiğini söyleyerek Filiz'i ikna etti. Etmekle kalmadı, kendi yanına çekti. Yani, Filiz de artık Pelinsu'nun firmada kalması gerektiğine inanıyor bu durumda. Erol giderek annesinin yetenekleriyle yetenekleniyor, çok kurnazca manevralar yaparak durumları kendi lehine yansıtmayı başarıyor. Nergis'le karşılaştığında da Onur ve Pelinsu hakkında çıkan haberler için bunu yapabildi. Dizide karakter gelişimi deyince akla gelecek kişilerden biri Erol olacak galiba.


Bölüm sonu skoru:
Erol 2 - Pelinsu 2 - Songül 2 - Samed 0 - Filiz 0 - Yıldız 0
Bu sonuçlara göre raundları Sinsiler ve öfkeliler kazanmış görünüyor.


En beğendiğim sahne
Lale, bebekleri Emir kıpırdamadığı için panik yaptı ve Onur'la bir doğum kliniğine gidip nöbetçi doktora muayene oldu. Dönüşte, Lale'lerin evinin önünde, Lale Onur'u doktor hanımdan kıskandığı için trip yaptı. Onur öpmek için Lale'ye yaklaşınca Lale elini aralarına koydu, Onur da avuçiçini öptü. Kimin aklına geldi bu sahne? Çok orjinal, doğal, doğaçlama gibi. Hem güzel tasarlanmış hem güzel kotarılmış. Aslında sahne komple güzeldi. O Onur kahkaha atarken eğildiğinde Lale'nin de beraber eğilmesi kalkması. Bravo. Fakat Onur yine yaptı yapacağını, nahoş bir huyu var. Kaba bir şekilde pat pat Lale'ye işte seni bastım der gibi konuşmalar yapıyor, şimdi bunu düşündün di mi, şimdi mutlu oldun tabii, benimle uyuyacağını hayal ettin falan. Patavatsız, kibir de var hafif. Devamında otele gittiler. İşte orada dizinin adına bir dönüş bekledim, yani tekrar No: 309 nolu odaya gitmelerini. Fakat öyle bir şey olmadı.


Oh be dedirten sahne
Onur ve Samed gece vakti bahçedeler. Samed nihayet Onur'a döküldü. Kız arkadaşı Nergis'in Lale'nin kardeşi Nergis olduğunu, Nergis'in kendisini zengin sandığını anlattı. Samed açısından kolay bir konuşma değildi ama Onur güzel, olgun tepkiler verdi. Keşke şu oto galeri konusunda tecrübesiyle duruma bir el atsaydı da Samed'i Kurtuluş'un peşine takılıp yuvarlanmaktan kurtarsaydı ama bir alternatif öneremedikçe anlaşılan Samed mutsuz olacak çünkü işini yeterli bulmuyor. "Böyle ne uzalırım, ne kısalırım Onur Bey" dedi. Bu bir yana, artık biz bacanak olduk dediler ve Onur, Erol, Samed ve Kurtuluş bir araya geldikleri zaman, karakterlerdeki mevcut arızalara rağmen, dertleşmeleri, muhabbetleri, eğlenmeleri hoşuma gidiyor.


Bölüm sonu sahnesi
Süper bir sahneydi bu da. Hep yazıyorum, Doktor Onur da çok düzgün bir adam. Arada aşk olmasa, Lale'ye daha da uygun. Üstelik bencil bir şekilde değil, gerçekten Lale'nin iyiliğini istiyor. Lale'nin durumu böyle öğrenmesi olabilecek en aşk üçgenli  işleri karıştıran bir pozisyonda oldu. Şimdi çiçek ailesi de gelir üstlerine, seyreyle cümbüşü. Fakat Onur Pelinsu'yu bardan almaya gelmekle hata yaptı. Eğer illaki yardımcı olmak istiyorsa, Samed'i çağırabilirdi, kendisi bizzat müdahale etmeyebilirdi. Bundan sonra hiç Pelinsu Onur'suz dışarı çıkamayacak mı, hep Onur'u mu çağıracak? Bunlar bir yana, bu bölüm İsmet babaanne görülmedi, eksikliği hissedildi.


Gelecek bölümde neler olur?
17. bölüm fragmanı adeta yeni bölümü tümden özetlemiş. Önce Lale ve Onur kavga edip ayrılıyorlar. Biri diyor kesin bitti, diğeri diyor, oh rahatladım. Sonra Yıldız, Songül'e "Oğlum kızınızı çok seviyor" diyor. Onur pişman, ağlıyor. Lale  ise Onur için savaşmaya karar veriyor. Eğer Doktor Onur da Pelinsu gibi kötücül eylemler içinde bir karakter olsaydı, Lale ağlayabilir, Onur da Lale için savaşmaya karar verebilirdi.  Neyse, fragmanın sonunda iki kadının süslenip geldiği bir yemekte kapışmasını görüyoruz. Adeta final tadında bir bölüm geliyor gibi. Doğrusu dizi şu ana kadar heyecan bakımından kıvamı iyi tutturdu, Bazen bir şey olmuyor diye düşündürdüğü de olmuştur ama genel olarak bakınca ufak tefek dalgalanmalarla epey yol alındı. Gelinen nokta da bir ilişki, beklenmedik bir hamilelik, dayatmalı bir evlilik sözleşmesi, olaylı bir kız isteme merasimi, geleneksel bir kına, sabote edilmiş bir nikah girişimi gibi gelişmeler var. Ama bu hikayenin daha çok gideceğini düşünerek, yeni bölümde  Lale, "Onur benim" anlamında Onur'u öperek Pelinsu'ya şov yapınca, Pelinsu bunun altında kalmayıp herhalde sözleşme bombasını patlatır, bundan haberi olmayan Songülde de havai fişekler patlar herhalde. - 1001 Tv

 

Oyuncu kadrosu Genel Bilgiler Haftalık Dizi Programı