1001 Dizi 5.03.2020 Öğretmen
Öğretmen

Televizyona Poyraz Karayel'in ardından uzun bir ara veren, dijital platformda ise Dip dizisinde izlediğimiz İlker Kaleli, sıra dışı bir drama ile döndü. Başrolleri Afra Saraçoğlu, Ceren Moray ve Serkan Keskin'le paylaştığı, Medyapım ve MF Yapım imzalı Öğretmen ilk bölümüyle büyük ses getirdi; sosyal medyada dünya gündeminde yer alan dizi, izlenme oranlarında da büyük bir başarıya imza attı.

Şimdi ilk bölümde yaşanan olaylara, bölümden öne çıkan repliklere, reytinge ve sosyal medyada hakkında yapılan yorumlara birlikte bakalım.

Akif, o gün Küçükkapı Lisesi'nde öğretmen olarak çalışmaya başlayacak olan kız arkadaşı Zeynep'e evlenme teklif eder. Çok mutludurlar. Bir yıl sonra, bu kez Akif aynı okulun kapısından fizik öğretmeni olarak girer. Zeynep 6 ay önce geçirdiği bir kaza yüzünden komadadır. Akif haylaz, sorumsuz öğrencileri tarafından hor görülmektedir. Derse girer ve öğrencilere, onları rehin aldığını söyler ve bir bomba patlatır. Sınıfın okulla olan bütün bağlantısını keser. Akif, 12A sınıfı şampiyon atlet Rüya'nın ölümünün sorumlusunun kim olduğunu öğrenmek istediğini, akşam 8'e kadar bir cevap vermelerini ister. Akif bu plana 3 ay boyunca hazırlanmıştır ve tüm iletişim yollarını kapatmıştır. Öğrenciler yoğun bir stres altındadır. Veliler, basın ve polis okulun etrafını sarar. Akif, polisin içeri girme yollarını engellemiştir. Saat 8 olduğunda  sınıftan cevabı almak ister. Sınıfın ortak cevabını ona iletmesi için seçtiği Gizem, suçlunun kendisi olduğunu, doping iddiaları sırasında Rüya'yı yalnız bıraktığını söyler. Akif sınıfa Gizem'i öldürmesi konusunda fikirlerini sorduğunda sınıf sessiz kalır. Bu Akif için bardağı taşıran son damladır.

 

 

Polise, müdahale etmeye kalkarlarsa bir öğrenciyi öldüreceğini söyleyen Akif, müdahale olduğunu far eder ve öğrencilerden birini bıçaklar. Canlı yayında öğrencisini öldürdüğünü herkesin duymasını sağlar. Akif, o öğrenciyi gerçekten öldürmüş müdür?


REPLİKLER

 

Akif Bence biz evlenelim.
Zeynep - Acaba bu, böyle, soru formuyla mı sorsan bana? İlerde hatırladığımız zaman daha mutlu olursun. Senin için söylüyorum, senin mutluluğun için yani.
Akif Doğru! Doğru! (Yere dizi çöker)
Zeynep - Onu yapma ama, onu yapma.
Akif - Benimle evlenir misin?
Zeynep Evet! Tabi ki evlenirim seninle. 
 
 
Akif “İnsanı, bedenen ameliyat etmek için uyutmak, ruhen ameliyat etmek içinse uyandırmak gerekir... “ der Tolstoy.
 
Gizem - Hep beraber Rüya'yı suçlayalım. Hep beraber! "Zayıftı" diyelim, "ilgi manyağıydı" diyelim... Yüzüne söylediğimiz yetmez, arkasından da kaynatalım, geçirelim bol bol! Zaten öldü, gitti; bir şey de diyemez. Yaşarken de dedirtmedik zaten. Kulaklarımızı kapattık, duymadık. Gözlerimizi kapattık, ağladığımızı görmedik. Şimdi de vicdanımızı kapatalım, geçirelim arkasından, ya! Atıp tutalım hep beraber. 
 
Akif Gizem size bir hikaye anlattı. Hepiniz onu dinlediniz, hepiniz onu duydunuz. Hiç mi bir şey anlamadınız söylediklerinden? Hiç mi bir şey hissetmediniz? Bir sınıf arkadaşınız ölmüş, bir başka sınıf arkadaşınız size ayna tutuyor, üstüne üç dakika geçmeden ölmesi için onay veriyorsunuz. Siz nasıl insansınız? Siz nasıl arkadaşsınız? Hiç utanmanız yok mu? Hiç mi bir şey değişmedi, hiç mi? İçinizde, kalbinizde hiçbir şey değişmedi mi? Bu kadar şey yaşandıktan sonra hiç mi bir şey değişmedi? Nasıl olur bu, nasıl olur? Değişin.


 
REYTİNG

FOX'un yeni okul draması Öğretmen, sezonun en iyi açılışlarından birini gerçekleştirerek büyük bir başarıya imza attı. Çarşamba akşamı ekrana gelen ilk bölümüyle Kuruluş Osman, Doğduğun Ev kaderindir ve Zemheri ile rekabet eden dizinin ilk bölümü Total'de 7.92 reytingle günün en çok izlenen 3. programı ve ikinci dizisi oldu.
AB kategorsinde ise daha da büyük bir başarı yakaldı. Sezonun başından beri çarşamba akşamlarının birinciliğini bırakmayan Kuruluş Osman'ı bu kategoride tahtından ederek ve 10 barajını aşarak ilk sıraya yerleşti. Öğretmen, bu kategoride 10.16 reytingle birinci oldu. ABC1'de de 9.10 reytingle, yine günün en çok izlenen üçüncü programı oldu. 

İlk bölümün hemen ardından yayınlanan tekrarı ise AB ve ABC1 kategorilerinde 4 bandında izlenerek ilk on program arasında yer aldı. Total'de de 3 bandında reyting elde etti.

 

 

İZLEYİCİ YORUMLARI

Öğretmen'in ilk bölümü sosyal medyada büyük yankı buldu. Dizi, Twitter'da saatler boyunca Türkiye gündeminin ilk sırasında, dünya gündeminin ise üst sıralarında yer aldı. Bölüm boyunca #Öğretmen etiketiyle yapılan yorumların bazıları şöyleydi:

Öğretmen Öğretmen Öğretmen

Paylaş

 

Tüm Öğretmen Bilgileri